Hoş kokulu bir evin kokusunu almak çok iyi hissettiriyor. Ancak temizlik, birincil öneme sahip görev olduğundan, iç mekanımızı mumyalamaktan oluşan son dokunuştan vazgeçme eğilimindeyiz. Bu anlamda, iç mekanlarınızda mümkün olduğunca uzun süre eşsiz bir koku yaşamanızı öneriyoruz.

İyi bir temizlik seansından sonra ev zaten çok güzel kokar ve çabucak hoş bir tazelik hissine kapılırız. Yalnız, bu çok uzun sürmüyor ve o zaman tek bir arzumuz var, onu geleneksel bir deodorantla sürdürmek, ki bu olmadan yapmak daha iyidir. Bu nedenle,  evinizi güzel bir kokuya kavuşturmak istiyorsanız doğaya yönelmek her zaman iyi bir fikirdir.  Bu bağlamda, muhtemelen evinizde bulunan bir bitkiden yola çıkarak size çevre dostu bir oda spreyi sunuyoruz.

Kimyasal kullanmadan kokulu bir eve nasıl sahip olunur?

Aşağıdaki koku giderme tekniği bize sadece pahalı olması değil aynı zamanda çevreye de zararlı olması muhtemel bir oda spreyi almanın gerekli olmadığını hatırlatır. Doğal bileşenlerin bu ustaca karışımıyla, koku giderici bir etki ve ayrıca önemli bir bileşen sayesinde  çok eşsiz bir koku elde edersiniz  : adaçayı yaprakları.

Neye ihtiyacınız olacak:

  • 25 adaçayı yaprağı
  • 1 litre su
  • 10 damla adaçayı esansiyel yağı
  • 10 damla biberiye esansiyel yağı 
  • 10 damla lavanta esansiyel yağı
adaçayı yaprakları

Karışımı hazırlamadan önce adaçayı yapraklarını iyice yıkayıp su dolu bir tencereye koymaya özen gösterin. Uçucu yağların damlalarını seyreltin, ardından suyu kaynatın. Karışımı 20 dakika kaynatın ve ardından  çözelti soğuyana kadar bekletin  .

Çözelti artık filtrelenmeye ve bir sprey şişesine dökülmeye hazırdır. Evin odalarını spreylemek ve onları tatlı ve ince bir koku ile doldurmak için kullanabilirsiniz.  Spreyinizi zemin, banyo ve mutfak temizleyicilerinizle karıştırmak için de kullanabilirsiniz . Sadece duyuları memnun eden bir koku yaymakla kalmaz, aynı zamanda saatlerce sürebilir!

Her zaman güzel kokulu bir ev için birkaç ipucu ve püf noktası

Doğal çözümler etkili olsa da bazı alışkanlıkları dışlamamalıdır. Buna ek olarak, iç mekanınızı sürekli olarak kokudan arındırmaya ve kokulu tutmaya çalışmak için birden fazla ilginç hareket vardır:

  • Kokusunu almadan önce evi temizleyin

Cazip gelse de, parfüm sıkmadan önce evi temizlemeyi unutmayın. Evde kötü kokular alıyorsanız, önce mutfaktan mı, tarihi geçmiş yiyeceklerden mi, yoksa tıkanmış bir giderden mi  geldiğini kontrol ederek bunların kaynağını bulun  . Hoş olmayan kokunun kaynağı belirlendikten ve tedavi edildikten sonra, nihayet iç mekanınızı parfümleme fırsatına sahip olacaksınız.

  • Güzel kokulu bir eve sahip olmak aynı zamanda odayı havalandırmak demektir.

Oda havalandırması

İşte en temel jest.  Evin kokusunu almaya çalışmadan önce, her zaman pencereleri en az bir saat açarak evi havalandırmayı alışkanlık haline getirin  . Bu basit hareket, mutfakta ve banyoda bulunan yemek kokularını ve nemi tahliye ederken havayı tazeler.

  • Kokulu bir ev için mum ve difüzör kullanın

Hoş kokuların tadını çıkarmak için  , aromasını  istediğiniz gibi seçebileceğiniz parfüm veya uçucu yağ difüzörleri de kullanabilirsiniz. Örneğin, evin her yerine lavanta veya odunsu bir koku yayabilirsiniz. Ayrıca mutfak için limon otu, yatak odaları için okaliptüs veya tarçın; seçimler lejyondur. Ayrıca banyo için çay ağacı, kekik, vanilya, karanfil veya nane esansiyel yağını da düşünüyoruz. 

  • Halıları kabartma tozu ile kokudan arındırarak kokulu bir evin tadını çıkarın

Kokan bir halı, evdeki kötü kokuların oluşmasına katkıda bulunur . Kokuyu etkili bir şekilde gidermek için, kabartma tozu ve seçtiğiniz uçucu yağ aromasını birleştirmeyi içeren basit bir teknik vardır. Tozu halının yüzeyine yayın, birkaç saat goblen üzerinde etki etmesine izin verin, ardından vakumlayın. Yakında kokuları takdir edeceksiniz.

İç mekanlarınızı güzelleştirmek için uygulanacak refleksleri ve basit teknikleri not edin. Bu sayede evinizin her zaman güzel kokacağından emin olabilirsiniz.

ev