Fayansların arasına karbonat sürmenin şaşırtıcı bir etki yaratabileceğini biliyor muydunuz? Etkisi sizi şaşırtacak ve eklemlerinizi temizlemek için her zaman karbonat kullanacaksınız. Burada size bunu nasıl yapacağınızı açıklayacağız!

Karbonat

Fayansların arasındaki boşluğu temizlemek  zorlu ve hatta ağır bir iştir ancak onları bu şekilde bırakmak hem hijyenik değildir hem de çirkin görünür.

Zemin derzleri, evinin tertemiz olmasını sevenlerin mutlaka temizlenmesi gereken şeylerden biridir ve  beyaz harçla bitirildiğinde kirli bırakmaları imkansızdır. Aslında derz koyulaşır ve fayansların arasında kirin, mikropların ve bakterilerin biriktiğini görebilirsiniz.

Zemin, banyo veya mutfak fayansları olsun, harç temizliği, onu mümkün olduğunca temiz ve sanitasyonda tutmak için düzenli olarak yapılması gereken bir faaliyettir.

Peki  eklemlere zarar vermemek ve kusursuz bir sonuç elde etmek için ne kullanmalı? Bazen profesyonel ürünler fayansların arasındaki boşluklara zarar veren maddeler içerebiliyor, bu nedenle doğal ürünler, daha doğrusu evde kolayca bulabileceğiniz malzemeler kullanmanız tavsiye ediliyor.

Bunların arasında  ,  eklemleri beyazlatmak ve onları değiştirmeden yeni gibi bırakmak için kullanılan , doğal ve yağ giderici  bir  madde olan bikarbonat buluyoruz . Evde yapılacak pek çok işlem için faydalı olan karbonatı,  lavabonun tıkanıklığını açmak, olası tıkanıklıklardan arındırmak gibi pek çok şey için de kullanabilirsiniz  .

Lavabo için kabartma tozu nasıl kullanılacağını öğrenelim ve kiri çözmek ve boşlukları mikroplardan ve bakterilerden arındırmak için fayansların arasındaki boşlukları nasıl temizleyeceğimizi öğrenelim!

Lavabo tıkanıklığını karbonatla açma

Bu durumda genellikle  lavaboya bir avuç dolusu dökmek yeterlidir  , hemen sirkeyi ekleyin ve lavabonun tıkanıklığı hemen açılır. Peki dozlar nasıl ayarlanır? Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

  • Bir litre su
  • 100 gr kabartma tozu
  • 100 gr tuz

Lavabo borularını temizlemek için mükemmel olan   bu karışım gerçekten etkilidir. Bir tencerede bir litre suyu kaynatın, ardından bir kaseye dökün ve üzerine yaklaşık 100 gram karbonat ve 100 gram tuz ekleyin.

Tuz ve kabartma tozu solüsyonunu dikkatlice karıştırın,  tıkanmış lavabo giderine dökün   ve  hemen kaynar suyu dökün. Birkaç dakika bekletin ve lavabo gideri temizlenene kadar işlemi tekrarlayın.

Fayansların arasına neden kabartma tozu serpilir?

Fayansların arasında kabartma tozu kullanmak, kusursuz sonuçları garanti edebilecek etkili bir büyükanne çaresidir. Fayansların arasındaki küçük boşlukları bu doğal maddeyle temizlemek   harika bir fikir çünkü çok tatmin edici sonuçlar sağlıyor ve bunu kullandıkça fark ediyorsunuz.

Fayansların birleşim yerlerini temizlemek için, hem fayanslara zarar veren, hem de boşlukların oluşmasına neden olan ağartıcılı ürünler yerine, dilediğiniz kadar karbonat kullanabilirsiniz. Fayanslarda kabartma tozunu doğru kullanmanın prosedürü aşağıdadır!

Fayanslarda kabartma tozu nasıl kullanılır?

Kusursuz harç elde etmek için ihtiyacınız olan şey:

  • 100 gr kabartma tozu
  • 200 ml su

İki malzemeyi karıştırın  ve  işlenecek yüzeye yayılabilecek kalın bir karışım elde edinceye kadar yoğurun . Ayrıca harcı fırçalamak ve birikmiş kirleri temizlemek için küçük bir fırça kullanın.

Kalan kirlerin yumuşaması için karışımı en az 20 dakika bekletin  , ardından birkaç dakika daha ovalamaya devam edin ve son olarak fayansları nemli, sıkılmış bir mikrofiber bezle kurulayın.

Ayrıca seyreltilmiş kabartma tozu da kullanabilirsiniz,  50 g kabartma tozunu 500 ml suda eritin ve solüsyonu bir sprey şişesine koyun. Karışımı derzlerin üzerine püskürtün ve birkaç dakika bekletin, ardından çamaşır fırçasıyla fırçalayın ve son olarak mikrofiber bir bezle kurulayın.

ev