Bazı ev aletleri vazgeçilmezdir ve evde asla eksik olmamalıdır. Elektrikli süpürge, zeminlerdeki toz ve kiri temizleyerek günlük temizliği kolaylaştırdığı için bunlardan biridir.

Bu aksesuarlar sayesinde döşemede de kullanabilir ve böylece alerjiden sorumlu akarların çoğalmasını sınırlayabiliriz.

Ancak çoğu zaman elektrikli süpürgenin kötü koktuğunu fark eder. Bu, bir dizi faktörden kaynaklanabilir.

Elektrikli süpürgenizden gelen kötü kokulardan nasıl kurtulacağınız aşağıda açıklanmıştır . Bu çözümlerden bazıları aynı zamanda iki şeyi bir arada yapmanıza da izin verecektir: cihazın kokusunu giderin ve aynı zamanda tüm evi kokulandırın!

Ayrıca güvenli temizlik için fişi daima fişten çekmenizi öneririz.

vakum

Bileşenlerin değiştirilmesi

Elektrikli süpürgenizin kokusunun başlıca nedenleri, başta filtre, torba ve hortumlar olmak üzere cihazın çeşitli yerlerinde kir ve toz birikmesidir.

Yukarıda belirtildiği gibi, piyasada farklı tipte elektrikli süpürgeler vardır. Bu nedenle sökme ve tam temizlik talimatlarını dikkatlice takip etmek gerekir.

Elektrikli süpürge filtresi

Elektrikli süpürge filtresi, kir ve tozla tıkandığı için kötü kokuların kaynağı olabilir. Hem optimum temizlik sağlamak hem de cihazınızın ömrünü uzatmak için değiştirilmelidir.

Genel olarak, üreticinin talimatlarına göre, her altı ayda bir filtre değiştirilmelidir.

Elektrikli süpürge torbası

Birçok elektrikli süpürge, periyodik olarak dolma eğiliminde olan ve değiştirilmesi gereken bir torba ile birlikte gelir.

Kir ve tozu süpürdüğümüzde, bazı yiyecekler veya eşyalar kötü kokabilir ve torbaya ıslanabilir.

Ayrıca, torba tamamen dolana kadar beklenirse, elektrikli süpürgenin kötü kokması daha olasıdır. Bu nedenle, teste tabi tutulmaması için torbayı bu tarihten önce değiştirmek iyi bir fikirdir!

elektrikli süpürge hortumu

elektrikli süpürge hortumları

Vakum torbasında biriken toz ve kir miktarları nedeniyle hortumlar zamanla tıkanabilir.

Bazı durumlarda demonte edilerek su ile temizlenebilir. Tamamen kurutmalı ve yerine geri koymalısınız.

Bu mümkün değilse, her küçük parçacığı yakalaması için mikrofiber bir bezle tüm kir izlerini temizlemeye çalışın.

Elektrikli süpürgenin kokusu nasıl giderilir?

Ayrıca cihazda herhangi bir arıza veya arıza olmaması şartıyla elektrikli süpürgenizde istenmeyen kokuların oluşmasını engellemek de mümkündür. Onları birlikte görelim!

kabartma tozu elektrikli süpürge

kabartma tozu ile

Elektrikli süpürge kokularını önlemenin en kolay ve ucuz yollarından biri kabartma tozu kullanmaktır.

Bu ev ürünü, temizlik ve deterjan özellikleri sayesinde ev temizliği için birçok kullanıma uygundur.

Ayrıca güçlü bir koku önleyici ajandır ve bakteri üremesini sınırlar. Bu yüzden elektrikli süpürgenizin kokusunu gidermek için doğal bir çare olarak kullanılabilir!

Çok basit: yere kabartma tozu serpin ve vakumlayın. Daha sonra borulardan ve filtrelerden geçerek torbaya girecek ve böylece kötü kokuları önleyecektir.

talaş ile

Talaş nemi ve hoş olmayan kokuları emebilir, elektrikli süpürgenin güzel kokması için ekstra bir desteğe ihtiyacı olacaktır.

Örneğin, talaşı süpürmeden önce en sevdiğiniz uçucu yağdan birkaç damla ekleyin: antibakteriyel özelliklere sahip limon, lavanta ve hatta kekik. Kötü kokuları yok etmek için sadece 4-5 damla uçucu yağ yeterlidir.

Kuru çiçeklerle

Ayrıca tatlı kokulu kuru çiçekler kullanarak daha da doğal bir yöntem tercih edebilirsiniz.

En iyisi sakinleştirici ve antiseptik özelliklere sahip lavanta çiçekleridir, ancak taze ve hoş kokulu bir dokunuş katacak kurutulmuş gül yaprakları veya nane yaprakları da soluyabilirsiniz.

Elektrikli süpürge ile ev nasıl parfümlenir?

bir çanta ile

Torbalı süpürgeler kesinlikle evlerde en yaygın ve en çok kullanılan elektrikli süpürgelerdir. Cihazı kokulandırmanın ve kokuyu evimize yaymanın birkaç yolu vardır.

Birincisi, konsantre ve bu nedenle yoğun bir koku sunan uçucu yağlar kullanmaktır.

Hangisini ve nasıl kullanacağınızı siz seçersiniz. Örneğin, pamuğa veya kağıda birkaç damla esans yağı ekleyebilirsiniz.

En sevdiğiniz parfümü püskürtebileceğiniz bir mendil kullanabilirsiniz. Sadece elektrikli süpürgeye yerleştireceğiniz torbaya koyun.

Tarçın ayrıca evi ve elektrikli süpürgeyi kokulandırmak için de idealdir. Torbaya bir çubuk, hatta bir çay kaşığı tarçın tozu koyabilirsiniz.

Bu ilaçlarla elektrikli süpürgeyi parfümleyebilir ve evin her tarafına çok hoş bir koku yayacağını fark edeceksiniz.

çanta olmadan

Elektrikli süpürgeniz ıslak veya torbasız bir elektrikli süpürgeyse, hazneye birkaç damla esans yağı koyun, esansiyel yağların kokusu tüm iç mekanınıza yayılacaktır.

Uyarılar

Kendi güvenliğiniz için talimatları dikkatli bir şekilde izlemenin ve fişi prizden çekilmiş cihazı temizlemenin çok önemli olduğunu lütfen unutmayın.

Ek olarak, uygun temizlik, arızaları önler ve bu ilaçları kullanmadan önce çok önemlidir.

ev