Press ESC to close

Evinizin Yeni Görünmesini Sağlayacak 10 Eski Sirke Numarası

Beyaz sirke ekolojik bir “mucize” temizlik ürünüdür. Sadece sağlığımız için güvenli olmakla kalmaz, lekelere, kokulara ve bakterilere karşı da çok etkilidir. Çamaşır söz konusu olduğunda, sirke leke çıkarıcıların kralıdır. Bu ucuz ürünün çamaşır yıkama şeklinizi nasıl değiştireceğini ve kıyafetlerinizi mümkün olduğunca uzun süre tutacağını öğrenin.

 1. doğal yumuşatıcı

Doğal yumuşatıcı 1 1

Ağır kokulu yumuşatıcı kullanma fikrinden hoşlanmıyorsanız, ancak giysilerinizin daha yumuşak olmasını istiyorsanız, beyaz sirke doğal bir yumuşatıcı görevi görür ve giysiler üzerinde kalıntı bırakmaz. Son durulama döngüsüne yarım bardak ekleyin.

Bazı yumuşatıcılar çocuk giysilerinin, özellikle pijamaların alev geciktirici özelliklerine zarar verir ve bebeklerin cildini tahriş eden alerjenler içerir. Beyaz sirke hipoalerjeniktir ve çocuklar için güvenlidir.

 1. Evcil hayvan tüylerine karşı

kıllara karşı 1 1

Durulama sırasında yarım bardak beyaz sirke evcil hayvan tüylerinin giysilere yapışmasını önleyecektir.

 1. Sigara kokusuna karşı

sigara kokusu 1 1

Giysileriniz sigara gibi kokuyorsa, yıkama döngüsüne yarım bardak beyaz sirke ekleyin. Sadece yastık ve perde gibi giysi ve aksesuarları kuru temizleme için küveti çok sıcak suyla doldurun ve bir bardak beyaz sirke ekleyin. Giysileri veya kumaşı sıcak suyun üzerine asın ve buharın liflere nüfuz edebilmesi için banyo kapısını kapatın. Ayrıca çamaşırlarınızı bir bardak beyaz sirke eklediğiniz bir litre suda bekletip her zamanki gibi yıkayabilirsiniz.

Beyaz sirke, mangaldan sonra oluşan güçlü duman kokularını gidermede de aynı derecede etkilidir…

 1. Çamaşır makinesi kireçlenmesine karşı

Çamaşır makinelerinde kireçlenmeye karşı 1 1

Temiz bir çamaşır makinesi, daha temiz çamaşırlara eşittir. Makinenizin hortumlarında sabun köpüğü ve mineral birikintileri birikerek akışını ve performansını sınırlayabilir. Yılda dört kez,  sabun köpüğünü çıkarın  ve tam bir yıkama döngüsü gerçekleştirerek boruları temizleyin:

 • Boş çamaşır makinesi;
 • Sıcak su ;
 • İki bardak beyaz sirke.
 1. Giysilerin rengini korumak

Giysilerin rengini koruma 1 1

Son durulama döngüsüne yarım bardak beyaz sirke eklemek, siyah yıkanabilir çamaşırların mat görünmesine neden olan sabun ve deterjan kalıntılarını giderecektir.

Alternatif olarak, lekeli beyaz çorapları veya kirli bulaşıkları geri almak için büyük bir tencereye bir bardak beyaz sirke ekleyin. Kaynattıktan sonra bu suyu bir leğene koyun ve kirli çamaşırları ekleyin. Gece boyunca ıslanmasına izin verin, ardından her zamanki gibi yıkayın. Bu yöntem sadece %100 pamuklu kumaşlarda kullanılmalıdır.

 1. temizlik iç çamaşırı

Temizlik iç çamaşırı 1 1

Dezenfektan, antibakteriyel ve temizleyici olan sirke,  iç çamaşırları temizlemek için harikadır . Kokuları ve lekeleri yok eder ve aynı zamanda iç çamaşırınızın narin kumaşını korur.

 1. leke tutmaz

leke tutmaz 1 1

Sirke, çamaşır lekelerine karşı mücadelede mükemmel bir müttefiktir. Kirli kumaşı 2/3 su bardağı sirke ile karıştırılmış 1/3 su bardağı sirkeye batırın, güneşte kurumaya bırakın, sonra her zamanki gibi yıkayın.

 1. Mayo

Mayo 1 1

Sirke, mayolarınızın renklerini korumasının yanı sıra tüm bakteri ve  kötü koku izlerini de yok eder … Küçük bir leğene soğuk su doldurun ve çeyrek bardak beyaz sirke ekleyin. Mayoyu 30 dakika bekletin, ardından nazikçe durulayın ve güneşte kurumaya bırakın.

 1. Statik elektriğe karşı

statik elektrik 1

Durulama döngüsünde sirke kullanıldığında, çoğu kişi çamaşırları kurutucudan geçirdikten sonra statik elektrikte bir azalma olduğunu fark eder. Eşyalar tamamen kuruduğunda sirke kokusu tamamen gitmiş olacaktır.

 1. temiz bir demir

Temiz bir ütü 1 1

Ütünüzü temizlemek için tabanını beyaz sirke ve bir tutam tuza batırılmış bir bezle silin. Daha sonra emici kağıt ile kurulayın.

ev