Evinizde önemsiz gibi görünen dekor yerleştirme detayları var ama bunların amacını keşfettiğinizde hepsi anlam kazanıyor. Bu Çin yaşam sanatı olan Feng Shui, yaşam alanınızı daha rahatlatıcı bir ortam için daha iyi düzenlemek için belirli ilkeleri belirler. Feng Shui, yerleşim düzeninde birkaç değişiklikle daha uyumlu ve daha sıcak bir yaşam alanı vaat ediyor. Nasıl ve neden olduğunu öğrenelim.

Kanepenin neden her zaman duvara yaslanması gerektiğini biliyor muydunuz?

Feng Shui’nin felsefesi, evin her bölümü için basit düzenleme kuralları önerir ve bu, her bölümde daha iyi bir enerji dolaşımını desteklemek için. Oturma odası, evde dinlenmek ve aile ile bir araya gelmek için en “sık kullanılan” yerlerden biridir.   İyi ve rahat bir kanepeye sahip olmak önemlidir, ancak onu Feng Shui   felsefesine göre bir duvara  dayamak , aile üyelerinin birbirine verebileceği desteğin bir sembolü olarak daha da önemlidir. aydınlatmadır. Doğal olarak daha davetkar bir ev için doğal ışık üzerine bahis yaparak, karanlık ve aydınlık alanlar arasında bir denge bulmanız gerçekten tavsiye edilir.

oturma odası kanepe

Yatak da duvara karşı mı?

Yatak odası yatağını duvara dayamak da tavsiye edilir. Yatak odası  dinlenmeyi temsil eder ve günün sonunda bir rahatlama hissi sunmalıdır. Bu nedenle yatak asla ön kapının önüne veya pencere altına yerleştirilmemelidir, çünkü mekandan geçen enerji akışı kaliteli uykuyu desteklemeyecektir. Oturma odasındaki mobilyalar gibi, yatak da duvara yaslanmalıdır. Son olarak, yumuşak ve pastel sarılı renkler, elektrik kablolarının olmaması (ekran, bilgisayar, televizyon vb.)

yatak odası

Uyumlu bir iç mekan için Feng-Shui’nin diğer kuralları nelerdir?

“Yuvarlatılmış köşeler

İlk önce odanın köşelerini “yuvarlayarak” başlıyoruz çünkü feng-shui’de doğru enerji akışında yıkıcı bir rol oynuyorlar. Böylece her köşeye ya bir bitki ya da küçük bir mobilya parçası yerleştireceğiz. Tercihen yuvarlak ve açık renkli, ayrıca minimuma indirilmesi ve yataktan belirli bir mesafeye yerleştirilmesi gereken mobilyalar.

Hoşçakal dağınıklık!

Dağınıklık, kendimizi iyi hissetmemize yardımcı olan ünlü “chi”nin bir numaralı düşmanıdır! Bu nedenle her şeyin bir yere konması ve mümkünse kapalı bir dolaba konulması zorunludur. Buradaki fikir aynı zamanda az sayıda ama özenle seçilmiş nesnelerle zarif bir dekorasyonu tercih etmektir.

iyi bir yatak

Bir feng-shui yatak odasında, yatak asla kapı ile pencere arasında olmamalı, tercihen başı duvara dayalı olmalıdır. Ayrıca dolap asmaktan ve üstüne raf açmaktan da kaçınıyoruz. Ve rahatsız bir uyku çekmemek için elektrikli ev aletleri, çeşmeler ve akvaryumlar ile aynaları mümkün olduğunca uzak tutuyoruz.

Doğal malzemelere hoş geldiniz

Doğal malzemeler dış çevre ile belirli bir uyumu korur, bu nedenle Feng-Shui odasında yerlerini bulurlar. Böylece zemini ve duvarları süslemek için taş ve ahşap tercih edilecektir. Ev çamaşırları pamuk, keten ve hatta yün gibi malzemelerde olacaktır. Ve desenlerin hem yumuşak hem de canlı olması gerekiyorsa, renkler sıcak ve uyumlu olacak ama enerji verici olmayacak.

Loş ışık

Aydınlatma da çok önemli bir rol oynar. Feng-shui’de yumuşak ve bastırılmış bir ışık tercih ediyoruz. Yoğunluk üzerinde oynamak için, kendinizi dimmerler veya abajurlarla donatmak daha iyidir. Mumlar, özellikle narin parıltıları sayesinde ilginç bir aydınlatma da sağlayabilir.
Bu nedenle, Feng-Shui odası, kozanın iyi olduğu rahat bir yuva olan yumuşaklık ve uyum uyandırmalıdır!

Bunu bildiğim iyi oldu

Kendi başına bir meslek  : Feng-Shui, Batı toplumumuzda Feng-Shui danışmanı mesleğine yol açmıştır. Bu profesyonel, habitatı uyumlu bir yer, bir refah kaynağı yapmak için enerji iyileştirmesini inceler. Bu meslek genellikle bu bilgiyle eğitilmiş duyarlı ve sezgisel insanlar tarafından yapılıyorsa, bazı iç mimarlar bunu kendi uzmanlık alanı haline getirmiştir!

ev