Fesleğen balkonlarda, pencere kenarlarında, bahçelerde her zaman bulunan bitkilerden biridir. Öte yandan mutfaklarda en çok kullanılan aromatik bitkidir ve bu nedenle asla eksik edilemez.

Fesleğen nasıl sulanır

En basitinden en karmaşığına kadar pek çok hazırlık için faydalıdır, hem birinci hem de ikinci yemeklerde her yemeğe farklı bir tat ve aroma verir . Özellikle yaz aylarında salatalara fesleğen eklenir ve bu sayede muhteşem bir hal alır. Ayrıca fesleğen kokusu sivrisinekleri uzak tutar.

Şu anda trend, lezzetini kaybeden kurutulmuş fesleğen yerine taze fesleğen kullanmaktır , ayrıca bir torbada satın alınırsa buzdolabında iki gün sonra zaten kurumuş olur ve artık eskisi gibi kokmaz. Bunun yerine, faydalarından ve birçok özelliğinden en iyi şekilde yararlanırken onu her zaman taze tutmak ve tariflere eklemek için, ihtiyaç duyulduğunda doğrudan bitkiden almak daha iyidir .

Fesleğen yetiştirmek basittir

Bu , kendinizi onun ekimine adamanız gerektiği anlamına gelir . Bahçede, saksıda, terasta veya balkonda yetiştirmek için dikkatli olmanız gerekir çünkü bitkinin de diğerleri gibi bakıma ihtiyacı vardır, aksi takdirde yapraklar ölene kadar çürür, kararır veya sararır . . 

Bütün bunlar çoğu zaman sulamaya bağlıdır . Aromatik bitkilerin bakımı, onları her gün sulamak , bol miktarda su vermek değil, ihtiyaç duyulduğunda doğru miktarda su vermek anlamına gelir .

Fesleğen bakımı nasıl düzgün yapılır

Fesleğen bitkisine iyi bakmak için yapılacak ilk şey, onu gölgede , yeterince havalandırılan bir alanda bir saksıya koymaktır. Bu durum hem fesleğen balkon veya terasta saksıda yetiştiriliyorsa hem de bahçede toprakta yetiştiriliyorsa geçerlidir . Bitkinin suyunun fazla mı yoksa hiç mi olduğunu anlamak için toprağa dokunmanız, yaprakların sararmasını, hatta çürümesini beklemenize gerek yok.

Bahçede fesleğen yetiştiriliyorsa , toprak kuruysa sulama zamanı gelmiştir. Ancak çok fazla su almışsa, saksıda ise kurumaya bırakılabilir, eğer yapraklar sararmışsa sökme zamanı gelmiştir.

Bahçede fazla su sorunu, malçlama yöntemiyle yani bitkinin her yerine toprakta mevcut nemi tutabilecek samanların yerleştirilmesiyle çözülür. Bitki ölüyorsa tek yapmanız gereken onu budamak ve yalnızca günler geçtikçe yeni yaprakların büyüyebileceği düğüm noktalarını bırakmaktır.

Tatildeyken sulama

Yaz aylarında tatile çıktığınızda fesleğen veya başka bir bitkiyi terk etmemelisiniz çünkü su olmazsa ölürler. Açıkçası aşırıya kaçmamalısınız çünkü sonuç aynı olacaktır.

Bu nedenle, zamanı geldiğinde onları sulamak için yardım isteyecek kimseniz yoksa , sorunu birkaç dakika içinde çözmek için herkesin ulaşabileceği basit, ekonomik yöntemler arayabilirsiniz .

Kendin yap yöntemiyle fesleğen sulamanın ekonomik yöntemleri

İhtiyaç duyulduğunda bitkiyi sulamanıza olanak tanıyan ekonomik bir yöntem, şişeleri yerde ters çevirmektir. Alternatif olarak, sulama zamanlarını ve süresini programlamanıza olanak tanıyan damla sulama sistemlerini internette veya uygun mağazalarda bulabilirsiniz . Bunlardan bazıları güneş enerjisiyle, bazıları ise doğrudan elektrikle çalışıyor. Açıkçası ikincisi daha maliyetli ve daha fazla tüketiyor, dolayısıyla paradan tasarruf etmek istiyorsanız ve kısa bir süreliğine evden uzaktaysanız, öncelikle önerilen ve çok işe yarayan şişe yöntemini deneyebilirsiniz.

Bu yöntem şu şekilde çalışmaktadır. Plastik bir şişe alıp doğrudan kapağın üzerine ve şişenin tabanına küçük delikler açıyorsunuz . Daha sonra suyla doldurup, delikli kapağını doğrudan toprağa sokacak şekilde dikkatli bir şekilde toprağa yerleştirin. Sıvı, toprağı yavaşça ıslatacak ve fesleğenlere zarar vermekten başka işe yaramayacak israfı ve fazlalığı önleyecektir. Evde bir sulama sistemi oluşturmak çok basittir. Bu ipuçlarını takip ederek, bitki birkaç hafta içinde güzelleşecek , hatta yeşil bir başparmağa gerek kalmayacak.

ev