Fesleğen bitkisinin yapraklarını asla bu şekilde koparmamalısınız: bu şekilde onu hemen öldürürsünüz. İşte aromatik bitkinizi kurtaracak uzman teknik.

Fesleğen bitkisinin yapraklarını asla bu şekilde soymayın.

Fesleğen bitkileri ne kadar güzel ve kokulu ? Gözler ve koku duyusu için bir ziyafet! Yine de, neredeyse hiç kimse onunla en uygun şekilde ilgilenmeyi başaramaz. Fesleğen yaprağına dikkat ! Bu şekilde koparırsanız bitki hemen ölür.

Fesleğen bitkisi: özellikleri ve özellikleri

Aslen Hindistan’dan , bugün hala  tıbbi ve mucizevi özelliklerin atfedildiği bir kıta olan fesleğen bitkisi, 2500 yıldan daha uzun bir süre önce Avrupa’ya, ilk olarak Yunanistan’a geldi.

Labiate familyasına ait olup bilimsel adı Ocinum basilicum’dur . Biraz merak: Batı dünyasında neden “kraliyet bitkisi” olarak bilindiğini biliyor musunuz ?

fesleğen bitkisi

Bir efsane, imparator Konstantin’in annesi Elena’nın fesleğen bitkileriyle kaplı bir zeminde Kutsal Haç’ı bulduğunu anlatır. Eski zamanlardan beri fesleğen yaprakları sadece tedavi amaçlı kullanılmamıştır.

Örneğin Mısırlılar bu bitkiyi mumyalama işlemlerinde kullanırken Geç Orta Çağ’da bu bitki nazar, soğuk algınlığı ve hamilelik sırasındaki kasılmaları tedavi etmek için kullanılıyordu.

Bugün fesleğeni ve yapraklarını ağırlıklı olarak mutfakta kullanıyoruz ama sayısız özelliği bu bitkiyi başka amaçlar için de inanılmaz kılıyor. Fesleğen esansiyel yağını hiç denediniz mi ? Mide ve sindirim bozukluklarını tedavi etmek ve fiziksel yorgunluğu gidermek için mükemmeldir .

Fesleğen nasıl yetiştirilir? Tohumları daha sonra büyümelerini hızlandırmak için doğal gübreler eklenmiş toprakla kaplayacağınız bir vazoya ekerek .

Fesleğen bitkisi nemli topraklara ihtiyaç duyar , ancak durgun suya dikkat edin : Gereğinden fazla sularsanız, birkaç saat içinde soldurma riskini alırsınız. Ayrıca evinizde veya bahçenizde fesleğen bitkisi varsa , yemeklerinizi tatlandırmak veya kaynatma yapmak için gerekirse yapraklarını mutlaka koparacaksınız.

Fesleğen yaprağını nasıl seçeceğinizi bildiğinizden emin misiniz? Dikkat: Bu şekilde koparırsanız bitkinizi öldürürsünüz.

Fesleğen bitkisinin yapraklarını asla bu şekilde koparmak zorunda kalmazsınız.

Siz de güzel fesleğen bitkinizin yapraklarını tek tek koparmaya ve sonra kullanmaya alışkınsanız , okumaya devam edin: her şeyi yanlış yapıyorsunuz!

Fesleğen bitkisinin yapraklarını asla bu şekilde soymamalısınız , aksi takdirde ölümü garanti edilir. Peki bu süper kokulu bitkinin yapraklarını zarar vermeden en iyi şekilde kavramak için doğru yöntem nedir ?

Mükemmel budama tekniğini paylaşan uzmanlar şöyle diyor : Makasla sadece genellikle 4 yaprağın iliştirildiği bir dalı kesmeniz gerekiyor .

Fesleğen yapraklarını toplamak için doğru teknik

Bunu yaparak fesleğen bitkimiz ölmeyecek , aksine kopan kısımda yeni yapraklarla yeni bir dalı yeniden büyütmek için zamanı olacaktır. Alt dalları , köke yakın olanları asla kesmemeye dikkat edin , daima yüksek olanları kesin.

Fesleğen yapraklarınızın tadını da değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz ? Sadece bitkinizin çiçeklerinin saplarında görünen ve bazı önemli besin özelliklerini emen uçları budayarak fesleğenin tadının değişmesini sağlamanız gerekir .

Ayrıca , aromatik bitkilerin hayranıysanız kesinlikle işinize yarayacak başka bir sırrı daha açıklayacağız : fesleğen ve adaçayı bitkilerini asla birlikte veya hiçbir şekilde birbirine yakın büyütmeyin : ikisi de ölür.

Fesleğen bitkisinin süzülmüş ve nemli toprağa ihtiyacı vardır . Aksine adaçayı kuru toprakta mükemmel yetişir.

Fesleğenin tüm faydalı özellikleri

Fesleğen, sadece yemeklere ve yemeklere  tat vermeyen inanılmaz bir bitkidir . Yaprakları tedavi amaçlı da kullanılabilir. Bilimsel çalışmalar , düzenli olarak fesleğen yaprağı tüketmenin aşağıdakilere yardımcı olduğunu göstermiştir :

  • ruh hali değişimlerini kontrol altında tutun;
  • yaraları iyileştirme;
  • yorgunluk ve bitkinlik duygusuyla mücadele;
  • karın ağrısı ve krampları rahatlatmak;
  • cildin kızarıklığını yatıştırır;
  • cildi sivilce ve kirlerden arındırır.

Okuyabileceğiniz gibi, reyhan gerçekten de vücudumuz için birçok durumda faydalı olan birçok erdeme sahiptir. Taze yapraklarını tüketebilir , kaynatma veya cilt paketi yapabilirsiniz .

Bu bitkinin yaprakları doğru şekilde kullanıldığında harikadır. Artık onları bitkiye zarar vermeden kesmenin doğru tekniğini de öğrendiğinize göre , yapmanız gereken tek şey doğanın bu inanılmaz mücevherinin vücudumuza verdiği tüm faydalı özelliklerin tadını çıkarmak.