Mükemmel aromatik bitki bitkimize en iyi şekilde nasıl bakabiliriz? Doğal ve kolayca bulunabilen bir maddenin bir kaşığının eşdeğer dozu, yıllarca sağlıklı ve bereketli bir fesleğene sahip olmamıza yardımcı olabilir.

İtalyan kültürü, özellikle mutfak sanatı açısından dünyanın en güzel ve en zengin kültürleri arasındadır. Mutfağımızın dünyanın her yerinden insanlar tarafından ne kadar sevildiği ve takdir edildiği artık iyi bilinmektedir. Her bölgenin tipik lezzetli tariflerinin yanı sıra bu harika şöhretin değeri, aynı zamanda ve hepsinden önemlisi, genellikle kullandığımız, hepsi mükemmel kalitede ve onları ayıran benzersiz bir tada sahip ham maddelerdir .

İtalyan mutfağı söz konusu olduğunda baharatlar ve otlar bile hem yemeklerimizi tatlandırmak hem de süslemek için birincil öneme sahip bir rol oynamaktadır. Aslında kekik, biberiye ve maydanoz her çatalı eşsiz kılan bitkilerden sadece birkaçı. Ancak sofralarda İtalya’nın özünü en çok ifade edebilen aroma sadece bir tanesidir: fesleğen . Pişirelim; çiğ; pizzanın üzerine yerleştirilmiş; Bir spagetti tabağında ya da parmigiana katmanları arasında eşsiz bir tat bırakan fesleğen, bu nedenle evlerimizden asla eksik olamaz.

Her zaman elinizin altında bulundurmanın en iyi yolu, küçük bir bitki satın alıp terasta veya bahçede tutmaktır, ancak kuruması ve birdenbire ölmesi alışılmadık bir durum değildir. Aslında bunu önlemek için hepimizin uygulayabileceği kolay ve doğal bir yöntem var. Neye ihtiyacımız var? Bir bileşen. Hangi? Hadi birlikte öğrenelim.

Fesleğen: nasıl sağlıklı ve gür yapılır

Yemek pişirirken ihtiyacımız olan her şeyin hazır olması çok önemlidir ve tam da bu nedenle her aromatik bitki türü için bir bitkiye sahip olmak faydalı olacaktır . Terasta da muhafaza edilebilirler, ille de bahçe olması şart değildir ve kesinlikle eksik edilmemesi gerekenlerden biri de fesleğendir.

Yemyeşil, sağlıklı fesleğen

Her şey gibi bu küçük bitkinin bile zamanla sağlıklı, güzel ve bereketli kalması için özen gösterilmesi gerekiyor. Bunu yapmak zor değil, tek ihtiyacımız olan biraz kahve telvesi . Bu maddenin bitkileri gübrelemek için mükemmel bir element olan yüksek miktarda nitrojen içerdiğini herkes bilmiyor . Bu yöntem, yaklaşık bir çorba kaşığı kahve telvesi kullanmayı ve sulamadan önce fesleğen bitkisinin toprağına ufalamayı içerir . Basit ama etkili!

Küçük önlemler

Fesleğen bitkimizi gübrelemek için kahve telvesi kullanmak, bitkinin yıllarca bereketli kalmasını sağlayacaktır. Ancak, uygulamaya konulursa fark yaratabilecek başka küçük önlemler de vardır. Her şeyden önce, bitkiyi satın aldıktan hemen sonra, sadece içinde bulunduğu plastik ambalajı değil, ayrıca kuru yaprak ve dalları da çıkarmak iyi bir uygulamadır .

Evde fesleğen dikmek

Bu noktada bitkinin nereye yerleştirileceğine karar vermek çok önemlidir. Fesleğenin iyi büyümesi için güneş ışığına ihtiyacı vardır , bu nedenle terasta tutulabilir. Ancak aşırı ısı ona zarar verebilir. Bu nedenle ilkbaharda maruz kaldığımız sıcaklığın 15°C’nin altına düşmemesine, yazın ise 30°C’nin üzerine çıkmamasına dikkat edelim.

Son olarak, suladıktan sonra tabağın içinde fazla su kalmadığından emin olmak çok önemlidir . Aslında varlığı bitkinin köklerinin çürümesine neden olabilir .