Her zaman taze, yeşil ve hoş kokulu olması.

 

Otları seviyorsanız, balkonunuzda veya pencere kenarınızda kesinlikle bir fesleğen fidesi olacaktır. Kokusuyla, aslında, mutfakta sayısız hazırlığı tatlandırmak için mükemmeldir.

Bununla birlikte, fesleğen çok hassas bir bitkidir ve uygun şekilde bakılmazsa hemen solma eğilimindedir.

Öyleyse daha uzun süre dayanması için bazı yararlı tavsiyeler görelim.

  1. Gübre: Gübre, bitkileri beslemek için temel bir bileşendir. Fesleğen durumunda, ideal olanı kahve telvesine dayanır: onları ufalayın ve yere yayın, sonra suyla ıslatın. Bu işlemi haftada bir kez de tekrarlayabilirsiniz.
  2. Konum: Bitkiyi doğru yere yerleştirmek büyümeye yardımcı olabilir. İlkbaharda fesleğen, sıcaklıklar yeterince ılımansa (15 derecenin altında değil) ve günde en az 4 saat güneş ışığının tadını çıkarabileceği yerlerde dışarı çıkarılabilir.
  3. kağıt: Bununla birlikte, yeni satın alınan bir fide ise, genellikle paketlendikleri tüm ambalajlayıcıları çıkarmak gerekir.
  4. Tabak: Günlük olarak kontrol etmek, fesleğen için ideal su miktarı hakkında bir fikir verebilir. Su dolu bulursanız, boşaltın, çünkü fazla su köklerin çürümesine neden olabilir.
  5. Kuru yapraklar: Kuru, sarı veya lekeli yapraklar fark edersenizherhangi bir hastalığın bitkinin geri kalanına yayılmasını önlemek için ellerinizle hafifçe çıkararak çıkarın.