Doğrudan evde nasıl yetiştireceğinizi biliyorsanız, zamandan ve paradan tasarruf etmeyi biliyorsanız, fesleğen satın almak artık gerekli değildir. Bu nasıl. 

Reyhan

Fesleğen artık kg başına 21 euroya mal oldu . Sayısız kullanım ve faydaya sahip aromatik bir bitki olmasına rağmen , birçokları için çok pahalı hale geldi . Yine de bir fesleğen bitkisine sahip olmak sadece mutfaktaki kullanımları için değil , aynı zamanda kabak, domates veya salatalık bitkilerinin yanına konması parazitlerle savaşmalarına yardımcı olduğu için de faydalıdır . Ancak, zaten sahip olduklarınızı çoğaltmanın yöntemini keşfettiğinizde, fesleğen satın almanıza gerek kalmayacak . Nasıl yapılacağını görelim.

Fesleğeni keserek çoğaltın

Dal numarası olarak da adlandırılan çeliklerle çoğaltma sayesinde sonsuz bir fesleğen kaynağına sahip olmak mümkündür . Neyle ilgili? Bitkiler tohumlar veya kesimler yoluyla çoğaltılabilir . Tohumlar söz konusu olduğunda , eşeyli üremeden söz ederiz : bitki tarafından üretilen tohumlar , yeni bitkilerin filizlenmesi için ekilir .

Kesimlerle çoğaltma ise, ister dal ister kıymık olsun, bitkinin bir kısmının alınmasını ve kök salması ve bir öncekinin klonu olacak yeni bir bitki oluşturması için hazırlanmasını içerir. . Fesleğenin çelikle çoğaltılması daha hızlı ve daha basit bir yöntem olduğu için faydalıdır . 

Gerekli ve prosedür

Yeni bitkiler oluşturacak fesleğen kesimleri elde etmek için şunlara ihtiyacımız var: bir bıçak veya makas, torbalar , toprak , hormonlu kök tozu ve etiketler . Bu noktada, bitkinin ana gövdesine mümkün olduğunca yakın olan bazı fesleğen saplarını kesmemiz gerekiyor . Saplar en az 10 cm uzunluğunda olmalıdır .

fesleğeni çoğalt

Daha sonra, aksi takdirde yeni köklerin büyümesine izin vermeyecek olan alt yaprakları ve yanal sürgünleri çıkarırız . Ardından, kök gelişimini kolaylaştırmak için gövdenin alt kısmında küçük bir çapraz kesim yaparız . 

Kesimlerin çoğaltılması

Çelikleri çoğaltmanın birkaç yöntemi vardır , ancak fesleğen söz konusu olduğunda, sudaki yöntem en basit olanıdır. Saplarımızı hazırladıktan sonra su dolu bardaklara alıyoruz . Bardakları sıcak ve iyi aydınlatılmış , ancak doğrudan ışıkla temas etmeyecek bir yere yerleştiriyoruz . Sapları yaklaşık iki hafta bardakta bırakıyoruz .

Zaten bir hafta sonra , köklerin ilk sürgünlerini görmek mümkün olacak . Kesikleri bakteri oluşumundan korumak için yaklaşık iki günde bir bardaklardaki suyu değiştirmek önemlidir . Suya ticari bile olsa bir köklendirme maddesi eklendiğinde kökler daha hızlı oluşacaktır . 

Kesimleri saksılara taşıyın

Kökler tam olarak oluştuktan sonra camlardan kırıkları alıp toprağa veya perlit veya kum içeren bir vazoya yerleştirebiliriz . Bitkinin enerjisini fotosenteze harcamayarak muhafaza etmesi için saksı 3 gün karanlıkta tutulmalıdır . Ayrıca bu, yeni fesleğen bitkisinin kök salmasına ve yeni “yuvasına” alışmasına olanak sağlayacaktır .

fesleğeni çoğalt

Bu noktada bitkiyi aydınlık bir alana alıp yaklaşık 2-3 günde bir sulayabiliriz . Yeni fidan bol suya ihtiyaç duyacaktır , ancak durgunluktan kaçınılmalıdır .

Bu ipuçlarını takip ederek , kısa sürede fesleğen fidenizi bağımsız olarak çoğaltabilecek ve önemli ölçüde tasarruf sağlayabileceksiniz . 

ev