Birçok kişinin evinde, balkonunda veya bahçesinde fesleğen bitkisi bulunur. Bu unsurla en iyi şekilde ilgilenmek için bir bahçıvanlık uzmanı olmanıza gerek yok. Ancak bazı küçük detaylara dikkat etmek gerekecektir. Hangi? Fesleğenin uzun ömürlü olması için bilmeniz gereken her şey burada.

fesleğen vazo

Fesleğen en yaygın bitkilerden biridir Giderek daha fazla insan , binlerce kaynakla bu bitkiyi kişisel olarak yetiştirmeyi seçiyor . Fesleğenin antienflamatuar ve antibakteriyel özellikleri iyi bilinmektedir. Sindirim, iştah ve çok daha fazlası ile ilgili bazı rahatsızlıklara etkili bir şekilde karşı koyabilir. Bu ürün çok sık olarak tıbbi ve bitkisel amaçlarla ve ayrıca anksiyete ile ilgili bazı bozuklukları tedavi etmek için kullanılır .

Ayrıca fesleğen, her gün sofraya getirdiğimiz tüm yiyecekleri tatlandırmak için yaygın olarak kullanılmaktadır . Bu olağanüstü ürünün yaprakları, her türlü ilk yemekleri, ana yemekleri ve garnitürleri tatlandırmanıza olanak tanır. Tariflerin çoğu önerilen hazırlıkta fesleğeni asla kaçırmaz .

Örneğin Ceneviz pestosunda fesleğen, çam fıstığı ve sarımsak gibi diğer elementlerle birlikte yaşamadan asla eksik olmamalıdır!

Ev ortamınızda bir veya birden fazla fesleğen bitkisi yetiştirip bakımını yapacak mısınız? Onlara en iyi nasıl bakılacağı ve sağlıklı büyümeleri için nereye yerleştirileceği aşağıda açıklanmıştır .

Fesleğen bitkinizin uzun süre dayanmasını mı istiyorsunuz? İşte yerleştirmeniz gereken yer

Taze fesleğen bulundurmak çok önemlidir. Aslında, istediğiniz zaman bir yaprak alabilir ve günlük tariflerinizi hazırlamak için kullanabilirsiniz . Bununla birlikte, mutfakta kullanmadan önce, herhangi bir yabancı maddeyi ortadan kaldırmak için bu yaprağın mümkün olan en iyi şekilde yıkanması tavsiye edilir.

fesleğen bitkisi

Taze fesleğen kullanmak, tariflerinize bu ekstra kalite dokunuşunu verecektir. Bununla birlikte, her zaman sağlıklı olan bir fesleğen bitkisine sahip olmak için, bazı basit ama kesinlikle açık olmayan tavsiyelere uymak çok önemli olacaktır . Bizimle her şeyi keşfetmeye hazır mısınız? İşte bu bitkinin bakımı hakkında bilmeniz gereken her şey.

Fesleğen yetiştirmek için usta bir bahçıvan olmanıza gerek yok. Herkes her geçen gün bu bitkiye daha iyi bakabilecek. Önemli olan sabırlı olmak ve bazı pratik tavsiyelere kulak vermek. Bu bitkinin her gün sulanması gerekecek , ancak toprağı aşırı sulamamaya büyük özen gösterilmelidir . Sadece nemli olması gerekecek . Ayrıca bu operasyon sadece sabahları yapılmalıdır . Tüm fideler çok hassas bir şekilde sulanacaktır.

Fesleğen güneş ışığına ihtiyaç duyar ama ışınların altında sabit kalamaz . Aslında yapraklar kuruyabilir ve bozulabilir. Bu nedenle, bu element için uzun bir ömür sağlamak için nereye yerleştirilmelidir? Hepsini vurgulayalım.

Fesleğenin sağlıklı büyümesini sağlayacak tüm püf noktaları: işte ayrıntılar

Bu nedenle reyhanı asla sabit bir şekilde güneş altına koymamak önemli olacaktır. Ancak bu bitki çok yoğun soğukta bile uzun süre yaşayamaz. Bu nedenle orta yolu tercih etmek uygun olacaktır. Tavsiyemiz fideyi hafif gölgeli bir alana, rüzgardan ve kış aylarının dondurucu soğuğundan korunaklı bir yere dikmenizdir.

Reyhan

Uygulamada, ışınların doğrudan yapraklara ulaşmadan, alanın aydınlatılması önemli olacaktır. Ayrıca fesleğenin konulacağı vazonun da kendine has özellikleri olmalıdır. Yeterince geniş olmalı ve çok uzun olmamalıdır . Bu şekilde, toprak çok daha kolay nemlenecektir. Topraktaki durgun su ise fesleğen bitkisinin çiçekli ve sağlıklı büyümesini sınırlar.

Tüm önlemlere ve çarelere rağmen, bazı yapraklar çökebilir ve yavaş yavaş “sönebilir”. Durumu tehlikeye atmamak için hastalıklı yaprağın ortadan kaldırılması tavsiye edilir . Bu sayede bitkinin bozulmasını önleyerek çok uzun süre dayanmasını sağlamış olursunuz.

ev