Fesleğen bitkiniz varsa ve çiçekleri varsa, onları atmayın çünkü onları farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Aşağıda size her şeyi gösteriyoruz.

Fesleğen çiçekleri

Fesleğen, en sevilen ve kullanılan aromatik bitkilerden biridir. Kokusu ve tadı gerçekten eşsizdir ve neredeyse herkes onu sever. Birçok yemeği tamamlar ve kaçırılmaması gereken ekstra bir dokunuş verir. Tam olarak çok fazla kullanımı nedeniyle, genellikle eve yakın bir yere dikmeye karar verilir.

Bir sebze bahçeniz veya basit bir balkonunuz olsun, sadece bir tencereye koyun ve ekime başlayın. Bu şekilde her zaman elinizin altında olacak ve manavınıza sormak zorunda kalmayacaksınız. Her zaman taze olacak ve onunla ilgilenmek gerçekten çok basit. Sadece bazı küçük önlemler alın ve bitti.

Çiçekli fesleğen bitkisi

Yine de bilmediğiniz şey, fesleğen çiçeklerini atmak zorunda olmadığınızdır. Aslında, bunlar bile yenilebilir ve onları tanırsınız çünkü kulaklara benzerler, sadece biraz daha küçük ve daha incedirler. Büyürler ve genellikle kesilir ve atılır. Şimdi size neden onları kesinlikle atmamanız gerektiğini gösterelim.

Fesleğen çiçeklerini atmayın

Az önce söylediğimiz gibi, fesleğenin küçük beyaz çiçeklerin olduğu her sapta spikelets vardır. Bunlar genellikle birkaç santimetreye ulaştıklarında kesilir. Kesim aslında sapın büyümesine ve sonuç olarak daha fazla fesleğen yaprağına sahip olmasına izin verecektir.

Bununla birlikte, bu spikeletlerden bazıları, mutfakta ve ötesinde kullanabilmek için onları maksimum 10/15 santimetreye kadar büyütebilirsiniz. Bu uzunluğa ulaştıklarında onları kesmeye devam edebilirsiniz, ancak dikkatli olun, çünkü bu yapraklar kadar tüketilmez, ancak önce kurutulması gerekir.

Le spighette del basilico

Quindi le spighette sono commestibili ma vanno prima essiccate. Raggiunte una discreta lunghezza puoi staccarle dalla pianta di basilico che continuerà a crescere ancora di più e puoi metterle al sole per diverse ore. Attenzione che non ci sia vento altrimenti le spighette voleranno via.

Una volta che sono essiccate, basteranno circa 48 ore, puoi utilizzarle in diverso modo. Ti consigliamo però di mettere questa erba ottenuta in un barattolo con coperchio per assicurarti che mantenga il loro aroma. Ma vediamo come utilizzarli in modo semplicissimo qui di seguito.

Fesleğen sirkesi: işte nasıl

Kurutulmuş spikelets ile kurutulmuş spikeletleri şişeye dökerek fesleğen ayak izine sahip bir sirke elde edebilirsiniz. Her şeyi yaklaşık 7 gün demlenmeye bırakın ve ardından karışımı süzün. Burada süpermarkete gitmeden çok basit bir şekilde fesleğen sirkesi elde etmiş olacaksınız.

Kurutulmuş fesleğen spikelets

Bir fide oluşturun

Fesleğen spikelets ile  fesleğeni çoğaltmak ve yeni bir fide doğurmak da mümkündür. Bu durumda, spikeletlerin doğrudan bitki üzerinde kurutulması tavsiye edilir. Ovaladıkları anda, kumla karıştırılmış yumuşak bir zemine. Bunlar her zaman nemli olmalı ve güneşe maruz kalmalıdır.

Bunu ilkbahar veya yaz aylarında yaparsanız, sonuç garanti edilir. Birkaç hafta sonra ilk yaprakların ortaya çıktığını göreceksiniz ve yavaş yavaş bitki büyümeye başlayacaktır. Bunlar fesleğeni farklı şekilde kullanmak için sadece birkaç yöntemdir ve en azından denemelisiniz.

ev