Biberiyeyi saksıda en son yapmak için yetiştiricilerin tavsiyesi budur. Bu teknikle bitkiniz 10 yıldan fazla hayatta kalacaktır. İşte yapmanız gerekenler.

Biberiyenin vazoda daha uzun süre dayanması için tavsiyeler

Biberiye bitkinizin olabildiğince uzun yaşamasını istiyorsanız bu sistemi denemelisiniz. Fidanlık uzmanlarının tavsiyesi ile sonuç garanti edilir : bu şekilde bitkiniz saksıda 10 yılı aşkın bir süre büyüyecektir.

Biberiye, bu aromatik bitkinin özellikleri ve özellikleri

Biberiye , Akdeniz bölgelerinde, özellikle İtalya ve İspanya’da iyi yetişen aromatik bir bitkidir . Antik çağlardan beri bilinen, bugün hala kendisine atfedilen tıbbi özellikleri nedeniyle geleneksel tıpta kullanılmıştır .

Biberiye bitkisi

Arapların bu bitkiyi mahsullerinden parazitleri yok etmek için kullandıkları düşünülürken , Rönesans’ta Macaristan Kraliçesi cildi yenilemek için su ve biberiye bazlı parfümlerin yaratılmasını emretti. Ancak Fransız hastanelerinde salgın hastalıklarla savaşmak için biberiye yakıldı.

Bugün bile biberiye sadece mutfakta lezzetli yemekler yapmak için değil, aynı zamanda inanılmaz özellikleri için de kullanılmaktadır . Örneğin biberiyenin şu etkileri vardır:

  • antioksidanlar;
  • bakteriyostatik;
  • sindirim;
  • büzücü;
  • balgam söktürücüler;
  • gaz gidericiler

Biberiye saksıda çok iyi yetişir . Bu nedenle evinizde, balkonunuzda veya terasınızda da yetiştirebilirsiniz. Ancak birçok kişinin şikayet ettiği şey, bu bitkinin ne yazık ki çok çabuk kurumasıdır . Bu sorunu çözmek istiyorsanız, okumaya devam edin. Bugün , biberiyenizin 10 yılı aşkın bir süre boyunca mükemmel kalmasını sağlamak için çocuk bakıcılarının tavsiyelerini açıklıyoruz .

Biberiyenin saksıda daha uzun süre dayanması için yetiştiricilere tavsiyeler

Biberiye bitkinizin uzun süre dayanması için mümkün olan her yolu denediyseniz ancak başarılı olamadıysanız, okumaya devam edin. Bugün saksıda yetiştirme ve bazı doğal yöntemlerle bu aromatik bitkinin 10 yıl bile nasıl yaşayabildiğini keşfedeceksiniz .

Aşağıda verdiğimiz tavsiye, bazı uzman çocuk bakıcılarının tavsiyesidir . Bu nedenle güvenebilirsiniz, sonuçlar garantilidir. Bilmeniz gereken ilk şey şudur: Biberiye bitkisinin ışığa ihtiyacı vardır.

Bir Akdeniz türü olduğu için güneş alan bir yere yerleştirmeniz gerekecektir . Bu şekilde sağlıklı ve güçlü büyüyecek. Pencere pervazındaki veya verandadaki konum mükemmeldir .

Kendini iyi hissetmek için ışığa ihtiyacı olduğu doğruysa, biberiye bitkisinin çok fazla suya ihtiyacı olmadığı da aynı derecede doğrudur . Sıcaktan veya kuraklıktan korkmaz. Sevmediği şey nem ve çok fazla sulamadır . Bitkinizi sulamadan önce saksıdaki  toprağın kuru olup olmadığını kontrol edin.

Saksı biberiye bakımı nasıl yapılır

Değilse, sulamanıza gerek yoktur. Biberiye bitkisinin az ve sık sulanması gerektiğini unutmayın . Çok fazla sularsanız mis kokulu yeşil yaprakları zamanla kahverengiye dönerken kökleri çürür. Ayrıca, su basmasının tehlikeli olduğunu unutmayın: bitkiyi öldürür. Bunun olmayacağından emin olun.

Biberiye bitkinizin uzun ömürlü olması için saksıda kullanacağınız toprağı da doğru seçmelisiniz . Biberiyenin kumlu, süzülmüş ve kireçli toprağa ihtiyacı olduğunu bilin Öte yandan, asla killi toprak kullanmayın .

Başka bir ipucu: bitkinizi her zaman soğuktan koruyun . Çok düşük sıcaklıklar, nemli ve rüzgarlı iklimler özellikle 3 yaşından küçükse biberiye için iyi değildir. Kışın, bitkiyi içeriye taşımak veya dondan yeterince korumak en iyisidir.

Saksı değişimine ve budamaya da dikkat edin ! Bitkiyi yeni satın aldıysanız veya zaten büyümüşse, sonbahar veya ilkbaharda gerçekleşen saksı değişimine devam etmelisiniz. Pişmiş toprak bir çömlek tercih edin ve içini süzülmüş ve kireçli toprakla doldurun . Her 3 yılda bir tekrarlayın.

Budamaya gelince , çiçek açtıktan sonra en zayıf dalları kesmeye devam etmelisiniz Son olarak, bitkinizi böceklerden koruduğunuzdan emin olun . Her şeyden önce, yaprak böcekleri en tehlikeli olanlardır. Onlardan kurtulmak için su ve kabartma tozu ile yapılmış doğal bir böcek ilacı kullanın . Uzman çocuk bakıcılarının bu ipuçlarıyla biberiyeniz 10 yıl veya daha uzun süre yaşayacak!