Açık havada sağlıklı büyümek için tüm fidelerin özel önlemlere ihtiyacı vardır. Sektör uzmanları, bu konuda hiçbir zaman sorun yaşamamak için bazı ideal çözümlerin altını çiziyor. İşte tüm detaylar.

Bahçıvanlar fideler için numara

Serbest açık toprağa yerleştirilmeden önce tüm fidelerin yeterli hazırlığa ihtiyacı vardır . Aslında “kötü hazırlanmış” fideler açık alanda çok zor bir yaşam sürdürebilir. En kötü durumlarda, aslında, hızla ölecekler. Bu nedenle fidanları mevsimlerin her döneminde olabilecek tüm iklim koşullarına -bir anlamda- alıştırmak gerekir .

Bu, bahçıvanlık uzmanlarının en önemli tavsiyesidir . Her zaman bahçıvanlar ve bu sektörde çalışan herkes tarafından uygulamaya konur. Kesinlikle dikkate alınması ve asla küçümsenmemesi gereken bir husus. Bahsedildiği gibi, aslında risk, bitkilerin ölmesi ve çok fazla zaman ve iş kaybıdır.

Bu nedenle sebze fideleri, yeterli bir şekilde ve kendi özelliklerine ve çevresel faktörlere bağlı olarak hazırlanmalıdır. Her şey “odaklanmış” bir yerde gerçekleşmelidir. Ancak bu şekilde bahçede veya daha açık bir alanda kalıcı olarak direnebilirler.

Hayatlarının ilk haftalarında sebze fidelerini en iyi nasıl hazırlayacağınızı öğrenmek ister misiniz ? Asla ters gitmemek için prosedür hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

Dış mekan fideleri en iyi nasıl hazırlanır: İşte hafife alınmaması gereken hususlar

Fideleri bir bahçenin veya açık alanın tüm değişken atmosferik koşullarına alıştırmak için kesin bir prosedür uygulanmalıdır . Yetersiz hazırlanırsa, fideler iyi kök salmayabilir ve çok daha yavaş gelişebilir. En kötü durumlarda, hastalanabilirler, daha az bereketli olabilirler ve hatta ölebilirler.

Harita

Fidelerin uzun ömürlü olabilmesi için bir seraya veya her halükarda iyi tanımlanmış bir alana dikilmeleri gerekir. Aslında hayatlarının ilk anlarında kesinlikle güneş altında tutulmamalı ve güneş ışınları ile direkt temas halinde olmamalıdır. Aydınlatma olmalı, ancak ışınlar fideleri yakma riski taşıyor.

Bu nedenle tabiri caizse yapay bir ortam yaratmak gerekir . Ve bu, bahsedildiği gibi, bir seranın içinde veya dış alanımızda belirli çevresel durumlar yaratarak olabilir. Fideleri gelecekteki çevre koşullarına daha iyi hazırlamak için bir tür korunan alan.

Aslında, küçük fidanlar açık bir alanın çevre koşullarına alışık değildir. Bu nedenle, bu koşullar için etkili bir şekilde hazırlanmazlarsa veya hemen açık havaya dikilmeleri gerekiyorsa, yanabilir veya zayıflayabilirler.

Tüm sebze fidelerinin güvenli ve verimli bir şekilde nasıl hazırlanacağına dair daha fazla ayrıntı öğrenelim . İşte bu konuda bilmeniz gereken her şey.

Sebze fidelerinin optimal hazırlanması

Bitkileri kademeli olarak dış çevre koşullarına alıştırmak esastır. Sera yetiştiricileri fidanları olası tüm iklim koşullarına alıştırırlar . Örneğin kuvvetli veya zayıf rüzgarlardan, sıcaklıktaki ani değişikliklerden ve aydınlatmanın varlığından veya yokluğundan bahsediyoruz.

Büyüyen fideler için hazırlık

Sebze fidelerini güçlendirmenin bir yolu açık alanda yapacaklarına hemen alışmalarını sağlamaktır. Bu nedenle yapay bir yerden doğal bir yere geçtiklerinde, ani iklim değişikliğine karşı kendilerini nasıl savunacaklarını bileceklerdir.

Bu sayede her zaman güçlü ve sağlıklı büyüyecekler ve ani sıcaklık ve koşullardaki değişikliklerden kaynaklanan herhangi bir sorun yaşamayacaklardır. Bu güçlendirme işlemi arka arkaya en az 15-20 gün yapılmalıdır . Ancak bu süreden sonra aslında fideler güçlenecek ve bahçeye veya açık alana dikilebilecektir .

Verim yeterli olacak ve sebze fideleriniz her zaman sağlıklı büyüyecektir. Fidanları güçlendirme işlemi bahar aylarında yapılabilir. Aslında, bu işlemin 10°’nin altındaki sıcaklıklarda yapılmaması tavsiye edilir. Aslında, tam tersi bir etki elde edilebilir.

Fideler için doğru gübreyi uygulamak, her zaman olduğu gibi çok önemlidir. Mükemmel büyüme için azot, potasyum, magnezyum, demir ve diğer birçok ideal maddeye ihtiyaçları vardır.