Çay havluları mutfakta olmazsa olmazlardandır. Çoğu zaman bulaşıkları kurutmak, masayı temizlemek veya yemek pişirirken elleri kurutmak için kullanılırlar. Daha hızlı kurumaları için genellikle fırın kapağına asılırlar. Bu iyi bir fikir mi yoksa kötü bir fikir mi? Şifre çözme.

Bulaşıkları temiz bir bezle silip daha hızlı kuruması için fırın kapağına koymak, gerçek bir tehlikesi olmayan pratik bir hareket gibi görünüyor. Ancak bu seçim mantıklı olmaktan uzak olacak ve hatta bazı riskler içerebilir.

Fırın kapağına çay havlusu asmayı neden bırakmalıyız?

Fırın kapağına çay havlusu asmaya alıştıysanız, hemen durun! Bu jest hijyenik olmaktan başka bir şey değildir ve sizin ve çevrenizdekilerin sağlığı için riskler doğurabilir.

  • Fırın kapağındaki çay havlusu, hijyenik olmayan bir jest

Bir fırının kapısında çay havluları

Bir mutfakta birkaç çeşit çay havlusu bulabilirsiniz. Bazıları bulaşıkları kurutmak için kullanılırken, diğerleri yemek yaparken masayı temizlemek veya elleri kurutmak için kullanılabilir. Bu farklı kullanımlar, herhangi bir gıda zehirlenmesi riskini önlemek için bakterilerin çoğalmasını sınırlandırmayı mümkün kılar.  Tıpkı buzdolabı kapısı veya diğer ev aletleri gibi fırın kapısı da bakteri üreme alanı olabilir. Çok az insan fırının kapağını açmadan önce ellerini yıkama zahmetinde bulunur. Bu nedenle bulaşıkları kurutmak veya ellerinizi silmek için kullanılan bir bezi  bu cihazın kapağına koyunuz. tavsiye edilmez. Her şeyden önce hijyen ve temizlik meselesi!

Çay havlularını temiz ve bakterisiz tutmak için ipuçları

Çoğu bakteri nemli, sıcak ortamlarda gelişir. Bu, özellikle fırın kapağına veya lavabonun yanına asılan mutfak havluları için geçerlidir. Bu nedenle, temiz kalmaları ve bakterilerden arınmış olmaları için doğru hareketleri benimsemek çok önemlidir.

  • Çay havlularını çamaşır makinesinde yüksek sıcaklıkta yıkayın

Çamaşır makinesinin ayarlanması

Mutfak havlularında bulunan bakterileri yok etmek için basit bir yıkama yeterli olamaz. Ayrıca orada biriken yağ lekelerinin emilmesi zor olabilir. Yapılacak en iyi şey, bunları çamaşır makinesine koymak ve 90°C’de bir program çalıştırmaktır.  En iyi sonucu elde etmek için normal deterjanınıza kabartma tozu eklemekten çekinmeyin. Çamaşırlarınızı yumuşatmasının yanı sıra temizleme ve beyazlatma etkisi de olacaktır.

  • Çay havlularını su ve soda kristalleri karışımına batırın

Çay havlularınızın tamamen temiz  olması için   soda kristalleri ekleyerek sıcak su dolu bir leğene daldırabilirsiniz. Bunları makineye yerleştirmeden ve normal yıkama döngüsüne başlamadan önce bir saat dinlenmeye bırakın. Ardından havayla kurutun veya ideal olarak güneşte. Soda kristalleri, çamaşırları yumuşatmayı ve doğal olarak dezenfekte etmeyi mümkün kılar.

  • Çay havlularını uygun yerlerde saklayın

Dolap sapında asılı bulaşık bezleri

Mutfak havlularını saklamak için birçok çözüm var. Birincisi, mutfak penceresinin yanında bir duvar montajı kullanmaktır. Amaç onları mutfağın ıslak alanlarından uzak tutmaktır. Ayrıca hızlı ve etkili bir kurutma çözümünü temsil eder. Bununla birlikte, duvar kaplaması neme karşı dayanıklı olmalıdır. Diğer bir seçenek ise bulaşıklıklara asmaktır.Temiz havlular için dolap kapaklarına, ıslak ve kullanılmış havlular için dışarıya sabitlenebilirler.

Anlayacağınız gibi fırın kapağına bulaşıkları silmek için kullanılan bir havlu konulmamalıdır. Bakterilerin çoğalma  riskini sınırlamak için bu hijyenik olmayan hareketten kaçınılmalıdır  .

ev