Evin en kullanışlı aletlerinden biri olan fırın, hatta iki tane sahibi olanlar da var, birden fazla lezzeti bir arada, vakit kaybetmeden pişirebiliyorlar.

Fırında tuz

Her gün yemek pişirmek için , bir önceki günkü yemeği ısıtmak için, buzunu çözmek için, tatlı hazırlamak için kısacası her şey için kullanıyoruz .

Sürekli kullanım faturaların artmasına neden olur . Kimse buna dikkat etmiyor, ayrıca onsuz yapamayacağınız için yapılabilecek çok az şey var ama fırın en çok enerji tüketen cihazdır . Enerji tüketiminin yanı sıra kötü kokuların oluşmasına, mikrop ve bakterilerin oluşmasına da neden olur.

Kir, bakteri ve kötü koku, kullanım sonrasında fırın içerisinde oluşması nasıl önlenir?

Fırının kokmasını önlemek için , kullanımınız biter bitmez temizlemeniz tavsiye edilir. Bu sayede kir ve kötü kokular içeride kalmaz ve kolaylıkla temizlenebilir.

Genellikle belirli bir cihazın temizliğine uygun yüzlerce ürün satın alırsınız . Bu durumda fırın temizlik ve hijyen ürünleri. Gerçekte bunlar, agresif oldukları ve tam olarak hijyenik olmadıkları için cihazı daha da fazla bozma riski taşırlar .

Yeni gibi parlak ve hoş kokulu bir fırın vaat eden bu ürünlerin durulanması zordur ve çoğu zaman küçük miktarlarda bile fırının duvarlarında kalır. Bir dahaki sefere temizlik yaptığınızda pişirdiğiniz yemeğin kötü kokması veya sağlığınız için kötü olması riski vardır .

Herhangi bir ev dramını çözmek için gereken tek şey bir limondur . İnanılmaz sonuçlar elde etmek için onu nasıl kullanacağımızı görelim.

Fırının içindeki kokuyu gidermek için limon nasıl kullanılır?

Her yemek pişirdiğimizde fırında yağ, ekmek kırıntısı, her türlü kir kalır. Kırıntılar tam olarak alttaki ızgaraya düşüyor, özellikle yağ her yere saçılıyor. Aşağıda çok kirli camlar var; yağın pişip kuruması nedeniyle ikinci kez kullandığınızda siyaha dönen duvarlardan bahsetmiyorum bile.

Bu kalıntılar , muhtemelen fırın henüz sıcakken derhal temizlenmelidir , çünkü kabuklanmalara ve tabii ki kötü kokulara neden olabilirler . Kötü kokular arasında, şu anda rahatsız edici olmasının yanı sıra yeni tariflerin kokusunu da bozma riski taşıyan yanık kokusu da var .

Yani sadece bir limon alın ve ikiye bölün . Daha sonra kesilen tarafı yukarı bakacak şekilde fırın tepsisine yerleştirin. Daha sonra statik fırını 100°de açıp 5-10 dakika bekleyin. Sıcaklığa ulaşıldığında fırını kapatın ve kapağını açık bırakın . Herkesin fark edeceği ilk şey, cihazdan çıkan limon kokusu tüm mutfağı saracaktır.

Fırını soğumaya bıraktıktan sonra limon, temiz ve taze kokunun da cihazda kaldığını göreceksiniz.

Limon kullanarak kabuklanmaları giderin

Limonun mükemmel bir yağ giderme gücü vardır , bu nedenle geçerli bir doğal ilaç olarak kabul edilir, fırının iç duvarlarının temizlenmesinde ve inatçı kir ve kabuklanmaların giderilmesinde faydalıdır .

Bir fırın tepsisi alın ve üzerine dört bardak su dökün, ardından içine 4 limonun suyunu sıkın . Statik fırını 180°’ye ısıtın, tavayı içine yerleştirin ve 20 dakika bekleyin. Bu noktada tavayı ocaktan alın. Limon sadece tavaya değil aynı zamanda iç duvarlara da etki edecektir.

Limon suyu en inatçı kabuklanmaları çözebilir . Fırın soğuduktan sonra nemli, yumuşak bir bez alın ve fazla ovalamadan doğrudan duvarların üzerinden geçirin . Bez, limon sayesinde yumuşamış olan kirleri çıkarabilecektir.

Sonuç şaşırtıcı olacaktır çünkü temiz, taze ve hoş kokulu bir fırına sahip olmak için herhangi bir kimyasal deterjan kullanmanıza gerek kalmayacaktır .

Çünkü limon ev temizliğinde geçerli bir müttefiktir

Limon, önemli antiseptik, antibakteriyel ve iyileştirici özelliklere sahip olduğu için her ev hanımının müttefiki olarak kabul edilir . Çizikler veya küçük kesikler ve sıyrıklar gibi orta dereceli kesiklerin dezenfekte edilmesi için mükemmeldir; aft ve sivilceler için tavsiye edilir.

Tüm bu özellikler aynı zamanda onu evdeki eko-temizlik için mükemmel bir müttefik haline getiriyor; örneğin ev aletlerini kirletme veya bozma korkusu olmadan herhangi bir miktarda kullanılabilir .

ev