Press ESC to close

Gaz brülörlerini fırçalamadan nasıl temizleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır

Kabul edelim, yemek pişirirken esas olarak ocağı temizliyoruz, ancak genellikle bileşenlerini tamamen unutuyoruz!

Yanlış, çünkü ocak brülörlerinin yanı sıra plakaların da temizlenmesi şarttır. Bunlar pasın çok kolay oluşabileceği malzemelerdir. Ve çıkarmak genellikle çok zahmetlidir!

Bu bileşenlere ocak brülörleri veya alev yayıcılar da denir.

Şimdi onları nasıl düzgün bir şekilde temizleyeceğimizi görelim!

ev yapımı sirke

Sirke – Kaynak: spm

Sirke ve su ile

Sadece mutfakta değil evin her yerinde kullanılan beyaz sirke ile bek ve ızgaraları temizleyebilirsiniz  !

300 ml su ve 700 ml beyaz sirkeyi ocakta ısıtın. Karışım kaynadığında, ısıyı kapatın, ardından plakaları ve brülörleri daldırın. Bırakın ıslatın.

Su soğuduğunda, bunları karışımdan çıkarın ve gerekirse kalan lekeleri çıkarmak için süngerle silin. Bu aşamadan sonra kurutun.

kabartma tozu ile

kabartma tozu temizleme

Kabartma tozu – Kaynak: spm

Başka bir temizlik müttefiki şüphesiz kabartma tozu  ! Genellikle evin çeşitli yerlerinin temizliğinde övülen, aynı zamanda brülör ve tabaklar için de kullanılmaktadır.

Bir tencere suyu ısıtın ve kaynatın. Ardından 4 yemek kaşığı karbonatı ekleyip erimesini sağlayın.

Nesneleri daldırın ve birkaç saat hareket etmelerine izin verin. Bu, lekeyi daha yumuşak hale getirecek ve daha sonra çıkarılmasını kolaylaştıracaktır!

sitrik asit ile

Sitrik asit, özellikle çamaşır yıkamak için çamaşır makinesinde temizlik için giderek daha popüler hale geliyor.

Burada da, tüm farkı yaratabilir!

150 gram sitrik asit ve 1 litre kaynar su ile bir çözelti hazırlayın. Ocakların veya ızgaraların üzerine dökün. Yaklaşık bir saat ıslanmaya bırakın.

Daha sonra lekeler kaybolduysa, pamuklu bir bezle dikkatlice kurulayın.

temizlik tuzu

Tuz – Kaynak: spm

ince tuz ile

Son çözüm ince tuzdur. Aşındırıcı etkisi inatçı lekeleri çıkarabilir ve brülörlerinizin ve plakalarınızın yeni gibi görünmesini sağlar!

Bu durumda da prosedür her zaman aynıdır: kaynar su ve üç yemek kaşığı tuz içeren bir tencerede bileşenleri en az bir saat bekletin.

İnatçı kirler için

Yukarıdaki yöntemler bazı durumlarda tüm kiri temizlemek için yeterli olabilir. Ancak leke daha dayanıklı olduğunda, en inatçı kirler çıkarılmalıdır. Plakaları ıslattıktan sonra aşındırıcı olmayan bir sünger kullanın ve her şey çıkana kadar sert bir şekilde ovalayın. Ardından kalan su pas oluşturabileceğinden her bir parçayı iyice durulayın ve kurulayın.

Yağdan arındırmak için kendin yap deterjan ister misin?

İçindekiler :

  • Kabartma tozu (bir çay kaşığı)
  • Marsilya sabunu (normal bir kalıp sabunun 1/3’ü)
  • Su (400ml)

Sabunu çift kazanda eritin ve kabartma tozu ile karıştırın. Suyu ekleyin ve tüm karışımı bir şişeye dökün. İyice çalkalayın ve brülörleri ve tabakları ve aynı zamanda tüm bulaşıkları temizlemek için doğal deterjanınızı elde etmiş olacaksınız!

Uyarılar

Sunulan doğal ilaçlar özellikle brülörler ve plakalar için uygundur. Ancak yıkamadan önce malzemenin kontrol edilmesi tavsiye edilir.

ev