Mutfak ocağının brülörleri bizim açımızdan çok fazla “strese” maruz kalıyor. Test aşçıları olarak, lezzetli lezzetler hazırlamaya çalışıyoruz, ancak yağ, sos ve diğer her şey onları kirletiyor ve kaplıyor.

Çoğumuz onları bulaşık makinesine koymanın onları yeni gibi geri getireceğini düşünürüz, ancak ne yazık ki durum böyle değil. Bu sistem her ne kadar rahat ve çok yorucu olsa da aslında güzelliklerini zararlı bir şekilde tehlikeye atabilir.

Yapıldıkları alüminyum, agresif deterjanlarla temas halinde, orijinal görünümü geri kazanma olasılığı olmadan matlaşır veya daha da kötüsü kararır ve kesin olarak mahvolur.

Yine de, ocak temizlendikten sonra, derin sanitasyonlarını da ihmal edemeyiz. Büyükannemizin doğal ilaçları ve yöntemleri yardımımıza geliyor.

Talimatlarımızı adım adım takip edin ve brülörleriniz yıllarca parlamaya devam edecek.

Gaz sobası brülörlerinin bu şekilde temizlenmesi gerekir, ancak hepsi yanlış anlıyor

Sobanın brülörlerini bu şekilde temizlersiniz

Sobanın brülörlerini temizlemek ve soymak için şunlara sahip olmalısınız:

  • 1/2 su bardağı beyaz sirke;
  • 1/2 su bardağı limon suyu;
  • 1 litre su;
  • tatmak için kabartma tozu.

Suyu bir tencereye dökün ve kaynatın. Beklerken tüm brülörleri çıkarın (tabii ki tavanın dayandığı brülör hariç) ve uygun zamanda gazı kapatın ve tencereye daldırın. Sirke ve limon suyunu ekleyin ve bir saat bekletin. Solüsyon soğuduğunda, brülörlerinizi tek tek alın ve eski bir diş fırçası ile hala kabuklu alanlara kuvvetlice sürün. Size yardımcı olması için kabartma tozuna batırın.

Parlak ve yeni gibi olduklarında, akan su altında durulayın ve iyice kurulayın.

Alev yayıcı ise ayrı olarak ele alınmalıdır. Temizlemek için ihtiyacınız olan tek şey biraz sıvı bulaşık deterjanı. Ya da tercih ederseniz bulaşık makinesi. Aslında yapıldığı malzemeler, brülörlerin aksine, bu şekilde yıkanırsa herhangi bir değişikliğe uğramaz.

Ancak artık doğru prosedürü bildiğinize göre, artık harika ocağınızı mahvetme riskiyle karşı karşıya kalmayacaksınız.

Bunu bildiğim iyi oldu, değil mi?!

ev