Evinizin etrafında bir yığın gazete varsa, onlardan kurtulmayı düşünmeyin. Gerçekten de gazete kağıdının, özellikle mutfakta beklenmedik kullanımları olabilir. Çöpe atmak yerine çok iyi bir şekilde geri dönüştürebilirsiniz. Bunu yapmak için neden buzdolabına gazete koymanız gerektiğini öğrenin.

Gazete kağıdının, özellikle mutfakta pek çok beklenmedik kullanımı vardır. Buzdolabına yerleştirildiğinde, birçok rahatsızlıktan kurtulabilir.

Neden buzdolabına gazete koymak zorundasın?

Buzdolabına bir gazete koymak birçok rahatsızlıktan kurtulabilir.

gazete yığını

Kötü kokuları gidermek için gazete

Buzdolabında saklanan yiyecekler, özellikle üzeri açık bırakıldığında kötü kokulara neden olabilir. Kabartma tozu   koku giderici etkisiyle biliniyorsa,   gazete kötü kokuları emmede de etkilidir. Bunu yapmak için gazetenizi buruşturun ve bir spreyle hafifçe nemlendirin. Daha sonra bir tabağa koyun, buzdolabına koyun ve kokular devam ederse  10 saat, hatta 24 saat boyunca etki etmesine izin verin  .

buzdolabı-1

Diğer bir ipucu ise kötü koku yayan yiyecekleri buzdolabına koymadan önce gazete kağıdına sarmaktır. Bu özellikle taze balık veya bazı sebzeler için geçerlidir.

Yiyecek saklamak için gazete

Bazı yiyecekler buzdolabına konulduğunda hızla çürüyebilir. Bu rahatsızlıktan kaçınmak  için buzdolabında saklamadan önce gazeteye sarın. Bu hileyi  neme dayanamayan mantarlarla  veya yeşil fasulye ile deneyin. Gazetenin patateslerin filizlenmesini de engelleyebileceğini unutmayın. Gerçekten de bu yumru ısı, ışık veya nem varlığında çimlenir. Bu doğal fenomen, esas olarak  herhangi bir işleme tabi tutulmamış organik patateslerle ilgilidir. Dikkatli olun, patatesleriniz filizlendiyse, mikropları ve yeşile dönen kısımlarını çıkarın ve pişirmeden önce yumru köklerinizi yıkayın. Ancak patateslerinizi  ışıktan uzak, serin ve kuru bir yerde saklamak en iyisidir. 

Küf önlemek için gazete

Sebzelik çekmecesindeki nem kötü kokuların yanı sıra küflenmeye de yol açabilir. Bunu önlemek için sebzelik çekmecesinin altını gazete ile hizalayın. Böylece durgun nemi emer.  

sebze çekmecesi

Gazete kağıdının diğer kullanımları nelerdir?

Gazetenin buzdolabındaki kötü kokulardan kurtulmak için kullanılmasına ek olarak, başka beklenmedik kullanımları da vardır.

Meyvelerin daha hızlı olgunlaşmasına yardımcı olacak gazete kağıdı

Gazete kağıdı klimakterik meyvelerin, yani  siz topladıktan sonra bile olgunlaşmaya devam eden meyvelerin olgunlaşmasında etkilidir.  Bu özellikle domates, elma, erik ve hatta avokado için geçerlidir. Bunu yapmak için,  her meyveyi ayrı ayrı  gazeteye sarın ve iyi sonuç alması için bir gün bekletin. Gazete, elma ve armutları daha hızlı olgunlaştırırken  raf ömrünü uzatmada da etkili olduğunu unutmayın. Gerçekten de, bu meyveleri çok miktarda satın aldıysanız, bir kasanın altını gazete kağıtları ile hizalamayı ve meyvelerinizi oraya yerleştirmeyi unutmayın. Bu onların  daha iyi korunmasını sağlayacaktır.  

İpucu:  Elma ve armutlarınızı meyve sepetinde sakladığınızda böceklerin saldırısına uğrarsa veya kabukları zarar görürse, meyvelerin birbirine değmemesi için aralarında biraz boşluk bırakarak bir gazete kağıdına koymayı düşünün.   Bu numara meyvenizin kabuğunu koruyacak    ve sivrisinekleri uzak tutacaktır.

Şarap saklamak için gazete

Bir şişe şarabı mahzende tutmadan bile, sadece  gazeteye sararak muhafaza edebilirsiniz.  Ardından, yıl boyunca sabit ve sabit bir sıcaklığa sahip bir odaya yerleştirin.

Barbekü ızgarasını yağdan arındırmak için gazete

Barbekü ızgaralarındaki   yiyecek kalıntılarını ve yağ izlerini veya yanık izlerini gidermek   için gazeteyi top haline getirmek için buruşturun ve ızgarayı  henüz sıcakken ovalayın. Bu, onu kaplayan tüm gresi ve kalıntıları kolayca temizleyecektir.

Çöp sızıntısını önlemek için gazete

Çöpe attığımız bazı yiyecekler su dolu. Çöp torbası çok sıkı değilse, çöp kutusundan çıkarırken çöpe atabilir,  damlayabilir ve zemini kirletebilir . Bunu önlemek için çöp torbasının altını gazete kağıtları ile hizalayın. Bunlar, hasarı sınırlamak için atıklarınızdan akan sıvıyı emer.

Bununla birlikte, gazetenizi çöpe atmak yerine, buzdolabınızdaki kötü kokuları veya nemi emmek veya meyve ve sebzelerinizin raf ömrünü uzatmak için kullanın.

ev