Bu 5 malzemeyi toprağınıza katarak muhteşem domatesleri hızla büyütün! Kendi bahçenizde aromatik, yemyeşil domates yetiştirmek ister misiniz? Şanslısın! Evde yetiştirilen domatesler, mağazadan satın alınan yumuşak çeşitlerle karşılaştırıldığında eşsiz bir tat deneyimi sunar. Evde yetiştirilen domateslerin tazeliği ve sululuğu her yemeği güzelleştirir ve onları her bahçeye değerli bir katkı haline getirir. Peki domateslerinizin tam potansiyellerine ulaşmasını nasıl sağlayabilirsiniz? Domates bitkilerinizi besleyecek ve güzel, aromatik meyveler üretecek bu 8 doğal gübreyi keşfedin:
  1. Geri pulver
Bitkilerinizin tabanına az miktarda karbonat serperek domateslerinizin tatlılığını artırın. Kabartma tozu toprak tarafından emildiğinden asitliği azaltır ve domateslerin daha yumuşak ve tatlı olmasını sağlar.
  1. Balık kafaları
Balık kafalarını gübre olarak kullanarak eski bir bahçecilik uygulamasından yararlanın. Balık kafaları nitrojen, potasyum, kalsiyum ve fosfor açısından zengindir ve domatesin güçlü büyümesini ve lezzetini destekler. Yaratıkların onları rahatsız etmesini önlemek için, balık kafalarını toprağın en az 12 inç derinliğine gömün veya kalan balıkları su ve süt karışımına batırarak ev yapımı bir gübre yapın.
  1. Aspirin
Dikim deliğine 2 veya 3 adet aspirin tableti ekleyerek domates bitkilerinizin sağlığını ve bağışıklığını artırın. Aspirindeki salisilik asit, geç yanıklık gibi hastalıkları önleyerek, güçlü bitki büyümesi ve daha yüksek verim sağlar.
  1. Çok Küçük Yumurta Kabukları
Ezilmiş yumurta kabuklarını ekim deliğine yerleştirerek veya bunları mevcut domates bitkilerinin etrafına serperek toprağınıza hayati kalsiyum sağlayın. Bol miktarda kalsiyum domates çiçeklerinin olgunlaşmasını teşvik eder ve daha yüksek verim elde edilmesini sağlar.
  1. Epsom tuzu
Ekim sırasında toprağa 1 veya 2 yemek kaşığı Epsom tuzu ekleyerek domates bitkilerindeki magnezyum eksikliğiyle mücadele edin. İnce bir örtü ile üzerini kapatarak köklerin tuzla doğrudan temas etmemesine dikkat edin.