Kurutma rafında çamaşırlarınızı kurutmak için yeterli alanınız yok veya hava açık havada asmak için yeterince iyi değil! Akla gelen tek bir püf noktası var, radyatöre kıyafet asmak daha pratik ve ekonomik (ya da siz öyle düşünüyorsunuz). Ancak bu uygulama önerilmemektedir. nedenini açıklıyoruz

Çamaşırları radyatöre asmak, çoğu kişi için kurutmanın hızlı ve ekonomik bir yoludur. Ancak bu hareketin yol açabileceği rahatsızlıkları da hesaba katmak gerekir.

Giysileri kurutmak için radyatörü kullanma: Dezavantajları nelerdir?

Bir tesisatçı,   çamaşırlarını kurutmak için radyatör kullanan herkesi uyardı . Uzmana göre, birçok kişi çamaşırları  radyatöre asmanın en hızlı ve en ekonomik kurutma yöntemi olduğunu düşünüyor, ancak bunun tamamen yanlış bir yanılgı olduğunu iddia ediyor. . Nitekim haneler   bu şekilde çamaşırlarını kurutarak daha fazla harcama yapabilirler.

Radyatörde kuru giysiler

Çamaşırlarınızı kışın kurutmak  , özellikle kurutma makineniz yoksa  gerçek bir baş ağrısı  olabilir  . Radyatörünüz açıksa, çamaşırlarınızı kurutmak ve “ ısıtmanın ürettiği ısıyı boşa harcamamak ” için kullanmak isteyebilirsiniz  . Ancak, birkaç nedenden dolayı bu gerçekten en iyi fikir değil!

Giysilerini radyatöre koy

  • Radyatörde çamaşır kurutmak çok pahalı

Jordan Chance,  çamaşırları radyatörde kurutmanın radyatöre daha fazla baskı uyguladığını ve bunun da daha yüksek faturalara neden olduğunu açıkladı. Gerçekten de muhtemelen  radyatör açık olduğu için çamaşırları kurutmak için ondan faydalanmanın daha  ucuz olacağını düşünüyorsunuz. Ancak radyatörler, ısısı önceden ayarlanmış bir termostatla çalışır. Yani istenilen sıcaklıktan bahsediyorsunuz ve ısıtıcının o sıcaklığa ulaşmasını sağlıyor. Ancak üzerine ıslak giysiler asarak bloke ettiğinizde termostatın çalışmasını bozar ve kendinizi sıcaklığı yükseltmek zorunda bulursunuz, bu da demek oluyor ki  elektrik faturanız önemli ölçüde artar .

 

Radyatör elektrik tüketir

  • Radyatörde çamaşır kurutmak yoğuşma ve küf oluşumuna neden olur

Islak çamaşırları radyatöre asarak  ürettiği ısı çamaşırların çabuk kurumasını sağlar ancak  nem havada toplanır  ve karşılaştığı ilk soğuk yüzeye yerleşir. Aşırı nem,  daha sonra boya soyulması da  dahil olmak üzere  ciddi sorunlara neden  olabilen  küf oluşumuna yol açar , ayrıca  astımlı kişilerde, yaşlılarda ve çocuklarda sağlık sorunlarına da yol açar.

Radyatörde çamaşır kurutmak için alternatifler

Kışın  giysilerinizi kurutmanın en iyi yolu kurutma  makinesi  kullanmak veya çamaşırhaneye gitmektir , ancak bu herkes için gerçekten kolay değildir. Tek seçeneğiniz  çamaşırlarınızı içeride kurutmaksa ,   havanın dolaşmasını sağlamak  için bir kurutma rafı kullanın  ve yangın riskini önlemek için radyatörden birkaç metre uzağa yerleştirin. Dışarıda bir kar fırtınası olmadıkça, nemin dışarı çıkması için pencereyi biraz açmak da iyi bir fikirdir.

Bir dahaki sefere çamaşırlarınızı radyatöre asmak istediğinizde küf, nem sorunları, yüksek enerji faturaları, ancak bu kötü alışkanlığın daha sonra neden olabileceği sağlık sorunlarının çoğunu düşünün.

ev