Kış kapımızda ve baca temizleyicisi olmasak bile kendimizi kıyafetlerimizde kurumla bulabiliriz! Öyleyse birkaç saniye içinde onu nasıl sileceğimizi görelim.

Giysilerdeki is nasıl çıkarılır

Kurum, çıkarılması çok zor bir leke haline gelebilir, hatta nasıl yapılacağını bilmiyorsak daha da zorlaşır. Bu yazıda kıyafetlerdeki kurumu nasıl çıkarabileceğimizi ve kıyafetlerin yeniden yeni gibi görünmesini nasıl sağlayabileceğimizi öğreneceğiz .

Kurumları kıyafetlerden çıkarma adımları

Kurumları kıyafetlerden düzgün bir şekilde çıkarmak için önce fazla kurumu çıkarmalısınız. Kurumun sadece temas ederek diğer çamaşırlara bulaşmasını engellemelisiniz .

Daha sonra fazla isi giysinin bir tarafından ve leke aşağı bakacak şekilde silkelemeye başlayın, böylece kurum yere düşsün ve tekrar giysinin üzerine düşmesin.

Duvarlarda is izleri

Bu adımı daha etkili hale getirmek için, giysiyi bir çamaşır ipine asabilir, kurum aşağı bakacak şekilde tutup alt kısmını bir tarafa çekebilir, son olarak bir sopa veya tahta kaşıkla vurarak kurumun düşmesini sağlayabiliriz.

Alternatif olarak elektrikli süpürgeyi de daha küçük nozul uygulayarak da kullanabiliriz , giysi üzerinde ne kadar az toz kalırsa lekeyi o kadar kolay çıkarırız.

Sabunla ön işlem yapın

Giysilerden isi çıkarmak için fazla tozu giderdikten sonra ön işlem yapmak gerekir, bu nedenle Marsilya sabunu gibi sabun parçalarıyla zaten işlemden geçirdiğimiz kurum lekeli giysiyi batırmak için bir leğende çok sıcak su hazırlıyoruz .

Sabun parçaları

Daha sonra giysi suya batırılır ve leke tamamen çıkıncaya kadar giysi ovulur. Eğer kurum lekesini çıkarmak çok zor ise suya bir bardak beyaz sirke döküp 10 dakika bekletebilirsiniz.

Leke tamamen çıkmamışsa, güneşte veya kurutucuda kurutmanın kurumun kumaşa nüfuz etmesine ve çıkarılmasının çok daha zor olmasına neden olacağını unutmayın .

Kurum lekeleri alkolle nasıl çıkarılır?

Bu işlemden sonra bile giysideki is lekesi tamamen çıkmamışsa, temiz bir sünger veya bez alın ve üzerine bir miktar alkol ekleyin.

Kurumun içeri girmesini önlemek için lekenin arkasına bir bez veya bez parçası yerleştirin. Alkolle nemlendirilmiş bezle is lekesinin üzerine alkolün lekeyi başka yerlere aktarmamasına dikkat ederek uygulayın.

Eller isten kirli

Lekeye az miktarda alkol sürün, ardından başka bir temiz, kuru bez kullanarak kirli alkolü kurum lekesi çıkana kadar lekeden emdirin.

Anneannelerimizin kullandığı ürünlerden biri de limon suyuydu.

Baca temizliği, giysilerdeki kurum

Daha inatçı lekeler için gerekirse çamaşır suyu kullanılabilir , ancak büyük bir özenle ve hiçbir durumda renginin solması veya hasar görme riski taşımayan eşyalar üzerinde;

ev