Hepimiz stresli, çok yüksek dış hava sıcaklığından, hatta yoğun bir spor seansından sonra bile bazen koltuk altlarımıza yapışan hoş olmayan bir kokuyla bizi utandıran bir durumdan geçtik. Gerçekte terleme, vücudumuz ve sağlığı için gerekli bir mekanizmadır. Bu fazla suyu ortadan kaldırır. Ve terlemeyi önleyici bir spreyle kokuyu gidermek kalıcı bir çözüm değildir. Peki bazen yıkandıktan sonra bile devam eden bu mide bulandırıcı kokulardan nasıl kurtulabilirsiniz?

Bu nedenle kıyafetlerimizdeki bu rahatsız edici ve hoş olmayan kokularla mücadele etmek çoğu zaman zordur, onları evden etkili bir şekilde yok etmek için tavsiyelerimize uyun!

Giysilerinizi yıkamadan önce ter kokuları nasıl giderilir?

Marsilya sabunu.

T-shirt veya gömleğinizdeki ter kokusundan kurtulmak için ön yıkama şarttır. Bu yöntem, en inatçı kötü kokularla etkin bir şekilde mücadele eder.

  • Giysilerdeki terle savaşan  Marsilya sabunu 

Anneannelerimizin günlerine kadar uzanan bu hile, çeşitli ev işlerinde ve özellikle tekstillerimizin yıkanmasında oldukça etkilidir. Kumaşın etkilenen kısmına sürmeden önce Marsilya sabununu nemlendirin. Ardından durulamadan veya çamaşır makinesine koymadan önce on beş dakika etki etmesini bekleyin. Giysiniz anında temiz  kokacak  !

  • Ter kokusuna veda etmek için soda kristalleri veya kabartma tozu 

Soda kristalleri ayrıca kalan ter kokularını da giderir. Bir leğene kristalleri ekleyerek su koyun ve giysilerinizi içine batırın. Ardından çamaşır makinesine koymadan önce 30 dakika etki etmesi için bırakın.

Ayrıca kabartma tozu da aynı mola süresi ile aynı şekilde kullanılabilir. Giysilerinizin mutlaka makinede yıkanması gerekmiyorsa, kokulu kısma serpmek için küçük bir avuç kabartma tozu alın ve gece boyunca bekletin. Ertesi gün, fazla tozu çıkarmak için kumaşı ovalayın. Bununla birlikte, örneğin, giysinin tamamı inatçı bir sigara kokusuyla sarılmışsa, örneğin,  bir fincan kabartma tozu içeren bir torbaya kilitleyin, sallayın ve gece boyunca etki etmesi için bırakın.

  • Bulaşık deterjanı  ve  beyaz sirke  ve ter sadece kötü bir hatıra olacak

Ilık suyu beyaz sirke ve bir damla bulaşık deterjanı ile karıştırın. Ardından, kirli kısımları ovulacak olan sentetik olanlar da dahil olmak üzere, çamaşırları içeren her şeyi bir leğene koyun.

Başka bir ipucu:  Çamaşır makinenizi  çalıştırmadan önce yumuşatıcı bölmesine beyaz sirke koyun  .

Giysilerde terleme.

Giysilerinizi yıkadıktan sonra ter kokuları nasıl giderilir?

Bazı kokular yıkandıktan sonra bile inatçı olabilir.  İşte onları emmek için bazı ipuçları:

  • Alkol:  Bir litre soğuk su dolu bir leğeni alın ve 70 derecede bir kahve fincanı alkol eşdeğeri ekleyin. Ardından, durulamadan önce giysinizi bu lavaboda birkaç saat bekletin ve işiniz bitti!
  • Güneş: Tekstilleri açık havada kurutmak için en iyi varlıktır, böylece istenmeyen kokulardan  sorumlu mikropların büyük bir kısmını öldürür  .
  • Uçucu yağlar  :  Makinenizin son çamaşır döngüsüne birkaç damla uçucu yağ (örneğin limon, nane veya lavanta) ekleyin. Bu,  çamaşırlarınızı hassas bir şekilde koklayacaktır . Avantajı, istediğiniz kokuyu seçebilmenizdir.

Tüm bu etkili ve kullanımı kolay yöntemler,  bazı utanç verici durumlardan kaçınarak kötü kokuları etkisiz hale getirmenizi ve kıyafetlerinizi taze tutmanızı sağlayacaktır !

ev