Muhtemelen gözünden kaçmadı, gliserin birçok kozmetik tedavide var. Renksiz ve kokusuz olan gliserin cildi nemlendirir ve korurken görünümünü iyileştirir. Ama hepsi bu değil! Ayrıca birçok başka şekilde de faydalı olabilir. Gelin birlikte öğrenelim.

Gliserin birçok faydası sayesinde, özellikle çamaşırların bakımı ve yıkanması için farklı şekillerde kullanılabilir.

Giysilerinizi yıkamak için neden gliserin kullanıyorsunuz?

Kozmetik sektöründe en çok kullanılan maddelerden biri olarak bilinen gliserin, özellikle cilt için birçok faydaya sahiptir. Ama kapsamı bununla sınırlı değil. Gerçekten de, gliserin, çamaşır yıkamak ve bakımını yapmak da dahil olmak üzere çeşitli ev işleri için kullanılabilir.

Gerçekten de, gliserin birçok avantaja sahiptir ve özellikle  müthiş bir doğal leke çıkarıcı olduğu bilinmektedir . Bu madde, kahve, çikolata, ruj ve hatta kan izleri olsun, her türlü giysi üzerindeki en inatçı lekelerin üstesinden gelmek ve yok etmek için tanınır. Ve hepsi bu değil, çünkü özellikleri sayesinde  çamaşırların tekstil liflerini gevşeterek  yıkamayı kolaylaştırır.

Nedeni klasik yumuşatıcınızı değiştirebilir,  çamaşır makinesinde yıkarken bir yemek kaşığı gliserin tercih edebilirsiniz . Bu sayede, çoğu kimyasal ürünlerden oluşan geleneksel deterjanların agresifliğine karşı giysilerinizin dokusunu ve özellikle liflerini koruyacaksınız.  Yünlü çamaşırları yıkamak için gliserinli Marsilya sabunu  kullanmayı da tercih edebileceğinizi unutmayın  .

Bir ölçüm kabında gliserin

  • Kendi doğal gliserin bazlı yumuşatıcınızı yapın

Anlayacağınız gibi, daha esnek ve daha yumuşak keten ve giysiler için gliserin en iyi müttefikiniz olacaktır. Bu durumda, neden gliserin ekleyerek kendi %100 doğal yumuşatıcınızı yapmayı düşünmüyorsunuz? Ekonomik ve hazırlaması kolay olan bu yumuşatıcı,  ciltte kaşıntı, kızarıklık ve tahrişle sonuçlanan  cilt reaksiyonlarına neden olabilen koruyucular içeren  endüstriyel yumuşatıcılara mükemmel bir alternatif   olacaktır . Sonunda çamaşır makinenizin çekmecesini tıkayan aynı endüstriyel yumuşatıcılar. Sonuç olarak, çamaşırlarınız kötü yıkanır ve hoş olmayan kokular yayar.

İşte doğal yumuşatıcı için basit bir tarif, oldukça ekonomik ve yapımı kolay. Bunun için ihtiyacınız olacak:  limon suyu, 30 ml bitkisel gliserin, 250 ml su, 200 ml beyaz sirke ve seçtiğiniz birkaç damla uçucu yağ (çam, gül, lavanta…).

Hazırlık sadece birkaç dakika sürecektir. Başlamak için tek yapmanız gereken beyaz sirke ekleyerek sudaki gliserini seyreltmektir. Çözelti düzgün bir şekilde karışmazsa şaşırmayın, bu tamamen normaldir. Bundan sonra, yaklaşık on beş damla esansiyel yağ ekleyin. Ve işte karşınızda, kullanıma hazır doğal yumuşatıcınız. Bu nedenle  tamamen hava geçirmez bir kapta saklayabilirsiniz .

Güzel kokan yumuşak keten

Gliserin, ev işlerinizi verimli bir şekilde yerine getirmek için

Ekolojik ve %100 doğal bir çözüm olan bitkisel gliserin, özellikle temizleme özellikleri sayesinde çeşitli günlük ev işlerinde de kullanılabilir.

  • Banyonuzu gliserinle temizleyin

Bilmiyor olabilirsiniz, ancak  gliserin  , banyonuzun yüzeylerinde görülebilecek hoş olmayan izlere karşı savaşmanın yanı sıra tartar birikimini de önler . Bunu düzeltmek için bir litre suya 3 damla gliserin dökün. Elde edilen solüsyonu banyonuzun zeminine hatta tavanına uygulamanız yeterli olacaktır.

  • Pencerelerinizi gliserinle silin

Pencerelerinizde düzenli ve günlük olarak toz ve diğer kir kalıntıları oluşur. Onları uzaklaştırmak için sadece üzerine bir veya iki damla gliserin dökeceğiniz nemli bir mikrofiber beze ihtiyacınız olacak. Ardından camlarınızı  ovalayabilir ve toza veda edebilirsiniz . İşlem tamamlandıktan sonra bu sefer camlarınızı temiz bir bezle silebilirsiniz.

  • Bitkilerinizi gliserinle koruyun

Bitkisel gliserin bitkiler üzerinde aynı derecede etkili olabilir çünkü  çeşitli hasarlı yaprakların tedavisine yardımcı olur  veya parazitler tarafından istila edilir. Bunu yapmak için, sulama suyuna sadece üç damla gliserin eklemeniz gerekir. Bu çözümün ayrıca çiçek buketlerinin daha uzun süre saklanmasını sağladığını unutmayın.

İşte bu, ister çamaşırlarınızın bakımı ve yıkanması için ister günlük ev rutininiz için olsun, bitkisel gliserin kullanımı artık sizin için hiçbir sır kalmayacak.

ev