Çamaşır suyu, giysilerin rengini değiştirebilen güçlü bir beyazlatıcıdır. Sonuç: Bu ürünle temas halinde kumaşta hoş olmayan bir renk değişikliği meydana gelir. Zekice ipuçlarıyla bunu nasıl azaltacağınızı öğrenin.

Çamaşır suyu, dezenfekte etmek ve beyazlatmak için temel bir ev ürünüdür. Tek problem ? Bu, giysilerinizde renk değişikliği izleri bırakabilir. Neyse ki, harika ev hileleriyle görünümlerini en aza indirmek mümkün.

Giysilerdeki çamaşır suyu lekeleri nasıl azaltılır?

Çamaşır suyu, tüm yüzeylerden bakteri, mantar ve mikropları öldürmek için kullanılan yaygın bir kimyasaldır. Sadece bu sıvı ile temas halinde  giysilerinizin  rengi bozulabilir  ve hoş olmayan beyazımsı izler gösterebilir. Yine de, mümkün olduğunca çabuk davranmanız koşuluyla, bunları azaltabilirsiniz, çünkü leke kumaşa gömülürse, onu yok etmek zor olacaktır.

Çamaşır suyu lekeleri.

– Çamaşır suyu lekesi yakalamak için kolonya suyu

Çamaşır suyu lekeleri inatçı olabilir ve zamanında yapmazsanız kıyafetlerinize kalıcı olarak zarar verebilir. Bu çirkin izlerin üstesinden gelmek için bir çözüm var  . Anlamlı sonuçlar için hemen harekete geçecektir. Lekeyi görür görmez lekenin üzerine kolonya dökün. Ardından, her zamanki gibi yıkayın. İşaret kaybolmazsa, ağartılmış alanı yumuşatmak için alkole batırılmış bir pamukla hafifçe ovalayın.

Çamaşır suyu lekesi 1 1 1 1 1

– Az miktarda ağartıcıyı yumuşatmak için sodyum tiyosülfat ve su

Çamaşır suyu lekesinden kurtulmak için eczanelerde bulabileceğiniz bir kimyasal madde olan sodyum tiyosülfat size çok yardımcı olabilir. Bu ürünün bir çorba kaşığı bir bardak su ile karıştırın. Hazırlık hazır olduğunda, bu karışıma bir bez batırın ve beyazımsı iz üzerine hafifçe ovalayın. Giysinizi soğuk suda yıkamadan önce 15 saniye kadar bekletin. Çizgiyi azaltmak için, güneş lekeyi yayabilir çünkü çamaşırlarınızı gölgede kurutmanız önerilir.

Çamaşır suyuyla zarar görmüş bir giysiyi kurtarmak için başka ipuçları da var

Yukarıda bahsedilen malzemeleri kullanmanın ötesinde, bir renk solması lekesini yakalamak için başka ustaca teknikler kullanmak da mümkündür.

1- Ev alkolü, ağartıcı izlerine karşı savaşmak için idealdir.

Bu dahiyane numara, özellikle siyah, lacivert veya gri giysilerdeki küçük lekeler için özellikle etkilidir. Temiz bir bezi 70° alkole batırarak  ve dışarıdan ağartma işaretinin ortasına doğru nazikçe silerek başlayın  . Çamaşırlarınızın orijinal renginin lekeli bölgeye yayılacağını göreceksiniz. Bu, kimyasal tarafından ağartılan alanı renklendirecektir.

2- Boya, çamaşır suyu ile lekelenen giysinizin rengini bulmanızı sağlar.

Ağartıcı lekenizin boyutunu azalttıktan sonra, bu ağartıcı ürünle   yıpranmış giysilerinizi renklendirmenin zamanı geldi  . Bunun için süpermarkette veya eczanede bulabileceğiniz boyaya ihtiyacınız olacak. Kumaşınızın rengine en çok benzeyeni seçmeniz gerekecek. Boyanın giysiye iyi sabitlenmesini sağlamak için bir ağartıcı elde etmek de gereklidir  . Dikkat, bu hileyi uygulamadan önce önlük ve beyaz giysiler giyilmesi tavsiye edilir. Çamaşır makinesi kullanımını gerektiren ürünler ve küvette kullanılması gereken ürünler olduğu için boya ambalajındaki talimatları izleyin. En sevdiğin siyah gömleği yeni gibi bulacaksın!

Çamaşır suyu kullanırken alınması gereken önlemler 

Bu çirkin lekelerden kaçınmak için bazı harika ipuçları var. Bu ağartıcı ürünü çamaşırlarınız için kullanıyorsanız, giysilerinizin üzerindeki etiketleri dikkatlice okumanız tavsiye edilir. Ve iyi bir nedenle, bazıları bu kimyasal bileşeni desteklemeyebilir. İkincisinin etiketindeki talimatları takip etmek de önemlidir.  Çamaşır suyu kullanırken ,  dökülme durumunda eski kıyafetlerin giyilmesi  ve tahriş olmaması için eldiven kullanılması tavsiye edilir. Bu nedenle çevrenizdeki insanları bu ürünü kullandığınız konusunda uyarmak temizlenmiş yüzeye temas etmemesi için iyi bir fikirdir.

ev