Küf sadece evinizde oluşmaz, aynı zamanda bu tür mantarların gelişmesine elverişli nemli ortam nedeniyle çamaşır makinenizde de bulunabilir. Çamaşır makinenizdeki küfü %100 doğal yöntemlerle nasıl temizleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır

çamaşır makinesi-1

Çamaşır makinesinde küf nasıl önlenir?

Her şeyden önce, önleme hakkında konuşacağız, çünkü yapmak küfü ortadan kaldırmaktan çok daha kolaydır.  Çamaşır makinenizde küf oluşumunu   nasıl önleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır  .

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki çamaşırlarınızı her yıkadığınızda kurutmak için çamaşır makinesinin kapısını açık bırakmalısınız. Ayrıca nem birikmesini önlemek için nemli çamaşırları çamaşır makinesinden çıkarın.
Ayrıca, her yıkamadan sonra muhtemelen kuru bir bezle lastik contayı iyice kurulayın. Küf genellikle burada oluşur!

beyaz-sirke-2

%100 doğal çözümlerle çamaşır makinenizdeki küf nasıl temizlenir

Kimyasallardan uzak durmanın ve sadece %100 doğal çözümler kullanmanın çok daha iyi olacağını düşündük. Paradan tasarruf edecek ve çevreyi koruyacaksınız.

Beyaz sirke ve limon suyu  , çamaşır makinesindeki küfü temizlemek    için birlikte iyi çalışır , aynı zamanda küveti veya deterjan bölmelerini dezenfekte etmek için de kullanılır. Ayrıca çamaşır makinesinin hortumlarını da dezenfekte edebilirsiniz  .

Bu solüsyonu hazırlamak için 5 su bardağı su, 1 su bardağı beyaz sirke ve 50 ml limona ihtiyacınız olacak. Malzemelerin iyice karışması için suyun sıcak olması gerekir. Çözeltiyi deterjan bölmesine ve ayrıca hazneye koyun.

Bir yıkama döngüsü çalıştırın, ardından çamaşır makinesinin içini kurumaya bırakın. Kauçuk küvet contasını temizlemek için ihtiyaç duyacağınız için küçük bir miktar da tasarruf edebilirsiniz. Contanın içini silmek için yumuşak bir bez veya sünger kullanabilir ve son olarak kuru bir bezle silebilirsiniz.

Çamur ve hidrojen peroksit, çamaşır makinesinde küf oluşumuna neden olan mantarları öldürür. Çözeltiyi hazırlamak için 6 su bardağı su, yarım su bardağı limon suyu ve yarım su bardağı hidrojen peroksite ihtiyacınız olacak.

Malzemeleri iyice karıştırın, ardından solüsyonu çamaşır makinesinin küvetine, deterjan bölmesine koyun, ancak lastik contayı silmek için de kullanacaksınız. Çözeltinin 20 dakika oturmasına izin verin, ardından sıcak suyla yıkama döngüsü çalıştırın. Çözüm, çamaşır makinesi hortumunun içinde de çalışacaktır.

ev