Beyaz sirke, endüstriyel ve kimyasal ürünler kullanmadan evinizi temizlemek için saygın bir bileşendir. Evinizde hayvanlar varsa, kesinlikle kıyafetlerinizin her yerinde saçlarınız vardır ve onlardan kurtulmak için sirke kullanılabilir. Giysilerinizdeki kötü kokulardan ve tüylerden kurtulmak ve beyazlıklarını geri kazandırmak için 3 ipucunu keşfedin.

Mutfağınızda mutlaka sirke vardır ve bilmiyorsanız, evi dezenfekte etmek ve temizlemek için mükemmel olan asetik asit içeren bir bileşendir. Ancak kıyafetlerinizdeki lekelerden kurtulmada ve onları beyazlatmada oldukça etkilidir. Beyaz bir giysiye bakım yapmak ve evcil hayvanınızın tüylerinden kurtulmak için nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Giysiler nasıl beyazlatılır ve kötü kokular nasıl giderilir?

ev tekstili

Beyaz giysilerinizin rengi griyse ya da en sevdiğiniz beyaz tişörtünüz zamanla sarardıysa ve bunları eski beyaz rengine döndürmek istiyorsanız bu doğal numarayı endüstriyel ürünlerin yerini almak için kullanabilirsiniz.  Örneğin kumaşlarınızın liflerine zarar verebilecek   ağartıcı kullanmak yerine beyaz sirke, kıyafetlerinizin yeniden parlamasını sağlamak için mükemmel bir alternatiftir.

Giysilerinizi beyazlatmak için suyla dolu bir leğene koyun ve  bir bardak beyaz sirke dökün. Ardından  bir yemek kaşığı karbonat ekleyin. Kirli çamaşırlarınızı her zamanki gibi çamaşır makinesine koymadan önce karışımı  en az 15 dakika bekletin. Yıkama işlemi bittikten sonra kıyafetlerinizin parlaklığına ve beyaz rengine   kavuştuğunu  göreceksiniz .  Beyaz sirke mükemmel bir açıcıdır  ve kumaşlara zarar vermez, bu nedenle çamaşırlarınızın renklerini canlandırmak ve beyazlatıcı etkisi sayesinde lekeleri yok etmek için makinelerinize eklemekten çekinmeyin.

Nemli çamaşırlarınızı bir topun içinde asılı bırakırsanız veya hatta yıkamadan çıkarsanız, hala  hoş olmayan veya küf kokusu alırsanız, onlardan kurtulmak için sirke de kullanabilirsiniz. Giysilerinizin yeniden taze  kokmasını sağlamak için küvetinize iki bardak beyaz sirke dökün  ve bir litre ılık su ekleyin. Giysilerinizi küvete   daldırın ve kötü kokulardan kurtulmak için en az 20 dakika bekletin . Ardından çamaşırlarınızı normal olarak çamaşır makinesine koymadan önce ılık suda durulayın ve beyaz çamaşırlarınızdaki kötü koku ve küflere veda edebilirsiniz.

Beyaz sirke ile evcil hayvan tüyleri nasıl alınır?

Hayvan saçı

Evinizde evcil hayvanlarınız varsa, giydiğiniz kıyafetlerin kurtulmaya çalıştığınız tüylerle dolu olması çok muhtemeldir. Bunları gidermek isterseniz evinizdeki beyaz sirkeyi kullanabilirsiniz.

Bunları çıkarmak için çamaşırlarınızı çamaşır makinesine koyarken yarım bardak beyaz sirke eklemeniz yeterlidir. Sirkenin etkisi, saçların kıyafetlerinize yapışmasını ve yapışmasını önlemeye yardımcı olur  ve ayrıca tiftik oluşumunu da önleyebilir  . Evcil hayvan tüylerini giysilerinizden tamamen çıkarmak ve statik elektriği azaltmak için antistatik bir sprey de kullanabilirsiniz. Beyaz sirke aynı zamanda mükemmel bir doğal yumuşatıcıdır, temiz, yumuşak çamaşırlar için kullanmak istiyorsanız, son durulama sırasında yarım bardak eklemeniz yeterlidir.

Evinizin etrafına veya kanepe ve sandalyelerinize saçılmış evcil hayvan tüyleriniz varsa, beyaz sirkeyi bir bardak ılık suya karıştırıp sıvı sabun, siyah sabun veya Marsilya sabunu ekleyebilirsiniz. Her şeyi iyice karıştırın ve bir sprey şişesine dökün, böylece sandalyelerinizi temiz bir mikrofiber bezle temizleyebilirsiniz.

Artık beyaz sirkeyi kötü kokuları yok etmek, parlaklığını geri kazandırmak ve giysilerinizdeki evcil hayvan tüylerinden kurtulmak için nasıl kullanacağınızı bildiğinize göre, giysileriniz beyazdan daha beyaz bir görünüme kavuşacak ve etrafta dolaşan tüylere veda edebilirsiniz. .

ev