Zamanla, aşınma ve birden fazla yıkama ile en pahalı giysiler bile kararma ve orijinal renklerini kaybetme eğilimindedir. Eski moda ve solmuş görünümün estetik açıdan pek hoş olmadığını söylemek yeterli. Artık eskisi gibi görünmeyen en sevdiğiniz parçaların önünde sık sık kalbinizde bir tutam olur. Ancak bu bir ölüm değildir. Onlardan kurtulmayı düşünmeden önce, favori kıyafetlerinizde harikalar yaratabilecek birkaç doğal çözüm var.

Giysilerinizin renklerini nasıl canlandırabilir ve eski ihtişamlarını yeniden kazanmalarına nasıl yardımcı olabilirsiniz? Kabartma tozunun olağanüstü performansına güvenebilirsiniz. Defne yaprağı ile kombinleyerek en sevdiğiniz parçalar parlayacak ve küllerinden yeniden doğacaktır. Çamaşırlarınıza neşe katacak bu ev yapımı numarayı nasıl uygulayacağınızı hızlıca öğrenin.

Bikarbonat soda ve defne yaprağı, kazanan ikili!

Defne yaprakları

Çok yönlülüğü ile kabartma tozunun gücü mutfak ortamıyla sınırlı değildir, mükemmel leke çıkarma, beyazlatma ve koku giderme özelliklerine sahip benzersiz bir temizleyicidir. Bu yüzden en inatçı lekeleri çıkarması, çamaşırları hafifletmesi ve kıyafetlerinizin renklerini düzeltmesi konusunda ona güvenin.
Defne yaprakları, yemek tariflerinize sadece hassas aromatik ve hoş kokulu bir dokunuş getirmekle kalmaz. Bu bitkiler aynı zamanda kıyafetlerinizin rengini canlandırma ve tazeleme özelliğine de sahiptir.

Yıkama sırasında, büyük bir dikkatle bile  giysiler  sonunda solacak ve donuklaşacaktır. Bu fenomen genellikle kaçınılmazdır, ancak durumu düzeltebilirsiniz. Çünkü, neyse ki, parlaklıklarını geri kazanmak için birçok çare var. Aşağıdaki çözüm, hüzünlü görünen odalara hayat vermek için kesinlikle çok uygundur.

Nasıl devam edilir?

  • Büyük bir su kabına yaklaşık 10 defne yaprağı ve 10 yemek kaşığı kabartma tozu ekleyin. Suyu kaynatın.
  • Daha sonra ısıyı düşürün ve bikarbonatın uygun şekilde çözülmesi için 20 dakika daha kaynamaya bırakın.
  • Daha sonra karışımı soğumaya bırakın ve bir leğene koyun.
  • Giysilerinizi bu solüsyonda 24 saat bekletin. Bu süreden sonra kıyafetlerinizi iyice durulayın ve düzenli bir yıkama döngüsü için çamaşır makinesine koyun.
  • Bundan sonra, kuruduktan sonra kıyafetlerinizin kaybolan parlaklığını geri kazandığını fark edeceksiniz!

Giysilerinizin renginin solmasını önlemek için faydalı ipuçları

Çamaşır sepetindeki giysiler

Dedikleri gibi, önlem almak tedavi etmekten daha iyidir… Giysilerinizin rengini canlandırmak için hayat kurtarıcı yöntemler aramadan önce, çamaşırlarınızı korumak için doğru reflekslere sahip olmak ve iyi alışkanlıklar edinmek daha akıllıca olacaktır. Parçalarınızı daha uzun süre sağlam tutmak için bu küçük ipuçları size yardımcı olacaktır.

· Ayırmayı asla unutmayın: giysileri renge göre yıkayın. Yıkama sırasında renk bulaşmasını önlemek için renkli çamaşırlarınızı ayırın, siyahları birlikte yıkayın ve beyaz çamaşırlara da aynısını yapın.

· Bir şeyleri körü körüne yapmayın.  Giysi  etiketlerinizdeki   yıkama ve bakım talimatlarına mutlaka uyun  .

· Kuruturken giysilerinizi baş aşağı asın: Kurutmak için genellikle güneşe asarsanız, ışınların yoğunluğunun kumaşların rengini soldurmasını önlemek için ters çevirmeyi unutmayın.

· Kumaşları korumak ve renklerini korumak için çamaşırların çamaşır makinesinde tersten yıkanması da tavsiye edilir. Çamaşır makinesinin çamaşırlar için agresif kaldığını unutmayın. Özellikle hassas çamaşırlar için manuel yıkama yapılması da sıklıkla tavsiye edilir.

· Çok renkli çamaşırlarınızı yıkamak için soğuk suyu tercih edin: çok az kişi bunu bilir, ancak renk bozulmasını önlemek için  yıkama  aşamasında soğuk su  kullanılması şiddetle tavsiye edilir. Gerçekten de, yüksek sıcaklıklardan farklı olarak soğuk su, canlı renklerin korunmasına büyük ölçüde yardımcı olur.

ev