Çoğu zaman, bardaklarımızı yıkadıktan sonra baş aşağı saklama eğilimindeyiz. Yalnız, birçok kişi tarafından benimsenen bu jest yasaklanmalıdır. Bunun yerine neden dik yerleştirilmeleri gerektiğini keşfedin.

Birçok kişi tarafından benimsenen ve yine de terk edilmesi gereken bir alışkanlıktır. Gözlüklerinizi dik bırakmanın neden daha iyi olduğunu öğrenin. Cevap sizi şaşırtabilir!

Baş aşağı saklanan gözlükler

Gözlük saklamanın en iyi yolu nedir?

Bu soru birçok soruya tabidir. Bardakları baş aşağı saklamak daha mı iyidir? Bu konu söz konusu olduğunda, ona bakmanın iki yolu vardır.

Her ikisinin de kendi artıları ve eksileri var gibi görünüyor. Dolapta günlük saklama için bardakları sağ tarafı yukarı bakacak şekilde saklamak en mantıklı seçim gibi görünüyor.

Bazıları bu hareketi benimser çünkü camın içine toz ve kir yerleşir ve yıkamadan gelen nemin buharlaşmasına izin verir. Diğerleri, bardakları baş aşağı saklamanın, suyun buharlaşmasını ve küflenmesini önleyen kapalı bir alan oluşturabileceğine inanıyor.

Saklamak istediğiniz gözlüklere bağlıdır

Gerçek cevap, gözlüğünüzün tipine bağlıdır. Şarap veya şampanya bardağı gibi daha narin bardaklarınız varsa, bunları baş aşağı saklamanız önerilmez.

Uzmanlar, narin kenarlarının camın ağırlığını taşıyacak şekilde tasarlanmadığını söylüyor. Bu nedenle, yerleşimleri çatlak gibi hasarlara neden olabilir. Bunlar yıkama veya kullanım sırasında kırılmalarına neden olabilir.

Ancak günlük bardak ve bardakları baş aşağı saklamak biraz daha hijyen sağlar. Bu, saklamadan önce düzgün bir şekilde kurutulmasını gerektirecektir.

Saplı bardaklarınız varsa, bir cam rafa yatırım yapmanız önerilir. Onları güvenli bir şekilde baş aşağı tutmak için.

Gözlükler nasıl temiz ve berrak tutulur?

peçeyi kaldır

Bardaklarınızın üzerindeki mat perdeyi kaldırmak için 50 gr soda kristalini bir litre sıcak suda seyreltin ve bardaklarınızı bu karışımla yıkayın. Durulandıktan ve ince, hav bırakmayan bir bezle silindikten sonra, güzel şeffaflıklarını geri kazanacaklar.

onları parlat

Gözlükleriniz temiz, ancak sizin için yeterince parlak değil mi? Duvarlara su ve kabartma tozundan oluşan bir macun sürerek onlara özel bir parlaklık uygulaması yapın. Birkaç dakika bekletin, sonra durulayın ve parlamaları için yumuşak bir bezle parlatın.

Onları tamir etmek

Masayı kurarken gözlüğünüzden birinde küçük bir çizik fark ederseniz, üzerine diş macunu sürün ve yumuşak bir bezle hafifçe ovalayın. Biraz aşındırıcı olan diş macunu camı pürüzsüzleştirecek ve çizikleri ortadan kaldıracaktır.

Bulaşık makinesinde bir şarap kadehi

Kötü kokulara veda edin!

Balığın tadına baktıktan sonra tabaklarınızdaki veya sunum tabağınızdaki kokuyu tamamen çıkaramıyorsanız, bulaşıklarınızı durulamak için kullandığınız suya bir limon suyu ekleyin. Kötü kokular ortadan kalkacak ve ayrıca tüm bulaşıklarınız pırıl pırıl olacak.

ince bıçaklar

İdeal olarak, lekelenmelerini önlemek için bıçaklarınızın bıçaklarını kullanımdan hemen sonra yıkayın. Zaten çok geçse, hafifçe nemlendirilmiş ve ovma tozuna veya soğuk odun külüne batırılmış bir mantar tıpa alın ve lekeleri çıkarmak için fırçalayın. Bıçaklarınızı orijinal parlaklıklarına geri döndüreceksiniz.

“Çıkarma” işlemi

Bulaşıkları hemen yıkamayacaksanız veya eritilmiş rendelenmiş peynir gibi bazı yiyecekler tabaklarınıza ve tabaklarınıza “yapışıyorsa”, birkaç damla greyfurt çekirdeği ekstresi ile sıcak suda bekletin. Böylece, üstesinden geldiğinizde hiçbir kalıntı size direnmeyecektir.

Parlak paslanmaz çelik

Paslanmaz çelik oksitlenmeyebilir, ancak zamanla kararır. Çatalları, bıçakları, kaşıkları ve diğer paslanmaz çelik kapları temizlemek ve parlatmak için bir yemek kaşığı limon suyu ve üç yemek kaşığı karbonatı karıştırın, ardından çatal bıçak takımınızı yumuşak bir bezle bu macunla ovun. Temiz suyla iyice durulayın.

Sürahi içinde kalmayın!

Özellikle boyun darsa, bir şarap sürahisinin altını düzgün bir şekilde temizlemek kolay değildir! Tüm izlerden kurtulduğunuzdan emin olmak için yumurta kabuklarını ezin ve içine dökün. Beyaz sirke ekleyin ve bir gece bekletin. Ertesi gün iyice çalkalayın, ardından sirkeyi ve kabukları boşaltın. Gerekirse, son şarap lekelerini bir şişe fırçasıyla çıkarın, ardından suyla durulayın.

Okuyucumuzun ipucu

“Kristal flütler veya büyükannemden miras kalan porselen servis gibi narin parçaları yıkamadan önce lavabonun dibine bir havlu koyuyorum. Bu çok yumuşak yüzey darbeleri emer ve beni birkaç kez bulaşıkları kırmaktan kurtardı. Virjinya  , 27 yaşında

ev