Press ESC to close

Gözlükler nasıl düzgün bir şekilde temizlenir? Bu az bilinen numara onları yeni gibi gösterecek

Elde veya bulaşık makinesinde yıkanmış olsun, cam nesneler parlaklığını kolayca kaybeder. Özellikle beyaz bir peçe taktıklarında ve artık yarı saydam olmadıklarında, onları yenilemek kolay bir iş değildir. Ayrıca, yemek masası üzerinde bu inatçı lekeler, onları yumuşak ve mat gösterir. İşte onları temizlemek ve ilk günkü gibi pırıl pırıl yapmak için bir teknik!

Bardaklar, kaseler, sürahiler… Bu cam objeler kirecin tehlikelerine maruz kalıyor ve zamanla matlaşıyor. Özel bakım gerektirirler ve çoğu zaman bulaşık makinesinin kullanılması, parlaklıklarını geri kazandırmak için ideal bir çözüm gibi görünmemektedir.

Cam nesneler nasıl temizlenir ve parlatılır?

Züccaciyenizin ışıltısını ve parlaklığını geri kazandırmak için bir takım hileler vardır  . Ancak özellikle bir teknik, bulaşık makinesini kullanmadan bunu başarmanızı sağlar.

  • Camı sirke, kabartma tozu ve bulaşık deterjanı karışımıyla temizleyin

temizlik ürünleri

Temizlik için kullanılan ürünler – Kaynak: spm

Evinizdeki nesnelere ve yüzeylere parlaklığı geri kazandırmak için sirke ve kabartma tozu gibisi yoktur. Bu çözüm, cam ve kristal eşyalar üzerinde harikalar yaratabilir. Bir yanda beyaz sirkenin kireç çözücü, diğer yanda kabartma tozunun leke çıkarıcı etkisi ile temiz ve parlak bardaklar elde edeceksiniz.  Bu malzemeleri aşağıdaki dozlara uyarak sıcak su dolu bir leğende karıştırın:

  • 500 ml beyaz sirke
  • Bir fincan kabartma tozu
  • 3 yemek kaşığı bulaşık deterjanı

Cam nesnelerinizi çözeltiye daldırın. Durulamadan ve ovalamadan kurutmadan önce 5 dakika bekletin. Böylece binlerce ışıkla parlayacaklar!

Cam nesnelere ikinci bir hayat vermek için diğer dahiyane ipuçları

Kabartma tozu ve beyaz sirke gibi, diğer eşit derecede basit ve etkili yöntemleri benimseyerek cam nesneler üzerindeki inatçı kireçtaşı izlerini gidermek mümkündür. Dolabınızın arkasında donuk ve bakımsız kalan şarap veya şampanya bardaklarınızı yeniden kullanmaktan keyif alacaksınız.

  • Cam eşyaların buharla temizlenmesi

buhar kaynar su

Bir tencere kaynar sudan çıkan buhar – Kaynak: spm

Bu, kararmış camlara parlaklığı geri kazandırmak için şüphesiz en ekonomik çözümdür. Başlamadan önce büyük bir tencerede su kaynatın ve ellerinizi korumak için bir çift eldiven giyin. Ardından, her bir bardağı sisle dolana kadar tava üzerinde gezdirin. Yumuşak bir bez kullanarak tüm alanları temizlemeye özen göstererek bulaşıkları nazikçe silin.

  • Diş macunu ile camdaki küçük çizikleri giderin

 Yıkama sırasında yaşanan sürtünme nedeniyle, bardaklarda veya benzeri nesnelerde birkaç küçük çizik görülmesi nadir değildir  . Neyse ki, diş macunu kullanarak bunları azaltmanın bir yolu var. Nitekim  dişlerinizi sağlıklı tutması amaçlanan bu ürün, gözlüklere de parlaklık kazandırabilir.  Bunu yapmak için ürünü kullanılmış bir diş fırçası kullanarak hafifçe ovalayın ve ardından sıcak suyla durulayın.

  • Limon suyu ve tuz ile Polonya züccaciye

limon tuzu karışımı

Tuz ve limon karışımı – Kaynak: spm

Bu ikinci çözüm, cam nesnelerdeki kireç kalıntılarını gidermek için idealdir. Limon suyunu doğrudan cam eşyanın üzerine püskürtün ve ardından çeşitli yüzeylere ince tuz serpin. Daha sonra elinizle ovalayın, ardından ılık suyla durulayın ve kurumaya bırakın. Diğer bir yöntem ise bu karışıma batırılmış yumuşak bir bez kullanarak çeşitli cam kapların üzerinden geçirmektir.

  • Cam eşyaları patatesle silin

Kristal bardaklarınız için, onları yeni gibi göstermek için patates gibisi yoktur. Sebzeyi ikiye bölün ve bardağın içini ve dışını ovalayın.  Patates kabuklarını suyla dolu bir kaba koyarak ilerlemenin başka bir yolu daha var. Nesneleri içine daldırın ve birkaç gün etki etmesine izin verin. Sonuç garantilidir!

Cam objelerinizin ışıldaması için bu doğal malzemeleri daha fazla gecikmeden test edin. Çamaşır suyu gibi kimyasal temizleyiciler de etkili olabilir. Ancak, sadece mutfak dışı kullanım için aksesuarlarda kullanılabilirler.

ev