Reçeteli gözlükleriniz veya güneş gözlükleriniz olsun, lensleri sağlam tutmanın ne kadar zor olduğunu bilirsiniz. Zamanla gözlüğünüzde çizikler, hafif çizikler veya inatçı lekeler görünebilir. Gözlüklerdeki çizikleri ve lekeleri çıkarmak için bilmeniz gereken birkaç püf noktası var.

Kir, toz, küçük çizikler, derin veya yüzeysel çizikler… Gözlüğünüzün camları hem çirkin hem de rahatsız edici olabilir. Bunun nedeni, lekelerin ve çiziklerin görüşü engelleme ve gözlükleri daha az işlevsel hale getirme eğiliminde olmasıdır. Küçük bir çizik, leke veya büyük bir çizik olsun, bu birkaç çözüm lekeleri azaltmanıza ve gözlüklerinizi parlatmanıza yardımcı olabilir.

Gözlüklerdeki lekeleri ve çizikleri gidermek için ipuçları

– Su ve kabartma tozu

bikarbonat

Sodyum bikarbonat, camlardaki lekelere ve çizilmelere karşı müthiş bir silahtır. Bir çatlağı bulanıklaştırmak veya bir lekeyi silmek için bu doğal silgiyi kullanabilirsiniz. Bir yemek kaşığı karbonatı biraz su ile karıştırarak macun haline getirin. İkincisini gözlüğün yüzeyine yayın ve yumuşak bir bezle hafifçe ovalayın. Ilık suyla durulayın ve lensleri parlatmak için kuru bir bezle kurulayın.

– Bebek şampuanı

Nazik bebek şampuanı, gözlüğünüze yerleşen çiziklere ve toza karşı çok etkili bir ipucu olabilir. Bir kaba birkaç damla bebek şampuanı dökün ve ardından bir bardak su ekleyin. Gözlüklerinizi silmek ve parlatmak için bu solüsyona batırılmış bir bez kullanın.

– Bulaşık deterjanı ve cam temizleyici

Bulaşık deterjanının pek çok    şüpheli kullanımı vardır. Mikro çizikleri silmek ve gözlüğünüzün parlamasını sağlamak için birkaç damla bulaşık deterjanı ile cam temizleyiciyi karıştırın. Daha sonra ürünü gözlüklere uygulayın ve süngerle hafifçe ovalayın. Hava kurumasına izin verin.

– Diş macunu

diş macunu

Beyazlatma özelliklerine ek olarak,  diş macunu çeşitli ev işlerinde kullanılabilir   . Ön camdaki veya camlardaki inatçı lekeleri, çizikleri gidermek için bu ürünü ilgili yüzeye uygulayın ve birkaç dakika etki etmesi için bırakın. Daha sonra pamuklu bir bezle ovalayın ve ılık suyla durulayın. Derin çizikleriniz varsa, bu kusurları gizlemek için işlemi mümkün olduğunca çok tekrarlayabilirsiniz.

– Sürtme alkol

Sürtünme alkolü mükemmel bir gözlük temizleyicisi yapar. 3 ölçü alkol ve 1 ölçü suyu karıştırın, ardından ürünü bir sprey şişesine dökün. Ürünü gözlüklerin üzerine püskürtün ve ardından yumuşak bir bezle ovalayın. Aşındırıcı doğası nedeniyle alkol dikkatli kullanılmalıdır. Gerçekten de, bu işlemi gerçekleştirmeden önce eldiven takmanız tavsiye edilir.

– Su ve sabun

su ve sabun

Sabunlu su, gözlüğünüzdeki çizikleri silmeye ve eski parlaklıklarına geri döndürmeye yardımcı olabilir. Sıvı sabunu suyla karıştırın ve ürünü bardaklara uygulayın. Bardakların en iyi şekilde temizlenmesi için dairesel hareketlerle ovalayın ve ardından ılık suyla durulayın.

– Araba cilası

Araba cilası camı temizler ve küçük çizikleri düzeltir. Gözlüklerinize balmumu sürün ve ardından bir süngerle ovalayın. Gözlüklerinizi yıkayın ve ardından kurulamak için temiz, kuru bir bez kullanın.

– Beyaz sirke

 Beyaz sirke, inatçı lekelere karşı çok etkili olan  güçlü bir ekolojik temizleyicidir.    Kireçleri çözmek, pas izlerini gidermek veya camları parlatmak için bu ürünü tercih edebilirsiniz. İki çay kaşığı beyaz sirke ve bir çay kaşığı kabartma tozu karıştırın. Çizikleri silmek ve lenslerinizi başarılı bir şekilde cilalamak için nemli bir bezle hafifçe ovalayın.

– Coca-cola 

Coca Cola

Kir kalıntılarını gidermek ve camlarınızı parlatmak için coca cola kullanabilirsiniz. Bardaklarınızı koka kolalı bir kaba daldırın ve 10 dakika bekletin. Ardından lensleri ovmak için yumuşak bir bez kullanın. Hava kurumasına izin verin.

– Çizilme önleyici kit

Lenslerinizin çizilmesini önlemek ve gözlüğünüzü korumak için çizilmez bir kit tercih edebilirsiniz. Kit, çizilme riskini azaltır ve çerçevenizi mümkün olan en iyi şekilde korur.

Bu ipuçları ile gözlüğünüzün bakımını yapabilir, leke ve çiziklerden kolayca kurtulabilirsiniz.