Yemyeşil ve yemyeşil bitkilere sahip olmak her bahçe tutkununun hayalidir. Sağlıklı ve güçlü bir şekilde gelişen çiçekli bir çayıra veya iç mekan bitkilerine kim hayran olmak istemez ki? Ancak çevreye zararlı gübreler kullanmadan bu istenen sonucu nasıl elde edersiniz? Cevap basit, bu güçlü ev tipi gübre gibi doğal gübreler kullanmak.

Gübre

Bu yazıda size hazırlaması kolay ve tamamen çevre dostu olan güçlü bir ev gübresinden bahsedeceğim . Ayrıca doğal yöntemler kullanarak zararlıları değerli bitkilerinizden nasıl uzak tutacağınızı keşfedeceksiniz . Peki, sağlıklı ve bereketli bitkilere sahip olmanın sırlarını keşfetmeye hazır mısınız?

Güçlü bir ev gübresi ile yemyeşil, sağlıklı bitkiler

Hangimiz bir çiçek bahçesine ya da evi ihtişamıyla dolduran iç mekan bitkilerine sahip olmayı hayal etmiyoruz? Gür yeşil bitkiler gözler için gerçek bir şölendir, ancak canlı kalmaları için genellikle özel bakım gerektirirler. Bu nedenle, bitkilerinize ve çiçeklerinize bakmanın, sağlıklı ve güçlü büyümeleri için ihtiyaç duydukları her şeyi onlara sağlamanın sırlarını bilmek önemlidir.

Güçlü bir ev gübresi ile sağlıklı bitkiler

Bitki bakımında en önemli konulardan biri de gübre kullanımıdır . Ancak gübre tam olarak nedir ve ne için kullanılır? Basitçe söylemek gerekirse, gübre , optimum büyüme için gerekli olan temel besinleri sağlamak için toprağa veya bitki köklerine eklenen bir maddedir . Azot, fosfor ve potasyum gibi besinler sağlıklı kök, yaprak ve çiçek gelişimi için gereklidir.

Ancak hem çok sevdiğimiz bitkilerimize hem de çevredeki ekosisteme zarar verebilecek çevreye zararlı gübrelere dikkat etmek önemlidir . Neyse ki, aynı derecede etkili ve çevre dostu olan doğal alternatifler var. Doğal gübrelerin kullanılması , çevreye herhangi bir olumsuz etkide bulunmadan ürünlerimize çok sayıda fayda sağlayabilir .

Ama size başta bahsettiğim bu güçlü ev gübresi nedir ? O kadar basit bir şey ki, kendinizi evinizde dakikalar içinde hazırlayabilirsiniz. Ve gerçekten harika sonuçlar alacaksınız ve bitkileriniz size teşekkür edecek.

Çevreye zararlı gübre kullanımı

Son yıllarda, çevrenin korunmasına gösterilen ilgi eşi görülmemiş seviyelere ulaştı . Giderek daha fazla insan, günlük eylemlerimizin çevreleyen ekosistem üzerindeki etkisinin farkındadır. Önemli fark yaratabileceğimiz alanlardan biri de gübre kullanımıdır.

Çevreye zararlı gübre

Geleneksel kimyasal gübreler genellikle nitratlar ve fosfatlar gibi çevreye zararlı maddeler açısından zengindir . Bu maddeler yeraltı sularına ve çevredeki su kütlelerine karışabilir. Birçok çevre kirliliği sorununa neden olmakta ve okyanuslarda sözde ” ölü bölgelerin ” oluşmasına katkıda bulunmaktadır . Geleneksel gübrelerde bulunan kimyasal maddeler toprakta uzun süre kalabilir. Doğal bileşimini önemli ölçüde değiştirerek toprağın sağlığını tehlikeye atar. Bu, etkilenen bölgedeki bitki ve hayvan biyoçeşitliliğinde bir azalmaya yol açabilir .

Neyse ki, geleneksel olarak kullanılan kimyasal gübrelere göre daha sürdürülebilir ve çevre dostu alternatifler var. Doğal gübreler, bitkilere sağlıklı ve başarılı büyümeleri için ihtiyaç duydukları besinleri sağlamanın etkili ve çevre dostu bir yoludur .

Bu çözümler, ev yapımı organik kompost (gübre gibi), besin açısından zengin bitki özleri (narenciye kabuklarından elde edilenler gibi) ve toprakta doğal olarak bulunan mineral katkı maddelerini (kalsiyum karbonat gibi) içerir. Ve bu güçlü yerli gübre tam da bu unsurlardan oluşur. Ayrıntılı olarak öğrenelim

doğal gübreler nelerdir

Doğal gübreler, bitki ve çiçeklerinizin bakımı için ekolojik ve sürdürülebilir bir seçimdir. Bu tür gübre, hayvan gübresi, kompost veya bitki özleri gibi organik maddelerden elde edilir . Doğal gübre kullanmak, bitkilerin doğal beslenmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda çevre üzerindeki olumsuz etkinin azaltılmasına da yardımcı olur.

Doğal gübrenin avantajları

Doğal gübre kullanmanın ana faydalarından biri, nitrojen (N), fosfor (P) ve potasyum (K) dahil olmak üzere temel bitki besinleri açısından zengin olmalarıdır . Bu maddeler, uygun kök gelişimi, yaprak büyümesi ve çiçek üretimi için gereklidir. Ayrıca, doğal gübreler ayrıca bitkinin genel sağlığını destekleyen eser elementler içerir .

Doğal gübrelerin tercih edilmesinin bir diğer nedeni de toprağa ve çevredeki ekosistemdeki canlılara zarar vermemesidir. Toprak dengesizliğine neden olabilen ve yeraltı sularını kirletebilen sentetik kimyasalların aksine , doğal gübreler biyolojik olarak parçalanabilir ve çevre dostudur.

Doğal gübrelerin kullanılması, bahçede veya mutfak bahçesinde daha fazla biyolojik çeşitliliği teşvik eder . Aslında, bu tür ürünler, organik maddenin ayrışmasını destekleyen ve toprağı değişmeden tutan bakteri ve mantarlar gibi yararlı mikroorganizmaların gelişimini teşvik eder.

Dakikalar içinde güçlü bir ev gübresi

Doğal gübreler birçok fayda sağlar. İlk olarak, uygun fiyatlı ve elde edilmesi kolaydır. Meyve kabukları, kahve telvesi veya yumurta kabuğu gibi yaygın malzemeleri kullanarak kendi güçlü ev gübrenizi yapabilirsiniz . Ama bugün size anlatmak istediğimiz mandalina kabuklarından yapılıyor.

Mandalina kabuklu çok güçlü ev gübresi

Mandalina kabukları, bitkiler için güçlü bir ev gübresi olabilir ve en iyi yanı, onu sadece iki dakikada hazırlayabilmenizdir . Bu doğal yöntem, bitkilerinize sürdürülebilir ve ekonomik bir şekilde bakmanızı sağlar.

Bu gübreyi oluşturmak için tükettiğiniz mandalinaların kabuklarını toplamanız yeterli , yaklaşık 1 litre yapmak isterseniz sadece iki tane yeterli oluyor. Posa kalıntılarını çıkardığınızdan ve kabukları daha küçük parçalara ayırdığınızdan emin olun. Sonra onları suyla bir tencereye koyun ve yaklaşık iki saat orada bırakın. Bu şekilde kabuklarda bulunan besinler suya salınarak çok güçlü bir doğal gübre oluşturacaktır. Her şey bittiğinde, sıvıyı bir filtre, gazlı bez veya süzgeç kullanarak bir sürahiye veya şişeye dökün.

Artık bu gübreyi bitkilerinizde kullanmaya hazırsınız. Birkaç narenciyenin kabuklarını kullandıysanız başka bir su ile 1:10 oranında seyreltebilirsiniz ve bu solüsyonu çiçek ve sebzelerinizi sulamak için kullanmanın size çok büyük faydalar sağlayacağını göreceksiniz. Bitkiler, ev yapımı gübrenin içerdiği besinlerden yararlanarak daha sağlıklı ve bereketli hale gelir.

Gübre kullanırken her zaman farklı bitki türlerinin özel ihtiyaçlarına dikkat etmeyi unutmayın . Bazıları farklı dozlar gerektirebilir veya diğer besin türlerini tercih edebilir. Dikkatle deney yapın ve bitkilerinizin nasıl tepki verdiğini dikkatlice gözlemleyin.

Bitki zararlılarını doğal yoldan nasıl uzak tutabilirim?

Birçok bahçıvan meraklısı, sık sık can sıkıcı bitki zararlıları   sorunuyla karşı karşıya kalır . Bu istenmeyen yaratıklar, sevgili bitkilerimizin görünümünü ve sağlığını bozabilir. Ama neyse ki onları uzak tutmanın doğal yöntemleri var.

Bitki parazitlerine karşı uçucu yağlar

Parazitleri uzak tutmanın en etkili yollarından biri uçucu yağlar kullanmaktır. Neem veya nane yağı gibi bazı yağlar , zararlı böcekleri uzaklaştıran itici özelliklere sahiptir . Sadece birkaç damla yağı suyla seyreltin ve bitkilerinizin yapraklarına püskürtün. Bu sadece haşereleri kovmakla kalmayacak , aynı zamanda bahçenize veya evinize taze bir koku verecektir.

Bir diğer çok etkili doğal yöntem ise aromatik bitkileri böcek kovucu olarak kullanmaktır. Lavanta, biberiye ve adaçayı gibi bitkiler, pek çok haşere için hoş olmayan ve tamamen zararsız kokular yayarlar.

ev