İtalya’daki en güzel ve en yaygın çiçeklerden biri sardunyadır, ancak nasıl sağlıklı ve yemyeşil hale getirilir? Çiçeklerin kromatik tonlarını canlandırmak ve yaprakların yeşilini daha da parlak hale getirmek nasıl? İşte uzman fidanlığın iyi ipuçları: bitkiyi güçlendirmek için belirli bir doğal ve ekolojikbileşenden bir kaşık dolusu ekleyin.

Sardunya, bunlar bu harika bitkinin özellikleri

Fidanlığın sardunyayı güçlendirmek ve canlandırmak için kullandığı hileyi keşfetmeden önce, özelliklerinin ne olduğunu bulmanız gerekir. Sardunya, Geraniaceae familyasına aittir, on sekizinci yüzyılın başlarında Eski Kıta’ya ithal edilen Güney Afrika’ya özgü bir bitkidir. Sardunya çok yıllık otsu bir bitkidir ve imparatorluk sardunyası, bölgesel sardunya, sarmaşık sardunya, Paris sardunyası ve kokulu sardunya dahil olmak üzere 200’den fazla çeşidi vardır. Sardunya bitkisi renkli, hoş kokulu ve zariftir, ancak aynı zamanda kırmızı örümcek akarları, yaprak bitleri, beyaz sinekler, mealybugs, tırtıllar ve paslar dahil olmak üzere zararlılara karşı avdır.

Sardunya, kurutulmuş yapraklar ve çiçekler: fidanlığın güçlü ve yemyeşil bir bitkiye sahip olmasının püf noktası

Çok yıllık sardunya bitkisini canlandırmak ve güçlendirmek istiyorsanız, uzman fidanlığın bazı püf noktalarını izlemeniz gerekir. Kuru yaprakları fark ederseniz, bahçe makası yardımıyla derhal çıkarmak gerekir. Bitkiyi döllemek için killi toprak kullanmak iyidir. Bitkiyi sulamak için, her zaman yaz mevsiminde, biraz ılık suyla sulamak gerekir. Kış mevsiminde don ve soğuk sıcaklıklar yaprakları ve çiçekleri “yakma” eğilimindedir.

Sardunya bitkisi ısı kaynaklarından uzağa yerleştirilmeli, güneş ışığı ile doğrudan temas halinde pencere kenarına maruz bırakılmamalı ve radyatörlerin ısısından uzak tutulmalıdır.

Sardunyanın budamasına gelince, ilkbahar mevsiminde yapılmalı ve kuru ve solmuş sapları ortadan kaldırmak gerekir. Sardunyayı sağlıklı ve yemyeşil bir şekilde yetiştirmenizi sağlayan doğal, ekolojik ve ekonomik bir bileşen vardır. Hangi bileşendir?

Sağlıklı ve yemyeşil sardunya: Bu bileşenden bir çorba kaşığı kavanoza ekleyin

Yemyeşil sardunya

Sardunya bitkisini güçlendirmenize izin veren doğal bir bileşen var – mısır nişastası veya mısır nişastasından bahsediyoruz. Mısır tanesinden ıslak öğütme işlemi ile elde edilen çok ince beyaz bir tozdur.

Mısır nişastası, solucanlar ve yaprak bitleri de dahil olmak üzere her türlü zararlıyı önlemenizi sağlar. Bu doğal bileşenle, mısır nişastası nemi geri kazanmanıza ve kök bitkilerinin gelişimini desteklemenize olanak tanır. Her türlü zararlıyı gidermek için kavanoza bir çorba kaşığı mısır nişastası ekleyin. Sardunya bitkisi güçlendirecek, çiçekler hemen parlak bir renk olacak ve yapraklar da parlak yeşil olacaktır.