Güller, sadece bir muz kullanarak onları sonsuza kadar nasıl çoğaltabilirim? Komşularınız balkonunuzda veya bahçenizde gördüklerinize inanamayacaklar.

Güller, onları bir muzla nasıl sonsuza kadar çoğaltır

Güller ve muzların ortak noktası nedir ? Hadi birlikte öğrenelim. Bu çok özel çiçeğin sonsuz sayıda çoğalmasını istiyorsanız bu numarayı bilmeniz gerekiyor.

Gül bakımı nasıl yapılır?

Dünyanın her yerindeki bahçelerde en çok beğenilen ve yetiştirilen çiçekler arasında kuşkusuz güller vardır . Bakması güzel, hoş kokulu ve her zaman önemli bir sembolojiye sahip bir çiçek , ancak onlara bakmak kolay değil.

Kırmızı güller

İyi bakıldığı takdirde uzun süre yaşayabilen bu narin çiçeğin bakımına nasıl yaklaşacağınızı anlamanıza yardımcı olacak bazı genel bilgiler sunuyoruz .

Her şeyden önce bilmelisiniz ki güller Rosaceae familyasına aittir  ve tahmin edebileceğiniz gibi bazıları doğal, bazıları melez olmak üzere binlerce türü vardır .

Süs çiçekleri genellikle tırmanabilen veya dik olabilen odunsu bir gövdeye ve dikenlerin varlığı nedeniyle “acı” olarak bilinen bir gövdeye sahiptir.

Yapraklar türlere bağlı olarak pürüzsüz, tırtıklı veya saplı olabilir. Renklendirme çeşitlidir ve greftler sayesinde bugün onları gerçekten her renkte bulabilirsiniz. Diğer birçok çiçekte olduğu gibi güller de uzun ömür garantisi vermekte zorlanırlar . Çoğu zaman gül bahçemizin solduğu veya güllerin bir süre sonra solduğu olur .

Bu sorunun bir çözümü olduğunu biliyor musunuz ? İşte güllerinizi sonsuz şekilde çoğaltmanın yolu . Size saçma gelecek ama mucizeyi gerçekleştirmek için tek bir malzemeye ihtiyacınız var : bir muz !

Güller, onları bir muzla nasıl çoğaltır

Güller bakımı en zor , çabuk ve kolay solan çiçekler arasındadır. Bu türün hayranıysanız ve onların hayatta kalmasını sağlayacak bir çare arıyorsanız işte size çözüm !

Sadece bir muzla güllerinizi sonsuza kadar çoğaltabilirsiniz . Nasıl yapılır? Bir gülün saplarını kesin ve önceden delinmiş bir muzun içine yerleştirin. Sonra muzu bir vazoya koyun, üzerini toprakla kaplayın ve bol su ile sulayın. Sulama işlemini 2 ay boyunca haftada 3 kez tekrarlayın .

60 gün sonra inanılmaz bir şey göreceksiniz: Kökleriniz büyümeye ve güçlenmeye başlamış olacak . Şimdi onları yerden ve bu arada çürümüş olan muzdan çıkarmanız ve sağlıklı köklerinizi başka bir tencereye koymanız gerekecek .

Onları toprak ve suyla örtün . Büyüye gerçekten tanık olacaksınız: birkaç hafta sonra vazonuzda bir sürü gül belirmeye başlayacak ! Böyle bir şey nasıl mümkün olabilir? Tüm bunlar, fosfor ve potasyum açısından zengin olan muz sayesinde , suyla temas ettiğinde köklerin doğru şekilde kök salması için gerekli tüm besinleri serbest bırakır.

Bir muz ile güller nasıl çoğaltılır

Bu teknikle sonsuza kadar çoğalacak güllere sahip olacaksınız ! Bu hileyi neredeyse kimse bilmiyor. Birçoğu çiçek ve bitki yetiştirmek için gübre veya suni gübre kullanmayı tercih ediyor.

Oysa basit bir muz, güllere büyüme ve çoğalma şansı vermek için yeterlidir. Muzlara ek olarak, geleneksel gübrelerin yerini alabilecek başka bileşenler de vardır . Bazı örnekler ister misiniz?

Genellikle kullandıktan sonra çöpe attığımız poşet çayları  , güllerinizi ektiğiniz toprağa bırakabilirsiniz . Tanen, toprağın asitliğini artırabilir ve güllerinizin hızlı büyümesini sağlayabilir.

Kalsiyum açısından zengin olan yumurta kabukları aynı zamanda güllerin çoğalmasını sağlayan doğal gübrelerdir. Onları doğradıktan sonra toprağa koyun ve sağlıklı özelliklerinin etkisini göstermesine izin verin.

Elma sirkesi, güllerinizin çoğalmasını sağlayan bir diğer harika içeriktir . Ayrıca asit seven bir bitki olduğu için toprağın pH’ını düşürür ve güllerin hızlı büyümesini sağlar . Yine de kötüye kullanmayın! Fazlalık her şeyi mahvedebilir.

Gördüğünüz gibi, güllerinize bakmak için birçok doğal çözüm var . Toksik veya kimyasal gübrelere gerek yok . Önerdiğimiz tüm çareler ile kısa sürede ve doğal olarak harika sonuçlar alabilirsiniz.

Açıkçası, güllerinize her zaman uygun şekilde sulayarak bakmalısınız . Gül, özellikle sıcak aylarda çok fazla suya ihtiyaç duyar.

Örneğin yaz aylarında her hafta günde en az 2 kez güllerinizi sulamalısınız . Kışın ise haftada 2 kez bile yeterlidir ve yağmura maruz kalırlarsa bu kötü bir şey değildir: yağmur suyu onlar için her derde devadır.