Bu ayrıntıya dikkat edin, yeşim ağacınızı önemsiyorsanız bilmeniz gereken bazı şeyler var

Güneşte yeşim ağacı, ona ne olabilir

Bazen egzotik cazibe alışkanlıklarımızda o kadar çok tutunur ki, neredeyse farkedilemez hale gelir, bu aynı zamanda Afrika kıtasından ithal edilen ve Akdeniz havzasına yayılmış bir bitki olan yeşim ağacı için de geçerlidir. Birkaç genel ihtiyacı olan bu fidanın görünümü, yarımadamızda bulunan yenilebilir bir ot olan semizotunkine uzaktan benzemektedir. Bu bitkinin bilimsel adı  Crassula Ovata’dır ve büyümesi kolay olmasına rağmen, bakımı hakkında bilmeniz gereken bazı detaylar, gelişen bir bitki ile ilerlemek için mücadele eden bir bitki arasındaki farkı yaratabilecek detaylar vardır.

Crassula Ovata veya Yeşim ağacı, güneşe maruz kalmaya dikkat ederek, saygı duyulması gereken hassas bir denge vardır

Güneşte yeşim ağacı, ona ne olabilir

Özellikle 60’lı yılların başında bu bitkinin yayılması İtalya’da katlanarak artmış, öyle ki annelerin bahçelerinde düzenli bir misafir, sonsuz direnç gösteren bir misafir ve hatırı sayılır bir güzellik haline gelmiştir.

Crassula Ovata etli bir bitkidir, yani oval, yarı yumuşak yapraklarında nemi korur, bu da kurak koşullarda bile gelişmesini sağlayan bir özelliktir. Bununla birlikte, ısı sevgisi yanıltıcı olmamalıdır, çünkü Yeşim Ağacı, dayanıklı olmasına rağmen, özellikle güneşe maruz kalma söz konusu olduğunda, gelişmek için özel bir ilgiye ihtiyaç duyar.

Crassula Ovata’nın kökenleri, aslında, güneş ışınlarının sürekli bir varlık olmasına rağmen, asla çok yoğun veya doğrudan olmadığı Güney Afrika’nın sıcak ve nemli bölgelerine geri getiriyor. Bu, Yeşim Ağacı ile güneşe maruz kalma arasındaki hassas ilişkiyi anlamanın ve bu bitkiye onu mahvetme riskini almamak için doğru dengeyi sağlamanın anahtarıdır.

Işık hoş karşılansa da, bu nedenle, fidanınızın bereketli bir şekilde büyümesini sağlamak için günde 4-5 saat maruz kalmayı geçmemek iyidir. Özellikle bu sıcak dönemde, güneş ışınları çok doğrudansa, bitki etkilenebilir, neminin çok fazlasını kaybedebilir, bu da yaprakları buruşuk ve çirkin hale getirecek bir faktördür.

Güneşte yeşim ağacı, ona ne olabilir

İdeal ortam güneşli bir yer olacaktır, ancak belki de en doğrudan ışığı koruyabilecek diğer bitkilerin varlığında, balkon gibi doğrudan ışığa maruz kalmaz. Burası aynı zamanda soğuk mevsim için, bitkiyi buzlu rüzgarlardan ve Crassula’nızın sevmediği düşük sıcaklıklardan korumak için ideal olacaktır.

Sonuç olarak, sulama aşırı olmamalıdır, bu bitki aslında kuraklığa direnmek için tam olarak gelişmiştir ve suyun sürekli durgunluğu, bitkinin de ölmesine neden olan köklerin çürümesine yol açacaktır. Bu nedenle, Yeşim ağacınızın güneş ve su ile olan ilişkisi, eskimeyen güzelliğinin tadını uzun süre çıkarmak istiyorsanız saygı duymanız gereken hassas ve dengeli bir ilişkidir.