İster bir apartman dairesinde ister bir evde yaşıyor olun, herkesin iyiliği için temiz, havadar ve kokulu bir iç mekan gereklidir. Bu sonucu mutlaka geleneksel ev ürünleri kullanmadan, ancak zeminlerinizi oluşturan malzemelere özen göstererek mi elde etmek istiyorsunuz? İşte yüzyıllardır bilinen ve etkinliği artık kanıtlanamayan bir bileşen. Doğru kullanıldığında, paradan tasarruf ederken, avantajlı bir şekilde normal deterjanlarınızın yerini alacaktır.

Evinizi mutfaktan yatak odasına ve oturma odasına kadar lekesiz ve hoş tutmak için, bu doğal malzemeyi kovanızdaki suyla karıştırıp mutfakta paspas ve paspasa eşlik etmekten çekinmeyin. hayat!

Eşsiz zemin temizliği için hangi doğal bileşen?

Biliyor musun ? Her ne kadar en az iki şehir sabunlarıyla ünlü olsa da – Halep ve Marsilya – bu tür hijyen ürünlerinin ilk izleri birkaç bin yıl öncesine dayanmaktadır, hatta Romalılar bu buluşu diğer şeylerin yanı sıra, diğer şeylerin yanı sıra, onu kullanabilecek olan Galyalılara atfetseler bile. saçlarını boya.

Marsilya sabunu

Kontrollü bir menşe tanımı olmamasına rağmen, Marsilya sabunu yine de birkaç değişmez kritere göre tanımlanabilir: bunlardan ilki, sabunlaştırma sadece bitkisel yağlardan yapılmalıdır, böylece ilgili bitkisel yağ içeriği, yani en az %72; geleneksel olarak zeytinyağıydı, dolayısıyla sabun ve Akdeniz havzasındaki ülkeler arasındaki asırlık bağlantı. Ek olarak, hammaddeler esas olarak bitkiseldir, bu nedenle herhangi bir parfüm, renklendirici, koruyucu, hayvansal yağ veya herhangi bir katkı maddesinin kullanımını baştan hariç tutar. Hayvansal yağlardan ve sentetik ürünlerden yapılmış sabunlardan mümkün olduğunca kaçının.

  • Bu bileşen zeminleri temizlemek için nasıl kullanılır?

Ev ürününüzü Marsilya sabunu ile hazırlamaktan daha kolay bir şey olamaz, çünkü tek yapmanız gereken bir veya iki yemek kaşığı eşdeğerini birkaç litre çok sıcak suyla seyreltmek. Sabununuzu sıvı halde değil de katı bir küpte alırsanız, suyla daha kolay seyreltilen talaş ve pullar elde etmek için rendeleyin. İşte bu kadar, temizliğinizden sonra biraz kuru paspas geçirmeniz şartıyla karışımınız kullanıma hazır ve fayans, mermer zemin, parke ve muşamba için uygundur.

Sabun talaşı

Birkaç gram kabartma tozu veya bir yemek kaşığı beyaz sirke ekleyerek müstahzarınızın deterjan etkisini güçlendirebilirsiniz. Ardından tercihlerinize göre birkaç damla limon suyu veya esansiyel yağlar – örneğin lavanta veya sardunya – iç mekanınızı aydınlatacaktır. Bu hazırlığın sadece  zeminleri yıkamak için etkili olmadığını unutmayın , çünkü tavanlar, mobilyalar, lavabolar ve hatta klozetler için de geçerlidir.

Marsilya sabunu sadece yerleri yıkamak için kullanılmaz

Marsilya sabunu ile ilgili özellikler o kadar çoktur ki tam bir liste oluşturmak zor olacaktır; örneğin, bilimsel olarak kanıtlanmamış olmasına rağmen, bazı insanlar gece kramplarına çare olarak çarşaflar arasında kaydırarak tavsiye edecek kadar ileri gitmektedir.

Ancak kesin olan şu ki  , Marsilya sabunu, temizlik için faydalarının ötesinde  , çamaşır makinenizde de ürkütücüdür. Özellikle yünlülerin, narin giysilerin ve ayrıca bebeklerin ve hassas cilde sahip kişilerin giysilerinin temizlenmesi için önerilir: aslında, kimyasal deterjanların bazen tetiklediği tahriş ve alerjilerin önlenmesine yardımcı olur.

Sabunlu suyla ovun

Ve bununla sınırlı değil, Marsilya sabunu, deri koltuk ve kanepelerinizi durulamak için nemli bir bezle geçirmeden önce sabunlu suyla hafifçe ovalarsanız, onlara ikinci bir hayat verebilir. Bahçede, suyla seyreltilmiş ve bitkilerinize püskürtülen Marsilya sabunu yaprak bitlerini ve çoğu böceği uzaklaştıracaktır.

Yol için son bir ipucu? Marsilya sabununuzu  gölgede kuru bir yerde saklayın ! Nitekim hava, ışık veya nem ile temasında özelliğini kaybetmez ise şekli ve rengi değişebilir.

ev