Kıvırcık ve hacimli saçlara sahip olmak istiyorsanız yulaf ezmesini her zaman evinizde bulundurmanızı öneririz. Evet, yulaf ezmesi! Bu harika mısır gevreği buklelerinizi şekillendirmenize, saçınızı nemlendirip güçlendirmenize yardımcı olabilir.

Yulaf ezmesi, protein, B ve E vitaminleri ve antioksidanlar açısından zengin bir tahıldır, bu da onu evde sadece beslenmek için değil, aynı zamanda bukleleriniz için bir jel hazırlamak ve saçınıza bakım yapmak için de vazgeçilmez bir bileşen haline getirir.

yulaf

Yulaf jeli

Bu harika yulaf ezmesi jeli,   nemli, yumuşak, belirgin ve hacimli  saçlara sahip olmanıza yardımcı olacaktır.  Sahip olduğunuz saç tipine bağlı olarak az ya da çok jel uygulayabilirsiniz.

Hazırlayıp dilediğiniz kadar uygulayabilirsiniz.

Hacimli bukleler için yulaf ezmesi hazırlamak için malzemeler 

– 1/2 su bardağı tam tahıllı yulaf unu

– 1 buçuk su bardağı su

– Bir tencere

– Tahta kaşık

– İnce bir süzgeç

– 2 orta boy kap

– İnce bir kumaş

– Pense: isteğe bağlı

– 1 yemek kaşığı sıvı yağ (hindistan cevizi, badem, zeytin veya diğer)

– 1 yemek kaşığı saç kremi

– Yulaf gevreği büyük veya küçük gevrekler halinde olabilir.

– Ancak saçınızda kepek bırakabileceği için toz halinde kullanamazsınız.

Kıvırcık saç

Yulaf ezmesini saçınıza uygulama adımları 

 1. Bu yulaf ezmesi jelinin buklelerinizi belirginleştirmesini istiyorsanız, suyu bir tencereye koyun ve karışımı karıştırın.
 2. Yulaf gevreğini kaynayana kadar suya dökün. Sıvıya karışmaları ve topaklar oluşturmamaları için bir kaşıkla karıştırın.
 3. Karışım azar azar koyulaşacak, yaklaşık 3 dakika sonra ocaktan alın.
 4. Ocaktan aldıktan sonra ince bir süzgeç yardımıyla süzün ve orta boy bir kaseye alın.
 5. Bir kez süzdükten sonra, daha fazla miktar elde etmek için tekrar yapın. Bu adımı istediğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz, ancak elekten yulaf parçalarını geçirmemek için çok fazla zorlamayın.
 6. Yulaf gevreğini kapatacağınız ince bir bezin içine koyacağınız orta boy bir kaba koyun.
 7. Daha sonra üstteki ince kumaşı kapatın ve yulaf ezmesi jeli kumaşın liflerinden geçecek şekilde bastırın. Düşen yulaf parçalarını çıkarın.
 8. Bir kaşık hindistancevizi, badem, zeytin veya tercih ettiğiniz başka bir  yag ekleyin. 
 9. Daha sonra hala sıcakken karışıma bir yemek kaşığı saç kremi ekleyin.   Her şeyin entegre olması için iyice karıştırmalısınız, sonra soğumaya bırakın.
 10. Saçını hazırla. Bu yulaf ezmesi maskesini uygulamadan önce saçınızı iyice yıkayın ve fırçalayın.
 11. Yulaf ezmesi jelini uygulamayı kolaylaştırmak için saçınızı üç parçaya ayırabilir ve ellerinizle köklerden uçlara kadar tüm uzunluğu boyunca uygulayabilirsiniz.
 12. Jeli uyguladıktan sonra saçınızı fırçalayın.
 13. Jeli tüm parçalara birkaç kez uygulayın.
 14. Birkaç kez kullanmayı ve fırçalamayı unutmayın. Bu miktarda yulaf ezmesi, saçınızın uzunluğuna ve hacmine bağlı olarak tüm saçlarınız için yeterli olabilir.
 15. Tüm jeli saçınıza uyguladıktan sonra kurumasını bekleyin. Saçlarınız iyi nemlenecek ve bukleleriniz iyi tanımlanmış olacak!

Seçtiğiniz yağı (hindistan cevizi, badem, zeytin veya diğer) doğrudan jelin içine uygulayabilir veya maskeyi saçınıza uygulamadan önce uygulayabilirsiniz. Her iki yöntem de etkilidir, saçınız için tercih ettiğinizi uygulayın!

ev