Halıda bir leke oluştuğunda her zaman belli bir endişe vardır: Bu çare ile leke çok çabuk kaybolacaktır.

Kirli halı

Ev sahipleri, evlerinin odalarını zamana ayak uyduran, iç mekanları güzelleştirecek, onları büyüleyici ve keyifli hale getirecek mobilyalarla döşemeyi severler. Birçok odada, çoğu zaman değerli olan bir halıyı bulmak kolaydır . Çoğu halı, mekana mükemmel uyum sağlar ve aynı zamanda odadaki ısı kaybını azaltmayı da başarır. Ancak evinde bir (ya da birden fazla) bulunduranların iyi bildiği gibi halılar da kirlenir. Bazen halı üzerinde zor lekeler oluştuğunda halıyı eski haline döndürmek gerçekten karmaşık görünebilir.

Halıdaki leke, birkaç dakikada nasıl çıkar: şaşmaz çare

Bu durumda bize yardımcı olabilecek ürünler nelerdir? En popüler doğal leke çıkarıcılar arasında, net bir etkinliği garanti edebilen, kesinlikle sodyum bikarbonat vardır. Kabartma tozu , en zor olanlar da dahil olmak üzere kabuklaşmış lekelerin temizliğinde faydalı ve pratiktir . Gerçekten her zaman elinizin altında bulunması gereken doğal ve ekonomik bir üründür.

Halıdaki leke

Örnek vermek gerekirse, halıyı mükemmel antiseptik etkiye sahip ünlü ilaç olan Betadine ile kirletirsek , onarılamaz bir hasar verdiğimizi düşünme eğiliminde oluruz.

Gerçekte durum böyle değil. Çok hızlı hareket edip lekeyi soğuk suyun altına tutmanız, ardından üzerine bikarbonat soda serpip 15 dakika etki etmesini beklemeniz gerekiyor . Son olarak kabartma tozunu dikkatlice çıkarın ve son bir bardak soğuk su ekleyin. Sonuç, iyot tentürünün neden olduğu bir lekede bile garanti edilir.

Peki sigara halının üzerine düşerse ve küçük bir kısmı yanarsa ne olur? Ayrıca bu durumda yanık nedeniyle oluşan lekeyi ortadan kaldırabilen sodyum bikarbonata güvenebiliriz . Lekenin üzerine biraz kuru kabartma tozu serpin ve her şeyi birkaç damla suyla nemlendirin.

Evde bir veya daha fazla çocukla yaşayanlar, halının küçüklerden kirlenebileceğini iyi biliyor. Sadece renkli kalemleri ve keçeli kalemleri düşünün. Çare her zaman sodyum bikarbonattan oluşur.

Bu durumda kabartma tozu idealdir

Lekeye uygulamak için 1/4 su ve 3/4 bikarbonat sodayı bir kapta karıştırarak bir macun oluşturun . Tedavi bir saat süreyle etki etmeye bırakılır, daha sonra durulanır ve kurutulur. Lekenin tamamen yok olduğunu gördüğümüzde suskun kalacağız.

Halıyı temizle

Ayrıca halıda bir leke fark ettiğinizde bunun nereden geldiğini veya ne kadar zaman önce oluştuğunu anlamadığınız da olabilir. Bu durumlarda bir kaseyi soğuk suyla doldurup 2 yemek kaşığı  bikarbonat soda eklemek en doğrusu . Temiz bir sünger (veya bez) alın, karbonatla ıslatın ve lekeyi silin.

Son adım durulayıp kurutmaktır. Lekenin çıkması gerekir , ancak ‘direnirse’ işlemi kolaylıkla tekrarlayabilirsiniz. Alternatif olarak lekelere biraz kabartma tozu serpip tamamen kurumasını bekleyip, ardından temiz suyla durulamadan önce hafifçe fırçalamayı deneyebilirsiniz.

ev