Köpek idrar kokusundan kurtulmak gerçek bir güçlük olabilir. Düzgün temizlemezseniz, geride kalan idrar kokusu evcil hayvanınızın bir dahaki sefere o yeri tercih etmesine neden olur.

Köpek idrarı amonyak açısından zengindir, idrarda bulunan su buharlaştığında, amonyak konsantrasyonu daha yüksektir ve potansiyel olarak sağlık sorunlarına neden olabilecek toksik dumanlara neden olur.

İster halıda   , ister parkede, ister mutfağın bir köşesinde olsun, hemen temizlemelisiniz.

köpek idrarı 

1- Hemen temizlemezseniz

Eve vardığınız anda kokuyu keşfedebilirsiniz.

İdrar bir halı ile ne kadar uzun süre temas ederse, özellikle halı ise, temizlemenin o kadar zor (ama imkansız değil) olacağını unutmayın.

Zamanla yüzeyler idrarı emebilir ve bu da sağlığınızı etkileyebilir. İdrarı asla çok uzun süre bırakmayın.

Halı temizleme 

2- Bulaşık makinesi deterjanı kullanın

Deterjan kullanırsanız, amonyak kokusunun kaybolması oldukça olasıdır, aksi takdirde yüzeyde yapışkan bir jel kalır ve sonunda  toz  ve kir ile emprenye edilir.

3- Çamaşır suyu veya amonyak içeren ürünler kullanın.

Ağartıcı veya amonyak kullanılması tavsiye edilmez çünkü köpek idrarı da amonyak içerir.

Çamaşır suyu ise   amonyak bazlı bir  deterjandır .     Temizlemek için değil dezenfekte etmek için kullanılır. Bu ürünlerden herhangi birini kullanırsanız, köpeğiniz daha fazla idrara çıkmaya teşvik edilir.

Temiz lekeler

Ne yapmalısın ?

İşte lekeyi ve kokuyu yok edecek bazı ipuçları.

Enzimatik deterjanlar, nötr pH içeren ve farklı maddelerin çözülmesine yardımcı olan ürünlerdir. Toksik bileşenler içermezler.

Leke çıkarıldıktan sonra, kokuyu gidermek için evde bir çare kullanabilirsiniz.

Leke üzerine biraz su dökün, ardından yarım limonu ovalayın. Dilerseniz limonu sıkabilir ve lekenin üzerine dökebilirsiniz. Limonun içindeki asit idrar lekesini çıkarmayı bitirecek ve meyvenin kokusu evinize hoş bir koku verecektir.

ev