Ahşap yüzeyleri temizlemenin ve cilalamanın bir püf noktası var: Gelin nasıl yapılacağını ve hangi malzemelerin kullanılacağını birlikte öğrenelim.

Harap ahşap yüzeyler

Ahşap , çok sayıda nesne oluşturmak için kullanılabilecek, doğanın malzemelerinden birini temsil eder . Evlerden mobilyalara, teknelere, merdivenlere, kapılara ve yataklara kadar pek çok şey var.

Ancak günlük yaşamda kullanılan her malzeme gibi doğal ahşap mobilyaların da uzun süre dayanması ve her zaman güzel görünmesi için biraz özen gösterilmesi gerekir .

Ahşap mobilyaların temizlenmesi

Elinizde doğru numaralar varsa ahşap mobilyaların temizlenmesi o kadar da karmaşık değildir. Elbette: Ahşap mobilyaların temizliğine yönelik ürünleri uygularken dikkatli olmanız gerekiyor .

Ahşap mobilyalarınızda kaç kez bardak veya fincan izleri bıraktınız? Elbette sayısız kez. Bu durumlarda yapılacak en iyi şey, eğer iz yeni ise temizlemeden önce bölgeyi bir mantarla temizlemektir .

Eski bir leke durumunda, külü biraz benzinle karıştırıp bir bezle dairesel hareketlerle ovmak mantıklıdır.

Mobilyaları temizlemek, onları parlak ve iyi durumda tutmak için kullanılan en eski ” büyükanne hilelerinden ” biri, hayal bile edemeyeceğiniz bir şeydir.

Şarap sirkesi ve zeytinyağını eşit parçalarda karıştırıp biraz çalkalamanız ve ardından ahşap mobilyaları pamuk veya bez üzerine karışımla temizlemeniz yeterlidir .

elma sirkesi

Boya ile işlenmiş ahşap mobilyaların bakımı

Boyalı ahşap mobilyaların temizlenmesi , boyasız mobilyalara göre daha parlak ve daha temiz bir görünüme sahip olduğundan büyük avantaj sağlar.

Ancak ahşap tonları çok koyu ise toz çok daha fazla görülecektir. Öte yandan boyanın toza, böceklere ve neme karşı koruyucu bir katman sağlaması nedeniyle boyasız olanlara göre daha dayanıklıdırlar.

Ancak bu koruyucu özelliğine rağmen boyalı mobilyaların daha uzun ömürlü olması ve her zaman yeni gibi görünmesi için diğer tüm eşyalar gibi dikkatli bakıma ihtiyacı vardır.

Boyalı ahşap mobilyaları düzgün bir şekilde temizlemek için tüy bırakmayan pamuklu bir bezle tozu alın.

Vintage ahşap oturma odası mobilyaları

Daha sonra keten tohumu yağı ve izopropil alkolü bir kapta aynı oranlarda karıştırıyorsunuz . Temizlenecek yüzeyin büyüklüğüne göre bu karışımdan biraz fazla veya az hazırlamalısınız. Ayrıca mobilyalarınıza ekstra koruma sağlamak için bu karışıma gliserin de ekleyebilirsiniz.

Daha sonra , preparatta hafifçe nemlendirilmiş bezi, temizlemek istediğiniz boyalı ahşap yüzeyin üzerine hassas bir şekilde geçirmeniz gerekir .

Karışımın etki etmesini 10 dakika bekledikten sonra temiz pamuklu bir bezle kalıntıları çıkarın ve mobilyanın tüm yüzeyini parlatın.

Eski mobilyalar nasıl temizlenir?

Eski ahşap mobilyalar az çok yıpranmış olabilir . Bu şekilde, diğer güncel mobilyalarda olduğu gibi yalnızca yüzeysel temizliğe ihtiyaç duyan eski mobilyalara sahip olursunuz. Ancak, özellikle temizlik söz konusu olduğunda özel bakıma ihtiyaç duyan başkaları da var.

Eski doğal ahşap mobilyaları temizlemek için bazı adımlar:

Öncelikle sirke ve zeytinyağından oluşan karışımı eşit oranlarda kullanın. Mobilyalar yıllar boyu kullanımdan dolayı herhangi bir şekilde hasar görmüşse limon suyunun yüksek dozda kullanılması tavsiye edilir. Aksine mobilyalar oldukça yıpranmış ise bu ürünün kullanılması tavsiye edilmez.

Antika ahşap koltuk

Daha sonra bir süngeri bu karışımla ıslatmanız ve mobilya yüzeyini temizlemeniz gerekecektir. Çok derin temizlik gerektirmiyorlarsa karışıma batırılmış pamuklu bir bez, hassas dairesel hareketlerle yüzeyi temizlemeniz yeterli olacaktır. Bu çözüm ahşaptaki tozu, yağı ve diğer kalıntıları temizleyecektir.

Daha sonra kalan kalıntıları gidermek için nemli bir bezle biraz su ile silin.
Son olarak, ahşaba mümkün olduğunca fazla parlaklık kazandırmak için gliserin veya mobilya cilasına batırılmış bir bezle silmeden önce mobilyayı 30 dakika kurumaya bırakın.

ev