Zamanla, banyo havluları kirlenmeye ve sertleşmeye meyillidir. Ancak bu rahatsızlıklardan kaçınmak için önce ona iyi bakmanız gerekir ve çoğu zaman yıkadığınız anda başlar.

Havlularınızı daha uzun süre yumuşak ve güzel bırakmanın yanı sıra nasıl beyazlatacağınızı öğrenin. Tabii ki, cüzdanınızı boşaltmanıza gerek yok. Toksik olmayan ve kolay erişilebilir ürünler elde edebilirsiniz.

banyo havlusu

Banyo havlusu nasıl beyazlatılır?

Piyasada çamaşır beyazlatmak için çeşitli ürünler bulabilirsiniz. Bununla birlikte, biyolojik olarak parçalanmamalarının (dolayısıyla doğa için kötü!) yanı sıra agresiftirler ve sağlığınız için tehlikeli olabilirler. Tahriş olmuş cilt, kaşıntılı gözler, nefes almada zorluk, ellerin soyulması… Bir sürü sakıncası var!

Bu yüzden banyo havlularınızı doğal ve toksik olmayan ürünlerle beyazlatma fikri en uygunu olmaya devam ediyor. Bu ürünler en az diğerleri kadar etkili olmasının yanı sıra çamaşırlarınıza zarar vermez. Daha fazla yumuşaklık ve dayanıklılık, daha fazlasını isteyemezsiniz!

Bakalım en uygun ürünler hangileri ve bunları nasıl doğru bir şekilde kullanacağız.

pişirme kaşığı

Sirke ve kabartma tozu ile

Temizlik konusunda en güçlülerden biri   olmaya devam eden bu sıra dışı ikiliyi de görmezden gelmek elbette mümkün değil  . Özellikle ev çamaşırları söz konusu olduğunda: bu karışım tüm kabuklu lekelerden etkili bir şekilde kurtulur  . Temizleme ve parlatmanın yanı sıra mikropları öldürür ve rengi ne olursa olsun havlunuzu ekstra yumuşak yapar.

Manuel

Çok sıcak su bulunan bir leğende 1 su bardağı sirke ile 1/2 su bardağı karbonatı karıştırın. Hafif havluları ekleyin ve su ısınana kadar ıslatın. Çok kirliyse, makineye koymadan önce biraz fırçalayın. Şimdi sadece aynı miktarda ürünü makineye ekleyin ve her zamanki gibi yıkayın.

Hidrojen Peroksit ile

Havlularınız kirli olmasının yanı sıra küfle kaplıysa, bu mükemmel bir çözümdür. Hidrojen peroksit, ağır lekelerin çıkarılmasına ve çamaşırların ağartılmasına yardımcı olur. Ayrıca, çoğu mikropları öldürür ve havluyu kullanım için mükemmel bırakır. Ancak sadece beyaz, baskısız havlularda kullanılır.

Manuel

Islatma aşaması sırasında yıkama suyuna doğrudan 125 ml hidrojen peroksit ekleyin. Kapağı açın, 30 dakika yerinde bırakın, ardından kapatın. Bırakın makine işini yapsın. Yumuşatıcı yerine ispirto sirkesi kullanabilirsiniz.

limon suyu

Renkli peçeteler için limon suyu ile

Renkli havlularınızı canlandırmak istiyorsanız, bu en iyi seçenektir. Gerçekten de, kiri ortadan kaldırmanın yanı sıra rengi iyileştirir. Yıkama sırasındaki harika limon kokusundan bahsetmiyorum bile. Narenciye sevenler için hassas, güvenli ve mükemmel bir temizliktir.

Manuel

Bir leğene sıcak su ve yarım bardak limon suyu dökün. Havluları, örneğin kendinizi yakmamak için bir tahta kaşık kullanarak birer birer batırın. Ilık olana kadar ıslatın, ardından iyice yıkamak için çamaşır makinesine koyun. Yumuşatıcı yerine ispirto sirkesi kullanabilirsiniz.

Beyaz ve renkli havluları beyazlatmak için tuz ile

Ucuz ve etkili bir malzeme arıyorsanız kesinlikle tuzu denemelisiniz. Sadece hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda en çok yıpranmış kumaşlara incelik kazandırır. Bu nedenle, kurtarılması imkansız görünen daha sert banyo havluları için mükemmeldir.

Manuel

Havuzunuz için gerekli su miktarını büyük bir tencerede kaynatın. Kullanılan her litre için bir yemek kaşığı tuz ekleyin. İyice eritin, leğene koyun ve banyo havlularını dikkatlice ekleyin. Ilık olana kadar ıslatın, fırçalayın ve her zamanki gibi makinede yıkayın.

Yeniden yağlanma nasıl önlenir?

Banyo havlularınızı aydınlatmanın ötesinde   , kirlenmelerini de önleyebilirsiniz. Bunun için birkaç basit kurala uymak önemlidir:

  • Açık renkli havluları renkli havlulardan ayrı yıkayın.
  • Bir haftadan fazla havlu kullanmayın.
  • Doğru miktarda çamaşır tozu kullanın. Aşırı kullanım, azaltılmış lif emilimi nedeniyle temizleme yerine yağ birikmesine neden olur.
  • Kullandıktan sonra havalandırılan bir yerde – banyo dışında – kurutun.
ev