Banyo havluları yumuşaklığını ve emiciliğini kolayca kaybedebilir. Bu nedenle, yıkama döngüsü sırasında doğru sıcaklığı seçerek bunları düzgün bir şekilde muhafaza etmek çok önemlidir. İşte en iyi makine ayarı.

Havluların düzenli bakımı önemlidir. Bununla birlikte, yıkama sırasında ikincisine özel dikkat gösterilmelidir. Uygun olmayan ürünler veya sıcaklık, banyo çarşaflarınızı ve havlu havlularınızı bodur yapabilir. Bu ipuçları ile eski yumuşaklıklarını geri kazandırmak mümkündür.

Havluları yıkamak için en iyi sıcaklık nedir?

Havluları temiz ve yumuşak   tutmak istiyorsanız  , her yıkamadan önce çamaşır makinenizi doğru sıcaklığa ayarlayarak başlayın.

  • Havluları 40°C’de yıkamayı tercih edin

Çamaşır makinesi sıcaklığı

Genel bir kural olarak, yıkama ve kurutma için yüksek sıcaklık bakterilerin yok edilmesine yardımcı olur. Ancak bu, kumaşların liflerine zarar verebilir ve havlularınızın tüm yumuşaklığını kaybetmesine neden olabilir. Bu nedenle,  çok yüksek sıcaklıkları hedeflemek yerine  40°C’de yıkamayı tercih edin. Havlulara uygun olmasının yanı sıra bu tip yıkama ekonomiktir. Kurutmanın kumaşların lifleri üzerinde de olumsuz bir etkisi olabileceğini unutmayın. Daha sonra düşük sıcaklıkta yavaş bir kurutma döngüsünün benimsenmesi tavsiye edilir. Bunu yaparak havlularınız yumuşak ve kabarık kalacaktır.

Havluları yumuşak tutmak için diğer ipuçları

Sıcaklığın ayarlanmasına   ek  olarak,  daha rahat ve ipeksi havlular için başka ipuçları da kullanılabilir. %100 doğal bileşenlerin kullanımına dayanmaktadırlar. İşte bazı örnekler.

  • Havluları kabartma tozu ile yıkayın

Deterjan bölmesinde kabartma tozu

Benimsenmesi gereken ilk numara kabartma tozu kullanmaktır. Bu çok yönlü ürün gerçekten de kokuyu giderebilir, renkleri canlandırabilir ve  çamaşırları yumuşatabilir . Kumaşların liflerine yerleşen kireçtaşı ortadan kaldırılarak havlular daha esnek hale gelir. Her zamanki deterjanınıza ek olarak makine tepsisinde bir yemek kaşığı havlularınıza ikinci bir hayat vermek için yeterlidir.

  • Havluları beyaz sirke ile yıkayın

Beyaz sirke, beyaz havlular veya banyo havluları için yumuşatıcı olarak da kullanılabilir. Kireç önleyici etkisi sayesinde sadece kötü nem kokularını gidermekle kalmaz, havluları yumuşak tutma gücüne de sahiptir.  Bunu yapmak için, yumuşatıcıyı 2 yemek kaşığı su ve beyaz sirke çözeltisiyle değiştirin. Banyo çarşaflarınıza kimyasallar olmadan doğal olarak koku vermek için seçtiğiniz bir esansiyel yağı eklemek mümkündür.

Yumuşak ve ipeksi havlular için birkaç adım

katlanmış peçeteler

Sıcaklığı ayarlamanın yanı sıra, havlularınızı yumuşak tutmak için başka basit ve pratik işlemler de yapılabilir. Öncelikle  havlu ve çarşafları ayrı yıkamayı unutmayın. Bunları kot pantolonunuz, tişörtünüz veya başkalarıyla karıştırmak makinede yıkama sırasında sürtünmeye neden olabilir. Ayrıca, liflere benzer şekilde zarar verebileceğinden makineyi aşırı yüklemekten kaçının. Son olarak, deterjan miktarı uyarlanmalıdır. Ürün tortuları gerçekten de çamaşırların üzerinde birikebilir ve durulamanın etkinliğini tehlikeye atabilir. Bu, sert ve dokunması hoş olmayan havlularla sonuçlanır.

Anlayacağınız gibi  , havluların uygun bakımı  sıcaklığa ve aynı zamanda yıkama sırasında kullanılan ürünlere bağlıdır. Kabarıklık ve yumuşaklıklarının ömrünü uzatmak için bu ipuçlarını takip etmekten çekinmeyin.

ev