Yemek yapmak hem titizlik hem de incelik gerektirir. Bazen en ufak bir dikkatsiz hata, yanmış bulaşıklar veya aşırı pişmiş yiyecekler gibi ciddi sonuçlara yol açabilir. Ayrıca yemek pişirirken gözlemlenen sorunlardan biri de yemeklerin her zaman tencerenin dibine yapışmasıdır. Bu tür rahatsızlıklarla düzenli olarak karşılaşıyorsanız, bunu düzeltmek için bazı ipuçları burada.

Yemek pişirirken yemeğin tavaya yapışmasını önlemek için bazı insanlar çok miktarda yağ ekleme eğilimindedir. Bu tür israfı önlemek için, bunun yerine şunları yapabilirsiniz.

Tencerenin dibine yapışan yemek artıkları

Yiyeceklerin tavalarınıza yapışmasını önlemenin püf noktası

Pişirme sırasında yiyeceklerin tencerenin dibine  yapışmasını önlemek için   her mutfakta bulunan doğal bir malzemeye yönelebilirsiniz.

Tavada tuzun hilesi

İlk olarak, tavayı ateşe koyun ve üzerine bir yemek kaşığı hindistan cevizi ekleyin. Kenarları da emprenye olacak şekilde tavayı çevirmeye özen göstererek erimesini sağlayın. Ardından fazla yağdan kurtulun. Ardından  tavanın dibini kaplayacak şekilde iyi bir doz tuz ekleyin . Bir kağıt havlu kullanarak  tavayı kenarlarını unutmadan silin ve bu sefer başka bir temiz kağıt havlu kullanarak tüm tuzu alın. Bu hile sayesinde yemek artık tavaya yapışmamalıdır.

Bu  manipülasyonun sadece birkaç pişirme süresi süreceğini ve pişirme sırasında yemeğin tekrar tavaya yapıştığını fark ettiğinizde tekrarlamanız gerekeceğini unutmayın .

Büyük kaşık tuz

Yiyeceklerin tavaya yapışmasını önlemek için atılması gereken diğer adımlar

Tuz tekniğinin yanı sıra, yiyeceğin tavaya yapışmasını önlemenin başka yolları da var.

Tencereye su dökün

Yiyeceklerin yapışmasını önlemek için paslanmaz çelik bir tavada birkaç damla su yeterlidir. Ayrıca  su damlaları  çatırdamaya ve tencerenin dibine doğru   kaymaya başlarsa  tencere doğru sıcaklıkta demektir .

Pişirme sırasında tavayı düzenli olarak karıştırın.

Pişirirken tavayı düzenli olarak sallamak, yiyeceklerin tavanın dibine yapışmasını önleyecektir. Bunu yapmak için  , tavanın yapışmaz kaplamasını çizmemek için bir spatula veya tahta kaşık kullanmayı tercih edin .

Tavayı önceden ısıtın

Yiyeceklerin tavanın dibine yapışmasını önlemek için çok kolay bir başka teknik de onu önceden ısıtmaktır. Bu yapıldıktan sonra, yağı dökün ve  yemeğinizi içine koymadan önce yavaşça ısınmasını bekleyin.

Yemeğinizi kısık ateşte pişirin

Yemeklerinizin paslanmaz çelik bir tavaya yapışmasını önlemek için kısık ateşte pişirmeyi tercih edin. Bu sadece yemeğin yanmasını değil aynı zamanda tava yüzeyine yapışmasını da  önleyecektir  .

Bu oldukça basit refleksleri benimseyerek, yemeğiniz artık her pişirme sırasında tava yüzeyine yapışmaz.

ev