Evin kusursuz temizliğini garanti etmek için zeminin iyi yıkanması gerekir. Parke, fayans veya muşamba olsun, evinizin zeminini kimyasal kullanmadan ve bankayı bozmadan koruyabilirsiniz. Gerçekten de, doğal ve eldeki ürünler hile yapabilir. Bu ekolojik temizleyici ile zeminlerinizin parlaklığını nasıl geri kazanacağınızı keşfedin.

Evinizin zeminlerini ışıl ışıl yapmak için çevreye ve sağlığınıza zararlı kimyasallar kullanmanıza gerek yoktur. Bunun için doğal ve çevre dostu ürünler kullanabilirsiniz.

yeri temizle

Zeminin parlaklığını geri kazanmak için ekolojik bir temizleyici nasıl hazırlanır?

Zeminlerinizi doğal ve ekolojik bir şekilde temizlemek ve parlatmak için ihtiyacınız olacak:

  • ¼ fincan beyaz sirke
  • 6 yemek kaşığı limon suyu
  • 5 damla lavanta veya çay ağacı esansiyel yağı

Beyaz sirke, limon suyu ve uçucu yağ damlalarını bir kapta karıştırın. İyice karıştırın ve karışımınızı bir kova ılık suya dökün. Paspasınızı kovaya batırın, hafifçe sıkın ve evinizi temizleyin.

Beyaz sirke, yüzeyleri dezenfekte etmeye, yağdan arındırmaya ve kiri gevşetmeye yardımcı olan antimikrobiyal özelliklere sahiptir  .  Kötü kokuların giderilmesinde  de faydalıdır  .

Limon, inatçı lekeleri çıkarmak için etkili bir beyazlatma maddesidir. Uçucu yağa gelince, toprağınızı güzelleştirir. Çay ağacı esansiyel yağını tercih ederseniz, evinizi kokulandırmanın yanı sıra  mantar önleyici etkisi sayesinde küfün üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır.

Beyaz sirkenin fayans, parke veya muşamba her türlü zemini temizlemek için uygun bir ürün olduğunu unutmayın.

beyaz sirke temiz zemin

Tüm zeminleri temizlemek için beyaz sirke nasıl kullanılır?

  • Linolyum zemin

Linolyum,  keten tohumu yağı, mantar ve hatta odun unu gibi doğal ürünlerden oluşan esnek ve ekolojik bir zemin kaplamasıdır .

Bir lino zemini temizlemek kolaydır. Günlük olarak, örneğin Marsilya sabunu tercih ederek, sabunlu su kullanabilirsiniz. Ancak derinlemesine temizlik için beyaz sirke kullanılması tavsiye edilir.

Bunun için 500 ml beyaz sirkeyi sıcak su dolu bir zemine dökün, paspası bu karışıma batırın ve zemini temizleyin.

  • parke zemin

Bir kovada 250 ml sirkeyi 4 litre sıcak su ile karıştırın. Paspası kovaya batırın ve ıslak değil nemli olacak şekilde sıkın.  Lekelere özellikle dikkat ederek zemini paspaslayın. Parke temizliğini bitirdikten sonra mikrofiber bir bezle iyice kurulayın. Bu numara her tür parkeyi temizlemek için uygundur: laminat, ham veya yağlı.

Beyaz sirkenin parke üzerinde saf olarak kullanılmaması gerektiğini unutmayın .  Zemine zarar vermemek için daima su ile seyreltilmelidir. Ayrıca beyaz sirke solüsyonunuzun ahşabın üzerinde uzun süre kalmasına izin vermeyin. Parkeyi temizledikten sonra hızlıca kurulayın.

Parkenizi çizebilecekleri için parkeyi sert fırçalarla temizlemekten kaçının  .   Bunun yerine yumuşak mikrofiber bezler  kullanın  .

temiz parke zemin

  • döşeme

Karo, özellikle karoları beyaz ise, diğer zemin kaplamalarına göre daha hızlı kirlenir. Bir kova sıcak suya yarım bardak beyaz sirke dökün, fayanslarınızı paspas ile temizleyin ve duru su ile iyice durulayın. Fayanslarınızı temizledikten sonra iyice kurutmayı unutmayın. Fayanslarınız çok kirliyse, hazırlığınıza siyah sabun ekleyebilirsiniz. Zeminleri temizleyen , aynı zamanda inatçı lekeleri ve kiri de çıkaran doğal  bir yağ sökücü ve leke çıkarıcıdır.

Siyah sabun ayrıca tüm zemin kaplamaları için uygundur: mermer, kumtaşı, pişmiş toprak veya arduvaz. Kullanımı kolaydır. Sadece biraz siyah sabunu sıcak suyla seyreltin, mikrofiber paspası bu karışımla emprenye edin ve zemini temizleyin.

Zemin bakımı nasıl yapılır?

Zemininizi temiz tutmak için, kir ve tozun birikmesini ve çıkarılması daha zor katmanlar oluşturmasını önlemek için düzenli bakım önerilir. Ayrıca,   kimyasal temizleyicileri doğal temizleyicilerle karıştırmaktan kaçının.  Bu, kimyasal reaksiyonlar oluşturabilir ve sağlığınız için toksik olan gazları serbest bırakabilir.

Bununla birlikte, doğal ürünler sayesinde, kaplaması ne olursa olsun, sağlığınıza veya çevreye zarar vermeden zemininizin parlaklığını geri kazanabileceksiniz.

ev