Banyo, evin en önemli odalarından biridir ve sağlık ve hijyen açısından sürekli temiz tutulması gereken yerlerden biridir. Temiz bir banyo sadece hoş değil, aynı zamanda güvenli ve hijyeniktir.

Ancak, tam olarak sabit nem ve sık su kullanımı nedeniyle, banyonun kirlenmesi ve kireç ve küf birikmesi daha olasıdır, bu da kötü kokulara ve çıkarılması zor lekelere neden olur.

 Her seferinde derinlemesine temizlik yapmak zorunda kalmadan banyonuzu temiz ve parlak tutmak için 7 basit otel tüyosu . 

1. Duşu sık sık temizleyin

Açık bir tavsiye gibi görünebilir, ancak belirli bir sıklıkta bir temizlik ürünü uygulamak, duşu kireç ve kir olmadan temiz tutmamızı sağlar, böylece derin bir temizlik yapmamızı önler.

Duşunuzu temiz tutmak için eşit miktarda su ve sirkeyi karıştırarak bir temizleyici yapın. Çözeltiyi duşun iç yüzeylerine püskürtün, ardından ılık suyla durulayın. Özellikle duşta küf oluşumunu önlemek için iyi bir banyo havalandırmasının şart olduğunu unutmayın.

2. Küveti temizleyin

Aynı şey duş için olduğu gibi küvet için de geçerlidir: Bir temizlik ürününün sık sık uygulanması bizi, muhtemelen kendimizi zor lekelerle uğraşmak zorunda kalacağımız derin ve ağır bir temizlik yapmaktan kurtarır.

4 litre ılık suyu bir bardak alkol, yarım bardak sirke ve bir yemek kaşığı karbonat ile karıştırın. Karışımı küvete dökün ve 10 dakika bekletin, ardından durulayın.

3. Pencereleri ve aynaları temizleme

Kalıntılar orada birikir ve rahatsız edici haleler oluşur. Çözüm, onları her gün kabartma tozu veya alkolle yüzeysel olarak temizlemektir.

Mikrofiber bez kullanın, biraz alkol uygulayın ve camı silin.

4. Tuvaleti temizleyin

Banyoda kesinlikle küf, kireç ve macun birikimine en yatkın yerlerden biri. Sık sık temizlemek bir hijyen meselesidir ve bunun için kimyasal kullanmak gerekli değildir.

3 gram karbonatı 2 gram limon suyu ve 10 ml ılık veya ılık su ile karıştırın. Tuvaleti dökün ve içini temizlemek için bir tuvalet fırçası kullanın. Son olarak, tuvaleti yıkayın. Bu yöntem aynı zamanda tuvalet tıkanıklığını açmak için de kullanışlıdır.

5. Tuvalet fırçasını temizleyin

Bu banyo aksesuarını temizlemek önemlidir çünkü sadece kire değil, sağlığımıza zararlı olabilecek bakteri ve mikroplara da sürekli maruz kalır.

Tuvalet fırçası tutucusuna biraz kaynar su dökün, ardından az miktarda kabartma tozu, deterjan, sirke ve tuz ekleyin. Tuvalet fırçasını solüsyonda 5 dakika bekletin, ardından tuvalete sifonu çekin.

6. Pası çıkarın

Banyoda, odadaki sürekli nem nedeniyle pas oluşumuna maruz kalan birçok metal nesne ve aksesuar vardır.

Tuz ve limon suyunu karıştırın ve tüm metal yüzeyleri temizlemek için bir diş fırçası kullanın. Son olarak, kalıntıları temizlemek için temiz bir mikrofiber bezle silin.

7. Tavanı temiz tutun

Elbette banyo tavanını temizlemeyi hiç düşünmediniz, ancak banyoda oluşan nemin büyük bir kısmı oraya yerleşir ve çok sık rahatsız edici küf oluşur.

Tavanı yılda en az 3-4 kez temizlemek için tuz ve kabartma tozu karışımı kullanın.

ev