Hediye etmek ve kendinizi şımartmak için en güzel bahar bitkilerinden biridir, ancak saksıda veya bahçede ortanca nasıl yetiştirilir ? Etkileyici çiçek aranjmanları için mükemmel olan parlak yeşil yaprakları ve rengarenk çiçekleri , onu herkesin istediği ve uzun ömür garanti etmek istediğiniz bitkilerden biri yapar.

ortanca anlamı

Tüm çiçekler gibi ortancalar da bir mesaj saklar. Ortancanın anlamı aşktır , yani bir kişiye derin ve eşsiz sevgiyi ilan etmek .

Saksıda ortanca nasıl yetiştirilir?

Ortanca, oldukça büyük bir saksıda yaşamalı, ancak bitkinin boyutuyla orantılı olmalıdır. Durgunluktan kaçınmalıyız , bu nedenle tabağı her zaman boşaltmak ve kontrol etmek önemlidir. Abruzzo’da yaşayanlar için saksıda yetiştirmek iyi bir çözüm çünkü kışın çok soğuğa dayanamadığı için içeri getirmek daha iyi . Fazla büyümesine izin vermemek için dinlenme dönemlerinde, dolayısıyla sonbaharda çiçek açtıktan sonra, tam kış aylarında veya ilkbaharın başlangıcından hemen önce budamak tavsiye edilir.

Bahçede ortanca nasıl yetiştirilir?

Bizim bölgemizde bahçede ortanca yetiştirmek biraz daha zor. Taze toprak ve turba karışımı gerektirir. Asidik bir pH’ı korumak için kahve telvesi eklenebilir. Ortanca serin ve nemli ortamları tercih eder, kısmi gölgede daha iyidir ve asla doğrudan güneşte olmaz . Sulamak için suya dikkat edin: çok kireçli olmamalıdır. Yağmur suyu kullanmak daha iyidir.

Bir ortanca nasıl budanır

Ortancanızın uzun ömürlü olmasını sağlamak için eski ve eski püskü veya çok uzun dalları ortadan kaldırmak her zaman gereklidir. Budama çiçek açmadığı zamanlarda yapılmalıdır, bu nedenle sonbaharın sonundan ilkbaharın hemen öncesine kadar, asla yaz aylarında yapılmamalıdır.