Evinizde her zaman taze nane bulundurabilirsiniz. Bereketli bir bitkiye şu şekilde sahip olunur: onu tam bu yere koymalısınız.

yemyeşil nane

Nane çok beğenilen aromatik bir bitkidir ve mutfaklarda çokça kullanılır . Yoğun ve taze aroması onu özellikle yaz aylarında en popüler bitkilerden biri yapar. Genellikle salatalara, sıcak yemeklere ve bazı tatlılara ve aynı zamanda içeceklere eşlik eder. Ancak evin kokusunu gidermek ve temizlik için kullanılması gibi başka amaçları da vardır.

Özellikleri çeşitlidir ve çok faydalıdır . Nane sindirime yardımcı olur ve her şeyden önce nefesin tazeliğini artırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda mükemmel bir antibakteriyel etkiye sahiptir ve ayrıca solunum sistemini de etkiler. Bu sebeple her zaman ulaşılabilir olmalıdır.

nane

Her zaman kullanılabilir olması için stoklamak her zaman iyidir, ancak sonunda solacaktır. Bunun yerine yetiştirmeyi düşünebilirsiniz, bu şekilde her zaman elinizin altında olur ve hem saksıda hem de bahçede yapabilirsiniz . Aşağıda bunun nasıl yapılacağını ve tüm faydalı ipuçlarını göreceğiz.

Nane dikmek: doğru nokta burası

Nane dikimi dediğimiz gibi oldukça basittir ve hem saksıda hem de bahçede yapılabilir . Ancak önemli olan çok özel bir noktada olmasıdır. Bu nokta besin açısından çok zengin bir toprağa sahip olmalıdır . Nanenin tutunmasını ve sağlıklı ve bereketli büyümesini sağlayacak şey budur.

Zengin toprağa ihtiyaç olduğunu anladıktan sonra hem saksılara hem de bahçeye dikebilirsiniz . Aslında aynı sonucu elde etmek için vazonun içine doğru toprağı koymak yeterli olacaktır. Nane bitkinizi bir saksıya dikip balkona veya pencere pervazına yerleştirmek için, işte almanız gerekenler.

Öncelikle tamamen ona adanacak en az 45 santimetrelik bir vazoya ihtiyacınız olacak . Tohum veya bir kesim kullanabilirsiniz. İkinci yöntem tohuma göre çok basit ve hızlı olup tercih edilmesi gereken bir yöntemdir. Aslında, çeliği suda köklendirmek ve ardından dikmek yeterlidir. İlkbaharda nane yetiştirmeye başlayın.

Yani artık naneli kavanozunuz var ve yavaş yavaş daha fazla olmaması için biraz beklemeniz gerekecek. Güneş ışığına maruz bırakmayı ve toprağı daima nemli tutmayı unutmayın. Özellikle genç bitkiler kuraklıktan zarar görür ve ölebilir. Ama şimdi onun yerine bahçeye nasıl dikileceğini görelim.

bahçede nane

Aynı şekilde bahçenize nane de ekebilirsiniz. Yeterince geniş ve pek doğru olmayan bir açı seçin. Toprağı zenginleştirdiğinizden emin olun ve ardından tohumdan veya çeliklerden ekmeye devam edin. Bu durumda , açık havada olmak, her zaman sıcaklığın daha sıcak olduğu ilkbaharda dikmeniz tavsiye edilse bile, soğuk ve yağmurlu günlerde bitkinin üzerini bezle örtebilirsiniz .

Bir diğer önemli faktör ise gübredir. Aynı zamanda zihin için temel bir adımdır çünkü gelişimini destekler. Bitkisel pişirme suyu, kahve telvesi, yumurta kabuğu, süt ve diğerleri gibi doğal gübreleri tercih edebilirsiniz .

ev