Birçok kullanıcı tuvaleti, tüm hacimli atıklarını yok edecek bir çöp kutusu olarak kullanır. Sadece tuvaleti sifonu çekerek, onları sonsuza kadar ortadan kaldırabileceklerini düşünüyorlar. Ancak bu jest, onlara önemsiz görünse de, ciddi ekolojik ve ekonomik sonuçlar doğurabilir. Tuvalete kesinlikle atılmaması gereken nesnelerden birini keşfedin.

Birçok insan için tuvalet, banyodaki tüm küçük gereksiz veya yıpranmış şeylerden kurtulmak için bir çözümdür. Ancak bu uygulama yasaklanmalıdır çünkü aşağıdaki satırlarda keşfedeceğiniz ciddi sonuçlara yol açabilir.

Tuvalete kesinlikle atmamanız gereken bu nesne nedir?

Atık su arıtma hizmetleri tarafından günlük olarak birçok nesne toplanmaktadır. Bu atıklar arasında özellikle boyutu ve görünümü itibariyle herhangi bir risk taşımayan bir ürün bulunmaktadır.

  • tuvalette mendil

Mendil tuvalete sifonu çekti

Mendiller, genellikle kanalizasyon şebekelerinde sona eren atıkların bir parçasıdır. İster dezenfektan ister bebekler için olsun,  bu biyolojik olarak parçalanabilen kumaş parçaları, büyük hasar görecek kadar uzun bir süre sonra, üç ay sonra bozulur. Çevre ve Enerji  Yönetim Kurumu ADEME’nin belirttiği gibi  kaseye atılan mendiller tuvaletler diğer viskoz maddelerle karışır ve arıtma tesislerinin filtreleme mekanizmalarını bloke eder. Ayrıca selüloz, viskon ve polyester gibi kimyasal bileşiklerle dolu olduklarından, ayrılması zor olan çok dayanıklı tıkaçlar oluşturabilirler. Bunları bertaraf etmenin tek iyi yolu, geri dönüştürülemedikleri için çöplük veya yakma amaçlı bir çöp kutusuna atmaktır.

Klozete atılmaması gereken diğer atıklar

Mendil gibi banyonuzda kullandığınız diğer ürünler de tuvalet giderlerini tıkayabilir ve çevre için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Çoğu zaman boruları tıkarlar ve önemli çevresel hasara neden olurlar ve deniz hayvanları için tehlikelidirler. Burda biraz var.

  • Tuvaletlerde hijyenik pedler ve tamponlar

Adet döngüsüne genellikle hijyenik kadın bağı ve tampon kullanımı eşlik eder. Bu pamuk lifi ürünler aslında boruları ve atık su pompalarını tıkayabilir. Ayrıca pestisitler, dioksinler ve ftalatlar gibi çevre için toksik maddeler salmaktadırlar. Üstelik doğada tamamen parçalanmaları da 500 yıl sürecek.

  • Tuvalette tuvalet kağıdı ruloları

Tuvalet kağıdı ruloları

Çoğu biyolojik olarak parçalanabilir olmasına rağmen, tuvalet kağıdı ruloları da klozete atılmaması gereken maddeler arasındadır. Bu ürünler hızla parçalansalar da tamamen yok olmazlar.  Genellikle arıtma tesislerine girerler ve tortulara neden olurlar. Karton ruloları tuvalete atmak yerine çöpe, daha doğrusu  geri dönüşüm amaçlı sarı çöp kutusuna atın.

  • Tuvalette prezervatif ve kontakt lensler

Hem prezervatif hem de kontakt lensler lateks gibi plastik malzemelerden yapılmıştır. Bu ürünler genellikle kanalizasyon çamurunda bulunur. Biyobozunur  olmadıklarından, onları yutabilecek hayvanlar için temsil ettikleri tehlikeden bahsetmiyorum bile, kanalizasyonları kolayca tıkayabilirler.  Geri dönüştürülemezler, bunun yerine evsel çöp kutularına atın.

  • Tuvalette kedi kumu

Kedi kumu

Klozete kedi kumu atma    alışkanlığınız varsa, alışkanlıklarınızı  değiştirin. Gerçekten de, sadece bir kez yıkama, bir altlığı tamamen boşaltmak için asla yeterli olmayacaktır. Emici bir elementten oluşan  altlık suda kolayca şişebilir ve borularınızda tıkanmalara ve büyük taşmalara neden olabilir.  Hijyenik nedenlerle, geri dönüştürülemeyen evsel atık kutusuna atılmadan önce özel bir torbaya konulmalıdır.

Artık asla tuvalete atılmaması gereken ana nesneleri biliyorsunuz. Daha sonra, hasarı sınırlamak ve çevresel riskleri en aza indirmek için sınıflandırma tavsiyesine uyulması ve uygun çöp kutuları kullanılması önerilir.

ev