Özellikle kahve veya kırmızı şarap lekelerinin çıkarılmasının son derece zor olduğu biliniyorsa, inatçı lekeler gerçek bir baş ağrısı olabilir. Ama onları yok etmek için bazı hileler var!

Evinizde harikalar yaratabilecek bu kanıtlanmış mucize ürün olan kabartma tozu kullanarak inatçı lekeleri nasıl çıkaracağınızı öğrenelim!

Mutfakta kabartma tozu nasıl kullanılır?

Yemek pişirmek, temizlik yapmak, bahçe işleri için kullanılır… kabartma tozu, çoklu kullanımları ve kanıtlanmış etkinliği sayesinde son yılların yıldızı olmuştur.  En inatçı lekeleri  temizlemesi ile tanınan   , genellikle mutfağı temizlemek ve inatçı lekelerden veya hoş olmayan kokulardan kurtulmak için kullanılır.

fırın kabı

Sobanızı kabartma tozu kullanarak temizleyebilirsiniz. Sadece metal parçaya kabartma tozu serpin, ardından bir macun oluşturmak için sirke ekleyin. 30 dakika etki etmesini bekleyin, ardından yüzeyi çizmemek için her şeyi yumuşak bir bez veya süngerle temizleyin.

Tencere veya tavalardaki yanıklar kabartma tozu ile de temizlenebilir: Bunun için suyu, miktarı boyunun ¼’ünü kaplayacak şekilde kaynatın.  Kaynayana kadar suya 5 yemek kaşığı  kabartma tozu ekleyin.  Bütün gece bırakın. Ertesi gün tencerenin kenarlarından ve tabanından lekelerin çıktığını görünce çok şaşıracaksınız.
Fırın ayrıca kabartma tozu ile temizlenebilir. ½ fincan kabartma tozu ve 2 ila 3 yemek kaşığı sudan oluşan bir macun hazırlayın. Bir çift eldiven kullanarak macunu tüm yüzeylere hafifçe ovalayın, ancak zarar vermemek için ısıtma elemanlarından kaçının. Macunu 12 saat bekletin ve nemli bir bezle silin.

Sonunda lavabo bazen gresle kaplanabilir veya silikon contalarının küfle karardığını görebilir. Ayrıca borularının tıkandığını, yemek artıklarıyla tıkandığını görebilir. Lavaboyu temizlemek için kabartma tozu serpmeniz ve yumuşak bir sünger veya nemli bir bezle ovalamanız gerekir. Tıkanmışsa, gidere bir bardak kabartma tozu dökün, ardından sıcak sirke dökün. 5 dakika etki etmesini bekleyin, ardından bir litre sıcak su dökün.

Kabartma tozu ile halı lekeleri nasıl temizlenir?

Kabartma tozu leke çıkarıcı olarak da etkileyicidir.

limonlu kabartma tozu

İşte kabartma tozu ile halı temizleme adımları:

  • Kabartma tozunu doğrudan halının üzerine serperek başlayın ve gece boyunca bekletin (ideal olarak daha uzun bir süre, 1-2 gün).
  • Kabartma tozunun etkisinden sonra, fazlalığı bir fırça veya elektrikli süpürge kullanarak çıkarın.

Daha inatçı lekeler için bu diğer hazırlığı da deneyebilirsiniz.

  • Etkilenen bölgeyi fazla ıslatmadan doğrudan lekenin üzerine birkaç damla sirke dökün.
  • Aynı alana cömertçe kabartma tozu serpin.
  • Kimyasal bir reaksiyonun meydana geldiğini göreceksiniz, ancak endişelenmeyin, bu tamamen normaldir.
  • Lekeli bölgeyi bir tabakla örtün ve solüsyonu 1-2 gün bekletin.
  • Solüsyon çalışırken lekenin üzerine basmamaya dikkat edin!
  •  Sonunda, vakumlayın ve lekesiz mükemmel temiz bir  halıya   sahip olduğunuzu göreceksiniz .

Kabartma tozu kullanarak kırmızı şarap lekesini halınızdan nasıl çıkaracağınız aşağıda açıklanmıştır:

Halıdaki kırmızı şarap lekeleri en zahmetli olanlardır. İlk cevap tepkiselliktir: ne kadar hızlı hareket ederseniz, lekenin kaybolduğunu görme şansınız o kadar artar. Beyaz şarabı kabartma tozu ile birleştirmek, zaten kurumuş lekelerde bile kırmızı şarap lekelerini çıkarmaya yardımcı olur. Tek yapmanız gereken lekeli kısım üzerine beyaz şarap dökün, ardından kabartma tozu ile kaplayın ve birkaç saat etki etmesi için bırakın. Beyaz şarabı limon suyuyla da değiştirebilirsiniz. Sonuç harika!

ev