Her zaman mis kokulu ve tertemiz çamaşırlara sahip olmayı mı hayal ediyorsunuz? Geçmişte büyükannelerimizin sıklıkla kullandığı bu çok etkili yöntemi en tecrübeli ev hanımları bile mutlaka biliyorlardır. Deneyin, onsuz yapamazsınız.

Çamaşır makinesinde diş macunu

Büyükannelerin mükemmel bir şekilde yapmayı bildiği bir şey varsa, o da kesinlikle çamaşır yıkamaktır. Sanki çamaşırdan yeni çıkmış gibi beyaz, kokulu çarşaflar zamansız bir klasik. Peki onların sırrı nedir ? Bugün size büyükannelerimizin karşı konulamaz derecede kokulu ve sterilize edilmiş çamaşırlar elde etmek için nesilden nesile aktardığı eski bir numarayı açıklayacağız. Peki en iyisinin ne olduğunu biliyor musun? Hayal edebileceğinizden çok daha basit!

Mükemmel kokulu ve sterilize edilmiş çamaşırlara sahip olmanın ilk adımı, çamaşır makinenizin mükemmel durumda olduğundan emin olmaktır . Aslında, çamaşır makinesinin çekmecesinde sıklıkla deterjan veya yumuşatıcı kalıntıları birikebilir ve bu da çamaşırların verimliliğini tehlikeye atabilir.

Peki çekmeceyi en iyi nasıl temizleyebilirim ? Çekmecenin içindeki tozu ve saçları temizlemek için antistatik bir bez kullanarak başlayalım. Daha sonra yarım tüp diş macununu yarı uzunlukta keserek iç yüzeyleri iyice ovalayabilir ve kir izlerini ortadan kaldırabiliriz.

Bu asırlık numara sadece çamaşır makinemizi temiz ve verimli tutmamıza izin vermekle kalmayacak, aynı zamanda ilk yıkamadan itibaren daha güzel kokan çamaşırlar elde etmemize de yardımcı olacak! Kendiniz deneyin ve farkı göreceksiniz. Eğer çamaşırlarınızda daha da iyi sonuçlar almak istiyorsanız çamaşır makinenizin contasına her zaman dikkat etmeyi unutmayın. Eski bir diş fırçasıyla contadaki kalıntıları kolayca giderebilir ve böylece cihazın mükemmel hijyenini ve kusursuz çamaşırları garanti edebilirsiniz!

Çamaşır yıkamadan önce çamaşır makinenizin mükemmel durumda olduğundan emin olun

Çamaşırlarınızı yıkamadan önce çamaşır makinenizin mükemmel durumda olduğundan emin olmanız önemlidir . Çamaşır makinenizin iyi bir şekilde temizlenmesini sağlamak için alabileceğiniz bazı önlemler vardır ve takip etmeniz gereken ilk adımlardan biri çekmeceyi temizlemektir.

Çamaşır makinesi çekmecesi çoğu zaman deterjan kalıntılarının ve kirlerin biriktiği yerdir . Bu nedenle çekmecedeki toz veya kalıntıları temizlemek için antistatik bir bez kullanmanızı öneririm.

Her zaman kusursuz bir çamaşır makinesine sahip olmanın bir başka çok yararlı yolu da ikiye kesilmiş yarım tüp diş macunu kullanmaktır. Evet, doğru okudunuz! Diş macunu çamaşır makinenizde doğal deterjan olarak da kullanılabilir.

Nasıl yapıyorsun? Tüpün diğer yarısını deterjan için ayrılmış bölmeye yerleştirmeniz ve yıkama işlemini başlatmanız yeterlidir . Bu basit çözüm, kumaşların sterilize edilmesine ve daha yumuşak olmasına yardımcı olacaktır.

Bu numarayla çamaşırları kokulu hale getirin

Sonuçta pahalı veya çevreye zararlı ürünlere çok fazla para harcamanıza gerek kalmadan kokulu çamaşırlarınızla en iyi sonuçları elde etmek istiyorsanız, makinenizin kullanımdan önce bakımına dikkat edin ve diş macununun doğal ve etkili özelliklerini küçümsemeyin!

Çamaşırları bu asırlık numarayla kokulandırın ve sterilize edin: diş macunu tüpünün diğer yarısı çamaşır makinesinde

Büyükannenin  güzel kokulu ve dezenfekte edilmiş çamaşırlara  sahip olma numarası gerçekten çok eskidir, ancak bugün hala harika çalışıyor: diş macunu tüpünün diğer yarısını çamaşır makinesinde kullanın! Bu yöntem özellikle masa örtüleri veya iç çamaşırlarındaki lekeleri çıkarmak istiyorsanız etkilidir . Borunun diğer yarısını çamaşırlarınızla birlikte çamaşır makinesinin tamburuna yerleştirin, istediğiniz programı seçin ve makineyi çalıştırın.

Diş macununun çamaşır makinesinde kullanılmasının asıl amacı, diş macununun içerdiği bileşenlerin beyazlatma özelliği sayesinde çamaşırlardaki hoş olmayan kokuları gidermektir . Diş macunu, çamaşırlarda bulunan bakterileri yok ederek doğal bir dezenfektan görevi görür.

Diş macununa alternatif olarak, yıkama işlemine başlamadan önce doğrudan çamaşır makinesinin kapısına dökülen bir bardak sıcak suyla karıştırılmış bir miktar bikarbonat soda da kullanabilirsiniz .

Kokulu ve sterilize edilmiş çamaşırlar

Son olarak, mükemmel temiz ve hoş kokulu çamaşırlara sahip olmak için büyükannenin hilelerini kullanmanın yanı sıra, çamaşır makinenizi her zaman temiz ve verimli tutmanın da önemli olduğunu hatırlayalım: Deterjan çekmecesini düzenli olarak antistatik bir bezle temizleyin ve eski bir diş fırçası kullanın. Contanın kenarlarındaki kalıntıları temizleyin.

Temiz bir çamaşır makinesi ve mis kokulu çamaşırlar için

Çamaşır makinenizin contası sıklıkla gözden kaçan bir alandır ancak düzenli olarak temizlenmesi çamaşırlarınızın kalitesinde fark yaratabilir. Aslında conta , kötü kokulara ve hatta kumaşlarda lekelere neden olabilecek kir ve kalıntı kalıntılarını kolayca biriktirir. Bu istenmeyen kalıntıları gidermek için, contanın en gizli köşelerine ulaşmak için eski bir diş fırçası kullanmanız yeterlidir. Elinizde yumuşak bir temizleyici veya ev yapımı ılık su ve beyaz sirke solüsyonu olduğundan emin olun.

Çamaşır makinesinde çamaşır

Sıkışan tüyleri veya saçları çıkarmak için diş fırçasını contanın dış kenarı boyunca çalıştırarak başlayın . Daha sonra contanın iç yüzeyini hafifçe fırçalamak için diş fırçasının yumuşak tarafını kullanın.

Kauçuğun zarar görmesini önlemek için hafif bir baskı uyguladığınızdan emin olun. Çıkarılması zor parçacıklar fark ederseniz, beyaz sirkeli sıcak suya batırılmış kürdan veya pamuklu çubuk kullanmayı da deneyebilirsiniz.

Bu basit ama etkili işlemi tamamladığınızda , yalnızca temiz bir çamaşır makinenize değil, aynı zamanda mükemmel şekilde sterilize edilmiş ve kokulu çamaşırlara da sahip olacaksınız!

Diş macunu sadece çamaşır için değil diğer ev işleri için de nasıl kullanılır?

Diş macunu çok yönlü bir üründür ve çamaşır yıkamanın yanı sıra birçok ev işinde de kullanılabilir. İşte aşağıdalar:

Ev yapımı diş macunu
  • Botlarınızın temizliği: Botlarınızın yüzeyine diş macunu sürün ve nemli bir bezle silin. Diş macunu kir ve lekelerin çıkarılmasına yardımcı olarak botlarınızın temiz kalmasını sağlar;
  • Halılardaki Lekelerin Çıkarılması: Az miktarda diş macununu lekenin üzerine sürün ve bir bezle hafifçe ovalayın. Birkaç dakika etki etmesini bekleyin ve ardından sıcak suyla durulayın ve kurulayın;
  • Banyo temizliği: Musluklara, küvete veya fayanslara diş macunu sürün ve bir fırça ile fırçalayın. Diş macunu kirecin giderilmesine ve yüzeylerin parlak kalmasına yardımcı olur;
  • Mürekkep lekelerinin çıkarılması: Mürekkep lekesinin üzerine diş macunu sürün ve bir bezle hafifçe ovalayın. Leke tamamen çıkana kadar işlemi tekrarlayın;
  • Gözlüklerin temizlenmesi: Gözlüklerin merceğine az miktarda diş macunu sürün ve yumuşak bir bezle hafifçe silin. Ilık suyla iyice durulayın ve kurulayın.

Bunlar evde diş macununu kullanmanın yaratıcı yollarından sadece birkaçı. Ürünü daha geniş bir yüzeyde kullanmadan önce daima küçük, gizli bir alanda test etmeyi unutmayın.

Güzel kokulu ve temiz çamaşırlar için diğer ipuçları

Diş macunu numarasının yanı sıra çamaşırların temiz kokması için başka ipuçları da var. İşte size yardımcı olabilecek bazı ipuçları.

İyi çamaşır yıkamanın ipuçları
  • Her şeyden önce, çamaşır makinesine çok fazla giysi yüklemekten kaçının: bu şekilde yalnızca kumaşlara zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda giysilerin optimum şekilde temizlenmesini de engellersiniz. Çamaşır makinenizin kullanım kılavuzunda belirtilen maksimum yükleme miktarına ilişkin talimatlara daima uymayı unutmayın;
  • Bir diğer faydalı yöntem ise deterjan dağıtıcısına veya yumuşatıcıya sitrik asit eklemektir: Bu doğal bileşen inatçı lekelerin çıkarılmasına ve kumaşlardaki hoş olmayan kokuların giderilmesine yardımcı olur;
  • Özellikle hassas veya bakımı zor kıyafetleriniz varsa , katkı maddesi olarak normal deterjanınızla birlikte kabartma tozu kullanabilirsiniz. Bu doğal ürün, kıyafetlerinizi daha yumuşak hale getirecek ve en zor lekelerin çıkarılmasına yardımcı olacak;
  • Son olarak, mükemmel çamaşır elde etmek için doğru deterjanı seçmenin şart olduğunu her zaman unutmayın . İhtiyaçlarınıza göre özel bir ürün seçin (örneğin renkli veya beyaz keten) ve zamanla kumaşlarınıza zarar verebilecek çok ucuz olanlardan kaçının.

Bu basit ipuçlarını takip ederek her zaman temiz kokulu çamaşırlara sahip olabilirsiniz.

Büyükannenin güzel kokulu ve dezenfekte edilmiş çamaşırlara sahip olma numarası gerçekten etkili ve ekonomiktir. Sadece deterjan maliyetlerinden tasarruf etmekle kalmayacak, aynı zamanda diş macununun beyazlatma etkisi sayesinde daha iyi sonuçlar elde edeceksiniz. Cihazlarınızın daha uzun ömürlü olmasını ve her zaman mükemmel çamaşır yıkamasını garanti etmek amacıyla, çamaşır makinenizi ve contasını temizlemek için yukarıda listelenen tüm tavsiyelere uymayı unutmayın. Bu kadim yöntemi şimdi deneyin ve artık çamaşırlarınızın tazeliğinden vazgeçemeyeceğinizi göreceksiniz.

ev